Stimulance: eficient impotriva constipatiei

FIV - partea a 14-a !

Vreti sa discuti despre sarcina ? Aici este locul potrivit.

Moderatori: Daria, mandita, Roxana_G

Mesajde carmanuia76 » Mar Feb 12, 2008 7:33 pm

Salutare fetelor!

Lordutu: Si eu am trecut prin aceleiasi stare ca si tine, simteam ca nimic nu mai are rezolvare. Acum dupa ce a mai trecut timpul am hotarat sa mai incercam odata cu fiv. Daca nu reusim singura varianta este infierea (la mine si sotul este de aceiasi parere), oricum sunt atatia copii care au nevoie de noi...
Asa cum au spus fetele nu renunta, daca ai posibilitati mai incearca macar odata, sa speram ca va fi o reusita, abia apoi ganditi-va si la aceasta posibilitate.
carmanuia76

Mesajde manuz » Mar Feb 12, 2008 11:28 pm

Claudia_prea : Pe lista ar mai fi chlamidia, Mycoplasma, ureeaplasma si cele in caz de boala abortiva : APTT si fibrinogen, INR, anticoagulant lupic, Proteina C si S etc.
Pot sa fac deja programarea pt comisie sau tb sa astept pana dupa discutia cu dr?La dr Niculescu eram trecuta pe lista deja, deci nu mai incerca alte metode.
A! si inca ceva: asistentele spuneau ca nu s-a facut nici un IVF pana acum la Med Life, dar ca in ultima luna la spit. au fost 12 fete cu 7 reusite.
manuz

Mesajde MARIANA FELBLUM » Mie Feb 13, 2008 11:08 am

Fetelor se intampla ceva cu mine:m-au durut sanii toata saptamana ,am pus totul pe seama histeroscopiei de pe 6 februarie si ieri m-am gandit aiurea sa-mi fac un test de sarcina pt ca pastrez tot timpul in casa si a iesit pozitiv.Problema e ca mi se pare imposibil deoarece ultimul CM a fost pe 24 ianuarie(MI-A CURS FOARTE PUTIN SI M-A TINUT DOAR O ZI)iar histeroscopia am facut-o in ziua 13 a CM.)Am avut contacte in zilele de dupa ciclu aproape zilnic pana pe 6 cand am facut histeroscopia.La betahcg nu ma gandesc sa-l fac pt ca mi se pare imposibil sa fiu gravida iar testul de ieri l-am facut in joaca.Voi ce parere aveti?va pup
MARIANA FELBLUM

Mesajde carmanuia76 » Mie Feb 13, 2008 11:47 am

buna fetelor,

MARIANA FELBLUM: sa speram ca este ceea ce ne dorim cu toate sa ni se intample. Eu am avut o colega in facultate careia i-a venit CM doua luni dupa ce ramasese insarcinata.
Va pup.
carmanuia76

Mesajde claudia_prea » Mie Feb 13, 2008 12:06 pm

Mariana, cred ca ar trebui sa repeti in primul rand testul, si daca iese tot pozitiv trebuie mers la medic. Asa cum spui tu, sa inteleg ca ar putea fi sarcina dinaintea histeroscopiei? Nu stiu in ce masura ar fi putut influenta histero sarcina. Stiu ca de obicei se face histero inaintea ovulatiei tocmai pt a evita o astfel de situatie. Daca e cu ochisori sa dea DD sa fie totul bine si mergi urgent la medic sa-ti spuna ce si cum.
Manuz, de Chlamidia am uitat eu, iar mycoplasma si ureeaplasma nu le am pe lista. Poti sa-mi spui acestea doua daca se fac din sange sau din secretii? ca vreau sa le fac si eu.
Pup, Claudia
claudia_prea

Mesajde luci.eilm » Mie Feb 13, 2008 1:06 pm

Claudia, din secretii. :)
luci.eilm

Mesajde claudia_prea » Mie Feb 13, 2008 3:33 pm

Luci, merci frumos.
Pupici, Claudia
claudia_prea

Mesajde mirunica28 » Mie Feb 13, 2008 8:39 pm

Fetelor eu am programare la comisie la medlife in martie, am analizele facute in luna septembrie (hormonalele) si secretia de col din octombrie credeti ca o sa mi ceara sa le repet?si cum a fost la voi fetele care ati facut acolo se uita pe dosar si va spun ce sa mai faceti?sa mi spuneti si mie ca sunt inca nedumerita si as vrea sa stiu mai multe.
Claudia iti da ei lista cu analizele care trebuie facute? ziceai ca mycoplasma si ureaplasma nu le ai pe lista dar sa stii ca le ai sunt incluse in secreti col. Si mai vreau sa te intreb analizele [Torch (aici intra CMV, toxoplasmoza si rubella), anticorpi antispermatici si analizele uzuale (HLG,VSH,PCR,GRUP SANGVIN, RH, VDRL, HIV, AG HBS, AC HCV, si BIOCHIMIE)] le ai avut facut facute pana la comisie sau le ai facut dupa??trebuie neaparat facute la medlife sau oriunde vrem noi?
Mai am o mare rugaminte la tine dc poti sa mi trimiti lista care ti au dat-o sa stiu exact ce si cum sa fac!
Manuz cum adica nu s-a facut nici un Fiv la med life si in acelasi timp au avut 7 din 12 reusite in ultima luna????
Luci pupici
Pupici
mirunica28

Mesajde MARIANA FELBLUM » Joi Feb 14, 2008 9:44 am

Buna fetelor,am repetat testul si a iesit negativ ceea ce nu m-a surprins deloc asa ca m-am lamurit cum e cu testele din urina.Am facut clear blue care se spune ca e foarte sensibil dar in cazul meu s-a dovedit a fi fals.Important e ca ma asteptam sa fie o eroare asa ca nu m-am suparat.In legatura cu comisia de sterilitate mi-au acceptat toate analizele din luna mai a anului trecut si am facut doar toxo,rubeolla,cmv,dheas,t3,t4,testosteron,si cultura de col pt ca restul le aveam.PT histeroscopie eu am ales sa o fac deoarece era singura pe care nu o facusem.pupici
MARIANA FELBLUM

Mesajde claudia_prea » Joi Feb 14, 2008 10:34 am

Buna dimineata,
Mirunica, eu am facut primul FIV cu echipa de la Medlife, cand ei erau la spiatlul Titan, abia pe urma au venit la Medlife. Lista cu analize este cea precizata mai sus, daca ti-as scana-o nu stiu ce ai mai intelege pt. ca este taiata in functie de cum le faceam. Tu poti face analizele si in alta parte si sa le ai deja cand ajungi la comisie. Iti studiaza dosarul cu toate analizele si daca totul e in ordine demarati procedura, eventual daca trebuie sa mai repeti ceva cred ca ai timp in primele 21 zile de la menstruatie, ca abia in ziua 21 se face diphereline. Eu am facut analizele suportate de casa de asigurari la laboratorul la care m-a trimis medicul de familie, iar restul le-am facut ori la ei la spital (cand erau la Titan) sau la Medlife. Daca ai cumva abonament la o alta clinica le poti face linistita, nu sunt probleme.
La Medlife s-au facut cateva FIV-uri la sfarsitul anului trecut si apoi au sistat datorita faptului ca si-au instalat aparatul de congelare al embrionilor (nu l-au avut de la inceput) si apoi au mutat laboratorul cu totul. Abia de la sf. lui ian-inceputul lui feb au inceput iarasi procedurile.
Am vorbit ieri cu dr. Bolintineanu si a zis ca au totul pus la punct acum.
Manuz, banuiesc ca vorbeste de FIV-uri facute probabil la Spitalul Titan, acolo unde au fost ei inainte. Din ce stiu eu, echipa de la Medlife nu mai merge si la spital, dar nu sunt sigura.
Mariana, macar acum stii sigur cum sta treaba.
Am vorbit si eu ieri cu dna dr, si mi-a zis sa iau 5 zile duphaston cate 3 /zi, apoi astept menstruatia, si ne auzim la menstruatie. I-am spus ca vreau si un consult si sa-mi refac analizele ca sunt din sept anul trecut si mi-a zis sa merg cu ele la ea, ca probabil o sa refac doar o parte din ele nu-i nevoie de toate. In concluzie voi ajunge la dumneaei cand imi va veni menstra.
Va pup, o zi buna, Claudia
claudia_prea

Mesajde mirunica28 » Joi Feb 14, 2008 2:47 pm

Claudia merci mult de tot ptr raspuns, esti o draguta.Sa dea Dumnezeu sa reusim toate.pupici.
mirunica28

fiv

Mesajde manuz » Vin Feb 15, 2008 1:42 am

Mirunica28- despre Spitalul Titan era vorba
Claudia-prea- analizele suportate de casa de asig sunt :hlg,vsh,pcr...? la astea te referi?Mai sunt si altele? La Biochimie ce analize ti-au facut?
Astazi am facut pe cele de ziua 3 si pe cele in caz de boala abortiva- 630lei. Tb sa le fac direct la etaj, nu la demisol- n-am stiut.
Am progr pe 4 martie la dr, dar pe 19 la comisie si nu cred ca mai are vreun sens sa mai trec pe la dr, daca am analizele ok. Ce parere aveti?Cum se procedeaza?
manuz

Mesajde claudia_prea » Vin Feb 15, 2008 12:48 pm

Manuz, nu mai stiu care sunt suportate de casa. Mergi cu lista la medicul de familie, si-ti da el trimitere pt. cele care sunt suportate de casa, tot asa si cu biochimia (cele uzuale de sange, sumar de urina).
Eu cred ca poti merge direct la comisie.
Pupici, Claudia
claudia_prea

Mesajde manuz » Vin Feb 15, 2008 2:13 pm

Claudia_prea- merci pt raspuns!
Pupici
manuz

Mesajde claudia_prea » Vin Feb 15, 2008 2:36 pm

Manuz, spune-mi te rog, tu vorbesti de reusite recente la Titan. Cine face acolo FIV , stii?
claudia_prea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sarcina