promotie Pampers: superpret la Giant Pack 79 lei

Nas infundat la bebici!

Copilasul tau are probleme de sanatate ? Cauti un sfat ? Incearca aici.

Moderatori: Daria, danielac

Mesajde vnalinutza » Mie Oct 24, 2007 11:37 pm

cristinuta_2002 scrie:SALUTARE!
AM UN BEBE DE 8 SAPT SI VOMITA FOARTE MULT.VOI A-TI AVUT ASA PROBLEME? :( :?:[img][/i[/img]

buna cristina bb tau vomita cum sa spun ca un fel de cascada adik f mult odata?A patit si al meu asa cand era mic cateva saptamani pana m-am prins ca nu amestecam laptele bine,in cazul meu nan din primele zile ca nu am avut san deloc incearca sa amesteci bine lapticul dak ii dai lapte praf dak nu baga-i un pic de baby drink si bonisan poate sa aive crampe (colici).Sper ca te-am ajutat cumva te pup si ai grija de bb tau.pa
[color=#FF0000][i]Imagine

Imagine
vnalinutza

nasuc infundat, secretii nazale, etc

Mesajde flore » Joi Noi 15, 2007 5:58 pm

aspiratorul nazal din Italia se gaseste si la noi: www.rinobaby.babymarket.ro
flore

Mesajde sdanutza » Sâm Dec 01, 2007 11:38 pm

buna...si eu am un bebe de 4 luni si acum 2 saptamani a racit..simptomele au fost febra 37 cu 9 si nas infundat....am chemat pediatra si mi-a dat un sirop ,Marcofen se numeste si eferalvan supozitoare...si mi-a spus sa-i dau la nevoie..daca nu scade febra..odata eferalvan..odata marcofen...dupa 2 zile i-a scazut febra dar nasul i-a ramas infundat si horcaie...acum am fost la vaccinul de 4 luni si l-a ascultat..a zis ca nu are nimic si nu e nevoie sa-i dea pentru horcait niciun medicament..doar cu pompita sa-i scot mucozitatile si sa-i dau cu Marimer
referitor la Olnith........mare grija ca provoaca dependenta..si cu antibioticele la fel mare grija pentru ca cu cat iei mai tari cu atat data viitoare trebuie sa iei mai tari sau mai multe zile !!
sdanutza

Mesajde sdanutza » Sâm Dec 01, 2007 11:43 pm

cristinuta_2002 scrie:SALUTARE!
AM UN BEBE DE 8 SAPT SI VOMITA FOARTE MULT.VOI A-TI AVUT ASA PROBLEME? :( :?:[img][/i[/img]

Cristinuta , poate ii dai mai mult decat vrea si vomita surplusul..mama mea imi spunea ca bebele da doar surplusul afara.
daca vomita insa prea mult adica aproape tot si se intampla asta la fiecare masa atunci adreseaza-te medicului
sdanutza

vreau si eu o parere

Mesajde sdanutza » Sâm Dec 01, 2007 11:46 pm

care este temperatura ideala pentru bebe sau cu alte cuvinte cand trebuie sa ma ingrijorez???
sdanutza

aspiroator nazal cu aspirare bucala Rinobaby

Mesajde flore » Vin Dec 07, 2007 8:31 am

am vazut pe site-ul lor ca sunt prezenti la Baby Expo cu aspiratorul Rinobaby.
flore

Re: aspiroator nazal cu aspirare bucala Rinobaby

Mesajde teodorescu georgeta » Lun Mar 03, 2008 1:05 pm

flore scrie:am vazut pe site-ul lor ca sunt prezenti la Baby Expo cu aspiratorul Rinobaby.

buna spune-mi cum se utilizeaza...nu mai folosim aspiratorul? :lol:

si stie cineva de ce nu se mai gaseste Karvol? :(
teodorescu georgeta

nas infundat

Mesajde magdalena.ionescu » Joi Mar 20, 2008 8:11 pm

va rog sa ma ajutati. am un baietel de 10 luni si jumatate, a fost racit ( stranut si nas infundat);i-am dat panadol 4 zile 5 ml la 8 ore; nasul este f. infundat si se si ineaca mai ales cand doarme; nu suporta sa ii pun ceva in nasuc, da aspirat nici vorba, insa in a 4 zi de panadol in secretia nazala au aparut firisoare de sange o data pe zi , doua zile; astazi nu am mai avut. ce ma sfatuiti? ce este BATISTA BEBELUSULUI?
magdalena.ionescu

Mesajde teo » Joi Mar 20, 2008 9:09 pm

Batista bebelusului e un tub cu un plastic mai mare la capat, acest sistem se conecteaza la aspiratorul de casa, trage dar atenuat din cauza tuburilor nu cu puterea aspiratorului dar cred ca la un bebe de 10 luni nu o sa-i placa sa-i faci cu ceva in nas.

Pune-i seara pe o batista de hartie jumate de capsula de Kravol asta o sa-l ajute la respirat noaptea. Karvol este un ulei eteric din amestec de plante cu nimic daunator bebe-ului face bine ca lasa sa respire pe nasuc si reuseste sa adorma, pune si ceva umed pe calorifer sa faca aburi in camera sau langa patut o oala cu ceai fierbinte de musetel.

Sanatate
teo

Mesajde magdalena.ionescu » Joi Mar 20, 2008 9:19 pm

multumesc ptr. raspuns teo;chiar in acesta seara o sa incerc. si mai avem o problema : de trei zile nu are nici pofta de mancare, nu mai mananca mai nimic din ce manca acum cateva zile;mai bea doar laptic, manaca paine goala,carne si ceva fructe
magdalena.ionescu

Mesajde teodorescu georgeta » Vin Mar 21, 2008 8:15 pm

potate te pot ajuta si eu cu un remediu...incearca sa-i cureti nasul cat mai des posibil de 3,4 ori pe zi
cu ser fiziologic tras intr-o siringa cam 1 ml si il apesi in nara stanga si apoi alt ml in nara dreapta .inainte de masa e musai ca sa poata manca foloseste nu batista bebelusului e solutia ci rinobaby care nu este traumatizant pt copii (adik nu utilizezi aspiratorul).in fiecare sear pune pe o batista in patutul bebeului cu cateva picaturi de karvol .ai grija sa nu fie prea aproape de fata lui undeva pe marginea patutului ca bebe sa respire bn. aeriseste cat mai des posibil mai ales inainte de culcare ....sper sa te ajute asa am scapat noi de nauc infundat ...a si era sa uit incearca sa-i dai in fiecare saptamana cate o jumatatae de tub de oscillococcinum in putina apa. bafata si astept sa aud vesti bune!! pupci
:P
teodorescu georgeta

Mesajde Karmin » Vin Mar 21, 2008 11:57 pm

Noi folosim batista bebelusului luata de pe http://www.overland.com.ro/ , se geseste in toate farmaciile DONA http://www.siepcofar.ro/lista_farmacii.php?prod=P30993 , sunt foarte multumita, fetita mea are 3 luni acum, dar o folosim de o luna, vreau sa spun ca la pompita facea mare scandal, la batista bebelusului nu face nazuri, cred ca mai degraba se sperie bebeii de zgomotul scos de aspirator (al nostru e mai silentios) decat de operatiunea in sine.
Imagine
Imagine
Imagine
Karmin

Mesajde magdalena.ionescu » Mie Mar 26, 2008 2:52 pm

multumesc frumos de sfaturi. am scapat de nasucul infundat. este f. bine acum.am luat karvol dar in prospect scrie ca este contra indicat copiilor sub 2 ani, asa ca nu l-am folosit, am pus doar un vas cu apa si sare pe calorifer
magdalena.ionescu

Re: Nas infundat la bebici!

Mesajde natalia.m » Mie Oct 22, 2008 4:00 pm

Pentru nas infundat si tuse noi am descoperit ,cred,cel mai bun remediu!SALINA!!!Si spre fericirea noastra am aflat ca s-a deschis si in Bucuresti o salina artificiala!Are o actiune benefica asupra focarelor de infectie de la nivelul cailor respiratorii!Chiar dupa o sedinta s-au vazut rezultate!!!Au si site!
http://www.salina-artificiala.ro/
natalia.m

Re:

Mesajde danielac » Joi Oct 30, 2008 6:52 pm

magdalena.ionescu scrie:multumesc frumos de sfaturi. am scapat de nasucul infundat. este f. bine acum.am luat karvol dar in prospect scrie ca este contra indicat copiilor sub 2 ani, asa ca nu l-am folosit, am pus doar un vas cu apa si sare pe calorifer

ce bine ca ati scapat! sanatate multa!
e foarte buna batista bebelusului pentru orice varsta!
poze cu Diana:

Imagine
danielac

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Medicina