Tiny Love, jucarii pentru dezvoltarea copilului tau

FIV - Capitolul 31

Vreti sa discuti despre sarcina ? Aici este locul potrivit.

Moderatori: Daria, mandita, Roxana_G

Re: FIV - Capitolul 31

Mesajde o-lume-de-vise » Mie Iul 28, 2010 9:31 am

speranta sunt superbe numele! felicitari!
tatiana ce inseamna DNP? Tu si fata cum sunteti? Incep stimularea pe 16 august.
Bulle mai e asa putin pana vineri, dar raman la parerea mea: n-a venit ciclul, deci nici nu mai vine vreo 38 de saptamani, ai sa vezi. Te pup.
raulet_de_nuferi voi cum sunteti?
fany nu mai zici nimic?
Imagine Imagine
o-lume-de-vise

Mesajde bulle » Mie Iul 28, 2010 9:41 am

Joeee nu am nici o noutate Ma bucur ca esti Mai bine!
O lume de vise merci sa te auda DD ciclu nu mea venit dar poate fi de la cicloproginova daca nu Ma gresec el stopeaza cm cit il consumi,alt ceva Ma face sa cred ca sau lipit ochisorii,stomacul meu cate seara nu Ma lasa sa pap ce vreau!!! Sa de DD sa fie bine ca va fi prea dureroasa caderea daca nu va fi...va pupic pe toate ssi succes!!!
bulle

Mesajde speranta_iubire » Mie Iul 28, 2010 11:39 am

Bulle stai linistita ca esti sigur gravida cu doi ca te-a luat devreme semnele ca pe mine :D Poti sa faci betta la 12 zile daca nu mai ai rabdare ,iar daca este peste 200 sunt gemeni. :P
Tatiana eu trebuie sa nasc pe 23...25 noiembrie.Ma duc la spital ca sa fac control si sa pot prelungii concediul pana la 7 luni cand intru in prenatal.Tu ce stii in legatura cu prenatalul,cum faci dupa prenatal ca sa iei bani ,este ca la pensie oare?... eu nu stiu nimic.Am auzit ca iei bani dupa cateva luni.Eu nu am lucrat decat 3 zile in rest concediul , nu pot sa stau mult in picioare( cam 2 ore atat) ca ma dare burta, iar acum este burta mare si de la stomac ma doare in spate.
Astept numai vesti bune .Va poop !
speranta_iubire

Mesajde o-lume-de-vise » Mie Iul 28, 2010 12:03 pm

speranta poti sa-mi povestesti si mie, pe-ndelete, la cate zile/saptamani de la bhcg pozitiv ai intrat in concediu si de unde l-ai obtinut? adica de la medicul de familie sau de la ginecolog? Unde si cu cine vei naste?

Am o prietena ce a nascut de curand si pentru banuti a facut urmatoarle: mama ei a depus actele in ziua 2 de la nastere (nu stiu ce acte si unde se depun), iar la 4 luni de la nastere a primit banutii pe prima luna.

Mai ai asa de putin pana nasti. Acesta este termenul pentru 40 de saptamani? Faci cezariana?

...hai ca sunt curioasa la maxim, de zici ca ma si pregatesc de nastere :mrgreen:
Imagine Imagine
o-lume-de-vise

Mesajde morareza » Mie Iul 28, 2010 1:53 pm

Buna ziua la toata lumea de pe forum,
In ultimele zile (premergatoare asteptarii rezultatului la FIV), am tot citit ce s-a scris pe acest forum. Numai fete curajoase, care nu trebuie sa renunte si care vor fi fericite intr-o zi. Pe scurt povestea mea: sunt pacienta dr. Tutunaru de 2 ani, timp in care am facut 3 laparoscopii ultima soldata cu scoaterea unei trompe, o histeroscopie, 2 IA din care prima cu pierdere de sarcina, a doua un esec.Diagnosticul este endometrioza si trompe obturate, iar cea pe care am scoso facuse unu amestec de apa puroi si sange. Si acum FIV. Au fost 7 ovocite din care s-au fecundat 5 si s-au transferat 3. Pe 3 august trebuie sa fac bhcg. Totul a fost ok, fara dureri la punctie, doar ca ieri in ziua 6 am avut o durere ca de cutit in ovare, am inceput sa sangerez usor. Si tot sangerez usor....fara sa ma mai doara nimic. A mai sangerat cineva atat de devreme? Dr zice sa-mi continui tratamentul....dar deja parca ma pregatesc sa-mi culeg sufletul de pe jos.
Emgriotransferul l-am facut pe 22 iulie, iar pe 3 august asa cum am mai spus rezultatul- cum va fi el.
Poate e cineva pe undeva care a mai facut FIV cu Tutunaru. Il cunosc de atata vreme, sunt multumita de cum m-a tratat pana acum dar tot asa dori sa vb cu cineva care sa fi reusit.
Va pup pe toate si sper sa ma primiti printre voi
morareza

Mesajde o-lume-de-vise » Mie Iul 28, 2010 2:10 pm

Bine-ai venit morareza. Nasa mea are 2 baietei cu Tutunaru. Uite cam ce "cred" eu: 1. s-au nidat embrionii si sungerarile sunt de la nidatie; 2. ai endometrioza, iar celulele endometriale au acelasi rol pe care-l are endometrul:de a mentine sarcina, doar ca ele nu sunt situate in uter, ci in afara uterului si se comporta la fel ca cele din uter: mor-adica sunt eliminate prin ceea ce numim noi Ciclu Menstrual. Ia tratamentul, roaga-te si gandeste pozitiv. Nu face niciun fel de efort. Poti sa bei si ceai de cretisoara-max.3 cani/zi- care se spune ca fixeaza sarcina. Stai la pat, nu face baie in cada, ci doar dusuri, nu face dusuri fierbinti si lungi, nu maca prajeli. Chiar sper sa ai rezultat pozitiv!
Imagine Imagine
o-lume-de-vise

Mesajde joeee156 » Mie Iul 28, 2010 2:16 pm

Bine ai venit morareaza si sa fie cu noroc de data asta.Despre simptomele tale nu stiu ca sa-ti spun,dar daca nu te doare burta chiar nu stiu, se poate sa fie de la nidatie.La cate zile de la et au inceput sangerarile?
Te pup.
joeee156

Mesajde rauras_de_nuferi » Mie Iul 28, 2010 3:17 pm

Buna fetelor!
Bun venit morareza..eu personal nu am avut scurgeri de sange, dar am inteles de la unele fete de pe forum ca poate fi,asa cum a spus o-lume-de-vise, de la nidarea embrionilor..asa cum ti-a recomandat medicul tau, continua tratamentul, gandeste pozitiv :) si roaga-te ca sa fie bine..
O-lume-de-vise, aici 99% din populatie sunt crestini ortodocsi; locuiesc in partea greco-cipriota a insulei :)
Pe mine a inceput sa ma doara stomacul in partea de jos, dar am inteles ca e normal..spatele, parca nu ma mai doare asa tare dar ma feresc sa nu stau mult timp in picioare..am inceput sa simt caldura mai intens decat de obicei si sa prefer aerul conditionat la temperaturi mai joase decat eram obisnuita inainte de sarcina..iar e ceva normal, ca doar copilul emana si el caldura si trb sa te feresti cat poti de caldura si soare..A, ceva bun, greturile si vomitaturile au incetat :)
Azi am fost sa vedem ce dormitoare gasim cu pat pt 1 singura persoana..socrii platesc dar la culoare nu prea ne-am potrivit..eu am propus culori deschise, ei culori serioase (cafe, negru)..si asa ne-am invartit pe la toate magazinele cunoscute fara insa a ne decide la ceva..am vazut ceva super, dar parca e prea elegant si serios pentru un copil care de la aprox 2-3 ani v-a dormi singur in camera lui..Am decis cu sotul sa mergem si sa vedem si alte modele de dormitoare si sa ne hotaram la ceva..
Mai cateva zile si aflam rezultatul lui bulle..sper sa fie de bine :)
rauras_de_nuferi

Mesajde joeee156 » Mie Iul 28, 2010 4:19 pm

Bulle ce mai faci?Am emotii de nu mai pot,abia astept sa ne spui ca esti graviduta.Sa ma pui mosica :) .
Rauras ce fericita esti,vezi si tu sa gasesti un dormitor pt. fetita mai deschis la culoare,mai vesel.
Va pup si astept vesti.
joeee156

Mesajde Elenus26 » Mie Iul 28, 2010 5:28 pm

Buna!
Am incercat si ieri sa postez dar nu stiu pe unde am salvat mesajul asa ca va voi scrie iar :)
Ma alatur si eu voua pentru ca am gasit aici o echipa frumoasa si tare primitoare.

CV-ul meu suna cam asa: 33 ani, incercari de 5 ani si ceva, o sarcina in 2009 oprita in evolutie obtinuta natural, 2 IA cu Dr. Albu - nereusite, 1 FIV saptamana asta - nereusit (tot acolo). AMH - 0.29... si multe sperante in continuare ca-mi voi tine curand puiul in brate! ...nu stiu inca incotro o vom lua...poate inca un FIV tot aici, poate la Budapesta...poate vine bebe pur si simplu!

Va pupic pe toate (pe unele v-am mai pupat pe ziua de azi dar nu va strica) si multa multa bafta!

PS: Hope curaj! Eu cred in sansa ta! Hai firicel hai bucatica! :)
Elenus26

Mesajde bulle » Mie Iul 28, 2010 5:32 pm

Bun venit Morareaza!!!sa avem pe 3 august rezultate pozitiv!!!
Joeee eu stau intinsa in pat ca am fost in oras si Ma zdruncinat in taxi ca a inceput sa Ma doara burtica, in rest e ok
Fetelor multumesc pentru sustinere vineri e ziua cea mare!!!
Va pupacesc
bulle

Mesajde morareza » Mie Iul 28, 2010 5:52 pm

Am fost la medic pt ca ma lasau nervii!!! Endometrul e de 13 deci bebeii ar putea fi in continuare acolo!! Deci Dumnezeu cu mila asa cum a spus si medicul! Nu mi-a spus de la ce as putea sangera...doar sa-mi continui tratamentul. Maine se face o saptamana de la embriotransfer. Bafta la toate fetele si sa auzim numai de reusite :P
morareza

Mesajde joeee156 » Joi Iul 29, 2010 8:45 am

Buna !Elenus26 bine ai venit si sa de-a Dumnezeu sa fie intr-un ceas bun.Bulle,iubita mea,ce mai faci?Cum mai esti?
Morareaza bine ca ai fost la medic sa te mai linistesti.Fetelor pe mine ma doare mijlocul si burta dar nu mi-a venit ciclul,dar cred ca apare.Fetelor va pup si astept vesti
joeee156

Mesajde bulle » Joi Iul 29, 2010 8:57 am

Buna dimineata!!!
Joeee cum stiii nu am Mai avut rabdAre si am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv cu o linie f.slaba la clinica nu Ma duc Mai astept piña mine ca am vb cu Sotu si mea Mai dat putere clar mea interzis el sa fac si testul aici nu am putut sa fiu cuminte si nustiu ce sa cred ca ca liniuta e slaba dar totus e pozitiv acum mine vom sti raspunsul corect te pup si iti multumesc din suflet ca iesti linga mine in timpul asta dificil pupu dulcic pe toate
Elenus26 bu venit printre noi !!!
bulle

Mesajde joeee156 » Joi Iul 29, 2010 9:37 am

Bravo,ce ma bucur,sigur e de bine.Sa stai cumintica pana maine.Doamne ce ma bucur si abia astept sa sarbatorim.Pupici
joeee156

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sarcina