Stimulance: eficient impotriva constipatiei

FIV CAP. 40

Vreti sa discuti despre sarcina ? Aici este locul potrivit.

Moderatori: Daria, mandita, Roxana_G

Re: FIV CAP. 40

Mesajde morareza » Vin Iul 01, 2011 8:22 pm

Ba da BUlle, unul eram mai mic, dar a recuperat :D !!!
morareza

Mesajde morareza » Sâm Iul 02, 2011 5:40 am

Sunt toate sansele sa plece sotul meu in Turcia sa ia o piesa la masina. Dc sunt doritoare de progesteron injectabil va ajutam cu mare drag :D
morareza

Mesajde o-lume-de-vise » Lun Iul 04, 2011 8:37 am

ce de vesti bune! Bravo gravidutelor, tineti-o tot asa :wink:
morareza iti voi spune eu daca doreste o fata progesteron injectabil - adica daca se hotareste, o pun in legatura cu tine...e o.k?
Si ai idee daca la turci se gaseste PROFERTIL?
Imagine Imagine
o-lume-de-vise

Mesajde morareza » Lun Iul 04, 2011 9:01 am

Habar n-am de Profertil, dar ar trebui sa fie ca-s mai rasariti ca noi :lol:
morareza

Mesajde morareza » Lun Iul 04, 2011 9:10 am

O-lume-de vise, hai sa-ti zic una tare: pana acum dr. Uscatescu a spus ca pb. mele de trombofilie sunt usoare si nu vor exista incidente. Sambata am fost la Medsana si era fff crizata din cauza factorului XIII heterozigot pe care il posed si ca....n-ar trebui inca sa ma bucur de sarcina!!!!!!! Am luat foc!!! Ca toate medicamentele inclusiv Gonal, Proginova etc ingroasa sangele! Zic: bine, dar eu de ce sunt toata ziua pe drumuri ca voi sa ma supravegheati?????????? De ce fac Innohep??????? De ce nu se poate controla??? Tutunaru a spus ca va fi ok dc urmez tratamentul de sustinere si acum...na belea trombofilie :x . Tre sa ma duc sapt viitoare sa repet antixa si probabil voi creste doza la 0,45. Plus ca homocisteina e in valori normale.
Recapitulare: analizele de trombofilie care spuneau ca totul e "soft", acum sunt un pericol. E distractiva sarcina mea. Imi doream sa fie totul frumos, sa ma mangai pe burtica nu sa ma gandesc in orice clipa dc bebeii mai sunt bine.
morareza

Mesajde o-lume-de-vise » Lun Iul 04, 2011 9:17 am

nu te speria - intr-adevar, aceasta mutatie poate produse opririrea in evolutie a sarcinii, dar DOAR daca sangele se ingroasa prea mult, deci DOAR daca doza de anticoagulant nu este cea buna. D-asta vei repeta analiza antixa probabil saptamanal pana treci de primul trimestru, apoi cred ca la 2 saptamani. Doza e posibil sa creasca, deoarece sunt doi pui de om, dar, in rest, vei merge in paralele cu hematologul si ginecologul si totul va fi bine - pana la cezariana, dar lasa asta - ia-o treptat si cand ajungi acolo, se schimba discutia.
Imagine Imagine
o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Lun Iul 04, 2011 9:18 am

doamneee - am scris cu picioarele, dar ai inteles tu: esti urmarita si de hematolog si va fi bine
Imagine Imagine
o-lume-de-vise

Mesajde morareza » Lun Iul 04, 2011 9:58 am

Sper sa fie bine pana la capat! Doza de 0,35 cred ca inca e ok ca sunt slabanoaga. Sapt viitoare ar trebui sa merg intai la eco apoi la Fundeni. Bineinteles ca voi merge de cate ori va fi cazul dar asta ma nedumireste: eu am facut Innohep ca asa a zis dr. Matei, iar dr. U zicea ca e suficient doar Aspenterul. Si deodata se suceste. In fine. In trim 2 trec pe 20 august deci....nervi si rabdare
morareza

Mesajde ploaiedevara » Lun Iul 04, 2011 10:30 am

o-lume-de-vise, stiu c-ai repetat recent examenul de secretia vaginala. Mie mi-a iesit urmatorul rezultat...Daca te pricepi sa-mi spui si mie cum este pana ajung cu rezultatul la doctor :wink:

Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau
colorat)

Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde - rare
Celule cu aspect de "clue cell" - absente
Leucocite - frecvente
Hematii - absente
Trichomonas vaginalis - absent
Levuri - absente

Flora bacteriana
Predomina flora lactobacilara.
Rari coci Gram pozitivi izolati si in perechi.

Cultura din secretii vaginale
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 grade Celsius (Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus
agalactiae, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae).

Cultura fungi
SECRETIE VAGINALA
Pe mediul Sabouraud - nu s-au dezvoltat colonii de Candida spp.
ploaiedevara

Mesajde bulle » Lun Iul 04, 2011 12:06 pm

buna fetelor
marareaza vad ca suntem cam in aceeas oala,la ultima consultatie cu dr mea eam dus toate analizele care le am facut pentru fiv si azi ce sa descoper ca analiza la trombofelie e proasta azi am repetat analiza ca dr zice poate sa fie o gresala de laborator,ceea ce nu prea cred, in fine in citeva zile voi sti sigur daca este sau nu, ce am citit pe net se da tratament cu aspenter si clexane, dr mea explicat ca in singe se formeaza niste gheguletze care daca nimeresc la fat pot afecta si sa ramina fatul cu malformatzii, dar pe de o parte ma linistesc singura ca am citit ca multe fete chear cu trombofelie au dus sarcina pina la capat si am nascut bb sanatosi e important sa avem tratamentul bun,si cred ca mai am si o mica candida,
va pup si va tin la curent cu evolutiea sarcennii
morareaza bucurate de sarcina si nu te mai gindi la nimic ca pina la urma daca DD nea dat bb nu ni ea dat pentru sa suferim cu un pic de efort din partea noastra si di partea medicilor va fi bine.
bulle

Mesajde morareza » Lun Iul 04, 2011 12:30 pm

Asa e Bulle! Tu faci deja anticoagulant? Pana ies rez la analize ia macar 1 aspenter/zi. Dr. meu da la toate gravidele pana se stabileste dc. au nevoie de injectabil. Eu sunt constienta ca am facut totul pana acum ceea ce va fi si de aici incolo indiferent de eforturi, doar ca m-a speriat atitudinea doctoritei (pana atunci relaxata, deodata panicata desi am urmat tratamentul cu sfintenie). Am perioade cand am mici greturi, usoare dureri de sani, uneori somnolenta, alteori nu simt nimic...dar sa dea D-zeu sa fie bine la toate, sa ne tinem bebeii in brate.
morareza

Mesajde o-lume-de-vise » Lun Iul 04, 2011 1:04 pm

morareza din cate stiu eu, dr. uscatescu spune: vino cu testul pozitiv si discutam...ceea ce cred ca a facut si-n cazul tau. Apoi, tinandu-te in permanenta sub observatie, iti modifica tratamentul. Si eu cred ca-ti va mari doza, dar asta doar in functie de rezultatul la antixa...asta si pentru ca spui ca ai homocisteina buna, mai esti si uscataaaaa :mrgreen: . Sunt sarcini care merg foarte bine si doar cu aspenterul. Deci mergi pe mana ei, ca ai vazut cate gravidute are la coada la Fundeni. Pentru ca esti din Bucuresti, pentru ca nu esti conditionata de o ora la care sa ajungi la serviciu si pentru ca nu pici din picioare, nu vomiti, nu ai alte stari d-astea specifice gravidutelor, eu spun sa te duci saptamanal la Fundeni pana treci de perioada asta mai grea, apoi, de comun acord cu ambii doctori (hematolog+ginecolog), probabil ca te vei duce la doua saptamani. Trebuie sa fie bine pana la capat, apoi vei imprumuta colaceii de innot de la gemenii lui Monas.
bulle am auzit ca foarte multe gravidute fac candida in timpul sarcinii. Si se da canesten gyn, cel de 3 zile, ca tratament. Cum adica a fost gresit rezultatul la trombofilii? Unde l-ai facut si cum si-a dat seama doctorita ta ca e gresit?
ploaiedevara pai din ce vad eu acolo n-ai nimic. Cred c-ai facut secretiile la medlife ca ei dau dita-mai polologhia...si eu ma duceam cu rezultatul in dinti la ginecolog, ca vedeam toate celulele alea epiteliale si la fiecare ciuperca/infectie scria negativ, sau ca nu s-a detectat, sau ca e absenta...si de fiecare data dr. spunea ca-i bine. Asa cred ca-i si la tine.
Imagine Imagine
o-lume-de-vise

Mesajde bulle » Lun Iul 04, 2011 2:50 pm

morareaza nu eau inca nimic pina nu vine confirmarea de la analiza care am facut-o azi dupa mai vedem.
o-lume-de-vise da stiu ca multe gravidute fac candida,vedem ce iese si la analize ca ea mea zis ca este cind mea recoltat analizele.De trombofilii dr a zis ca poate sa fie o gresala de laborator eu cred ca a zis asa sa ma calmeze pe mine, ca stiu ca mama o are si toate femeile din familiea ei care au RH negativ,si au descoperit acum de citiva ani au innascut o groaza de copii sanatosi si fara probleme.
Eu sunt calma si linistita ca de indata ce primesc rezultatele la analize voi face tot ce se poate pentru a fi bine restul e voiea lui D-zeu.
va pup si sanatate
bulle

Mesajde ClauditzaP » Lun Iul 04, 2011 4:36 pm

Gravidutzelor, sunt pe pozitie cu pumnii stransi, sa fie bine :D ! Imi pare rau ca treceti perioada asta cu asa mari emotii, asa ca sa fiti puternice si cu moralul pana la cer!
CYC, cum stai cu beta?
Nusha, spor la tratament, sa fie cu ochisori :wink: .
Va pup pe toate.
"Cea mai buna cale de a-ti transforma visele in realitate, este sa te trezesti! Viitorul unui om, ca si al unei lumi, se construieste, nu se viseaza!"
ClauditzaP

Mesajde morareza » Lun Iul 04, 2011 4:47 pm

O-lume-de-vise, iti dai seama ca dorm la Fundeni dc e cazul :lol: . Cred ca am prins-o de dr. U si tare obosita (se intorsese de prin strainataturi si era venita din liber), era oarecum furioasa pe toate costurile pe care tre sa le suportam noi gravidutele, pe ginecologi cand ies gemeni ca nu se gandesc cand pun embrioni fara numar etc.
Bulle, de ce iti mai faci griji de RH dc ai facut deja vaccin???? Dr. mie mi-a spus sa nu-mi fac griji din cauza asta.
CYC, saptamana asta vii cu beta, nu?
Fetelor asa m-a infuriat bac-ul de anu asta si-n ce hal a ajuns invatamantul romanesc, ca am zis ca fac armata cu copiii sa invete!!! :x
morareza

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sarcina