Stimulance: eficient impotriva constipatiei

INSTIINTARE ANGAJATOR!!!

Aici poti posta tot ce doresti

Moderatori: Dana.S, Daria

INSTIINTARE ANGAJATOR!!!

Mesajde deeaa77 » Joi Aug 11, 2005 9:21 am

va rog lamuriti-ma si pe mine... trebuie sa anunt angajatorul... Este suficienta doar o adeverinta de la medicul de familie, sau trebuie neaparat un act de la medicul de specialitate??? Si inca ceva... cam cum ar trebui sa sune acea instiintare in scris catre angajator??? Ce pot sa ii spun???
Va multumesc!
deeaa77

Mesajde ana c » Joi Aug 11, 2005 3:03 pm

Pai ce vrei tu sa-i spui angajatorului? Esti bolnava? esti gravida? Din ceea ce ai postat tu nu se intelege nimik.
ana c

Mesajde deeaa77 » Joi Aug 11, 2005 3:46 pm

Credeam ca este destul de evident... Trebuie sa instiintez angajatorul despre faptul ca sunt insarcinata!
deeaa77

Mesajde ana c » Joi Aug 11, 2005 5:12 pm

Nu era deloc evident la ce te refereai tu.
Felicitari si sarcina usoara!
Eu as astepta sa trec de primul trimestru si apoi as anunta supeiorii. Sau poti vorbi cu seful tau direct si vezi ce te sfatuieste el sa faci. In unele firme nu exista obiceiul unei instiintari in scris, cea verbala e suficienta. Dar de ce te grabesti sa anunti asa repede? Crezi ca poti obtine unele avantaje legate de felul muncii? Nu mai sunt/au fost cazuri in firma de mamici gravide? Verifica intii "terenul".
ana c

Mesajde deeaa77 » Joi Aug 11, 2005 5:40 pm

Deja am anuntat azi... :D .. Nu cred ca m-am grabit.. sarcina mea are deja 14 saptamani,,, si se cam vede. Faptul ca anunti firma nu iti creeaza avantaje, doar te protejeaza pe tine de eventuale neplaceri.. cea mai mare fiind concedierea. Odata ce ai anuntat angajatorul, stii bine ca acesta nu poate sa mai dispuna concedierea . De asemenea ai dreptul la 16 ore libere pe luna pentru controale. Eu una lucrez toata ziua in fata calculatorului,,, am dreptul sa ma ridic de la birou de cate ori vreau..De asemenea, daca vrei sa mananci de 7 ori pe zi, poti sa o faci! Cred ca sunt niste avantaje de care trebuie sa profiti. :mrgreen:
deeaa77

Mesajde Mella » Joi Aug 11, 2005 9:20 pm

Uraaaaaa!!!!!! a anuntat angajatorul!!!! :wink:
Sa ai un bebe sanatos, voinic, destept si devreme acasa! :lol:

deeaa, bine ar fi bine daca toti angajatorii ar respecta legea.

ce bineeee: sa mananci de 7 ori pe zi si sa nu-ti spuna sefu' nika. super!
ai nevoie de insotitor? ma ofer voluntar :lol:

sarcina usoara si o nastere fara peripetii.
pupici
Mella
Imagine
Mella

Mesajde deeaa77 » Vin Aug 12, 2005 8:59 am

:mrgreen:
Da Mella.... de acord ... pentru ca stiu ca o sa am nevoie de ajutorul tau SI DE ACUM INAINTE!!!
:D
Imagine
deeaa77

Înapoi la Discutii generale