Stimulance: eficient impotriva constipatiei

hemangiom

Copilasul tau are probleme de sanatate ? Cauti un sfat ? Incearca aici.

Moderatori: Daria, danielac

Mesajde Daria » Vin Feb 29, 2008 10:44 am

Rox, tinem pumnii sa fie totul bine !!!
Doamne ajuta !
Imagine
Daria

Mesajde roxanica1978 » Vin Feb 29, 2008 8:37 pm

Multumesc mult, Daria!
roxanica1978

HEMANGIOM

Mesajde FLORIDA » Lun Mar 03, 2008 6:35 pm

BUNA. :D SI EU AM O FETITA CARE ARE UN HEMANGIOM SUB OCHIUL STANG.LA VARSTA DE TREI LUNI AM FOST CU EA LA SPITALUL GR.ALEALEXANDRESCU DIN BUCURESTI LA PROF.DR.ENESCU CARE DUPA UN CONSULT NE-A TRIMIS LA DR.STANCIU PT. OPERATIE CU LASER.DR. NE-A DAT MERCUROCROM SA O TAMPONAM PE LOCUL OPERAT UNDE S-A FACUT O COAJA GROASA CARE CU TIMPUL S-A DAT JOS .DUPA O LUNA TREBUIA SA REVENIM PT O ALTA OPERTIE DAR CUM I-AM DAT VACCINUL DE LA PATRU LUNI TREBUIA SA TREACA O LUNA DE LA ACESTA ASA CA AM FOST LA VARSTA DE SASE LUNI. NU DE MULT NE-AM INTORS DE LA BUCURESTI DE LA A DOUA OPERATIE IAR PESTE O LUNA TREBUIE SA MERGEM IARASI.DUPA ACESTE DOUA INTERVENTI SE VEDE CLAR CA ESTE MAI MIC HEMANGIOMUL SI MAI PAL.IPENTRU ALTE INFORMATI SCRIETI-MI PE ADRESA ( michneaanica@yahoo.com )
FLORIDA

Mesajde oanamarya05 » Vin Mar 07, 2008 9:15 pm

buna seara mamici si o primavara frumoasa ...eu am fost la iasi (eu sunt din vaslui)la spi. sf. maria la dr.apostol initial pt operatie dar cand a vazut locul (pe canal la incheietura intre fese)mi-a recomandar ca continui (mai facusem 2)injectare cu bleomicina,cica se poate ajunge chiar si la 10 .........la prima inj.sa cunoscut o modificare,la a 2-a nimic iar acum la a3-a din nou se cunoaste modificarea si m-am hotarat merg in continuare cu injectare cu bleomicina....
oanamarya05

Mesajde roxanica1978 » Mie Mar 12, 2008 10:00 pm

Buna!

Gata...am facut operatia la fetita. Ne-a ajutat Dumnezeu si a fost totul bine. Dupa anestezie, piticuta a gangurit (are 5 luni si jumatate), a fost foarte vioaie...singura problema a fost ca nu a avut voie sa manance inainte si dupa operatie (si asta a suparat-o un pic). Operatia a durat destul de putin ...iar acum, dupa 10 zile de la operatie, cicatricea arata f bine...sunt bucuroasa ca am ales sa o operam. Multumim lui Dumnezeu pentru ca a avut El grija de fetita noastra.
Si multumesc, Laura, pentru ajutor!!!
roxanica1978

Re:

Mesajde danielac » Mar Apr 15, 2008 2:35 pm

roxanica1978 scrie:Buna!

Gata...am facut operatia la fetita. Ne-a ajutat Dumnezeu si a fost totul bine. Dupa anestezie, piticuta a gangurit (are 5 luni si jumatate), a fost foarte vioaie...singura problema a fost ca nu a avut voie sa manance inainte si dupa operatie (si asta a suparat-o un pic). Operatia a durat destul de putin ...iar acum, dupa 10 zile de la operatie, cicatricea arata f bine...sunt bucuroasa ca am ales sa o operam. Multumim lui Dumnezeu pentru ca a avut El grija de fetita noastra.
Si multumesc, Laura, pentru ajutor!!!

ce bine imi pare! sanatate!
poze cu Diana:

Imagine
danielac

Re: hemangiom

Mesajde aliss1979 » Mie Ian 20, 2010 10:51 pm

buna. Am o intrebare pt d-na Daniela. Cum as putea sa iau legatura cu d-voastra? E f important. Multumesc tare mult. id meu este buzaaliss
aliss1979

Mesajde danielac » Joi Ian 21, 2010 9:17 am

aliss1979 scrie:buna. Am o intrebare pt d-na Daniela. Cum as putea sa iau legatura cu d-voastra? E f important. Multumesc tare mult. id meu este buzaaliss

ok!
scrie-mi tu la danicostea2004@yahoo.com
cu acelasi ID de mess....
danielac

Mesajde marian36 » Sâm Apr 02, 2011 12:01 pm

danetta scrie:Buna Daniela

Laura are hemangiomul pe obrazul stang chiar sub ochi si este destul de mare aprox.1/2 obraz de aceea sunt putin disperata si nu stiu ce sa fac si pe cine sa mai intreb daca acesta trece de la sine sau nu, eu sper totusi sa primesc vreo veste prin internet de la cineva care a rezolvat un asemenea caz.Ma bucur foarte mult ca te-am intalnit pe tine caci poate astfel mi se mai limpezesc si mie putin apele.
Pa, Dana.

ce varsta are fetita? este numai pe obraz hemangiomul? sau si pe frunte/?
marian36

Mesajde marian36 » Sâm Apr 02, 2011 12:05 pm

marian36 scrie:
danetta scrie:Buna Daniela

Laura are hemangiomul pe obrazul stang chiar sub ochi si este destul de mare aprox.1/2 obraz de aceea sunt putin disperata si nu stiu ce sa fac si pe cine sa mai intreb daca acesta trece de la sine sau nu, eu sper totusi sa primesc vreo veste prin internet de la cineva care a rezolvat un asemenea caz.Ma bucur foarte mult ca te-am intalnit pe tine caci poate astfel mi se mai limpezesc si mie putin apele.
Pa, Dana.

ce varsta are fetita? este numai pe obraz hemangiomul? sau si pe frunte/?

parerea mea este sa faci o vizita la oftalmolog si unala neurolog pt ca hemangioamele plane ( pete de vin ) se asociaza in unele cazuri cu glaucomul si cu sindromul sturge weber
marian36

Re:

Mesajde marian36 » Sâm Apr 02, 2011 12:08 pm

ananda scrie:beiu, inainte de tomografie (care presupune o iradiere destul de mare) se poate face ecografie prin fontanela care da si ea niste indicatii destul de corecte. daca la ecografia asta nu se vede nimic atunci tomografia poate sa mai astepte o vreme. de asemenea trebuie facuta ecografie la burtica pentru ca sunt destul de frecvente hemangioamele in ficat.

cortizonul nu e indicat decat in hemangioamele foarte mari sau in cele mari situate la ochi ca sa le reduca dimensiunile in vederea operatiei. tratamentul cu laser la noi din cate stiu nu e grozav, merge mult mai bine chirurgia clasica, cu conditia sa fie facuta ca lumea (adica sa se scoata tot). cum hormonii corticoizi au foarte multe efecte adverse eu personal nu i-as da la bebe mic decat daca nu exista nici o alta alternativa.

si bebele meu are un hemangiom pe umar, nu e din cele plane care mai dispar in timp ci din acelea asa numite "cavernoase", care sunt mai in relief si mai profunde. saptamana asta ma duc cu el la doctor sa vad ce zice si pe urma va spun unde-am fost si ce-am facut, poate mai sunt persoane interesate.

se face RMN cu substanta de contrast
marian36

Mesajde marian36 » Sâm Apr 02, 2011 12:14 pm

pentru hemangioamele plane (pete de vin ) la nivelul capului frunte obraz ochi se fac investigatii amanuntite din punct de vedere neurologic si oftalmologic.In unele cazuri cam 50/50 si mai des intalnit la fete hamangimul plan se poate asocia cu sindromul sturge weber si glaucom congenital .pt sindrom se face rmn cu substanta de contrast iar pt glaucom congenital se masoara tensiunea intraoculara .
marian36

Re:

Mesajde marian36 » Sâm Apr 02, 2011 12:16 pm

beiu scrie:multumesc danielac, ne-am hotarat sa mergem si noi sa ii facem o tomografie, oricum o sa consultam si alt medic. Stii cumva ce implicatii are un hemangiom intern?

RMN
marian36

Re: Re:

Mesajde Carmen10 » Lun Iun 18, 2012 6:25 pm

marian36 scrie:
ananda scrie:beiu, inainte de tomografie (care presupune o iradiere destul de mare) se poate face ecografie prin fontanela care da si ea niste indicatii destul de corecte. daca la ecografia asta nu se vede nimic atunci tomografia poate sa mai astepte o vreme. de asemenea trebuie facuta ecografie la burtica pentru ca sunt destul de frecvente hemangioamele in ficat.

cortizonul nu e indicat decat in hemangioamele foarte mari sau in cele mari situate la ochi ca sa le reduca dimensiunile in vederea operatiei. tratamentul cu laser la noi din cate stiu nu e grozav, merge mult mai bine chirurgia clasica, cu conditia sa fie facuta ca lumea (adica sa se scoata tot). cum hormonii corticoizi au foarte multe efecte adverse eu personal nu i-as da la bebe mic decat daca nu exista nici o alta alternativa.

si bebele meu are un hemangiom pe umar, nu e din cele plane care mai dispar in timp ci din acelea asa numite "cavernoase", care sunt mai in relief si mai profunde. saptamana asta ma duc cu el la doctor sa vad ce zice si pe urma va spun unde-am fost si ce-am facut, poate mai sunt persoane interesate.

se face RMN cu substanta de contrast

Buna !
Sper sa ma poty ajuta cu un raspuns .Noi avem un hemangiom pe urechiusa si pe burtica ,sunt din cele cavernoase.Baietelul are doar 2 luni si am fost la o sedinta laser dar am zis sa nu mai fac laser ca am citit ca s periculoase si poate cu timpl o sa treaca sau macar sa incerc ceva naturist
Astept raspuns
mersi
Carmen10

Mesajde danielac » Mie Apr 03, 2013 8:36 am

cum mai stati cu hemangioamele???
la noi cele care erau micute s-au retras singure iar cel d la ochisor pe care l-am tratat 2 ani cu zapada carbonica ...parca nici nu ar fi existat vreoadata!
poze cu Diana:

Imagine
danielac

Anterior

Înapoi la Medicina