Tiny Love, jucarii pentru dezvoltarea copilului tau

<<<APARAT PTR. AEROSOLI >>>

Copilasul tau are probleme de sanatate ? Cauti un sfat ? Incearca aici.

Moderatori: Daria, danielac

<<<APARAT PTR. AEROSOLI >>>

Mesajde niazi_dilek » Sâm Noi 15, 2008 6:46 pm

Buna ,a folosit cineva aparat ptr aerosoli ptr copii?
Ma intereseaza ce solutii puneti in el...mie dr.mi-a recomandat sa pun ser fiziologic , fiole A.C.C. si ventolin.
Eu am aparatul de aproape 1 an...nu am apucat sa-l folosesc ca nu prea au mai racit copii de cand l-am luat :roll: .
Si acum vreau sa-l folosesc ptr mine :lol: , fac proba pe mine :lol: ..copii ii am sanatosi , dar sa stiu(ca iarna e lunga si cine stie , poate o sa am nevoie de el) ....
Ce v-a recomandat si voua medicii?
Multumesc!
niazi_dilek

Re: <<<APARAT PTR. AEROSOLI >>>

Mesajde vlad_mom » Dum Noi 16, 2008 5:06 am

Am folosit un aparat pentru inhalari (aparatul in care se pune ser fiziologic, doza de medicament lichid intr-un alt compartiment special, tub si masca) pentru fecior, dar a fost pentru astm alergic si pentru ca singurul medicament care ar mai fi ajutat era acela (nu-mi aduc aminte numele) lichid, la fiola de plastic. La altceva nu l-am mai folosit.
Imagine
vlad_mom

Mesajde niazi_dilek » Dum Noi 16, 2008 12:54 pm

Multumesc ,
Se foloseste ptr tuse(acum depinde tuse seaca sau bogata).
niazi_dilek

Mesajde LIA2007 » Lun Noi 17, 2008 12:58 pm

buna eu am cumparat aparat de aerosoli pt. ca stateam 2 ore la Budimex sa ii fc bebelului meu cand era racit ( BRONSIOLITA ) Folosesc cum mi-a spus si medicul de la Budimex si cel de fam. ser fiziologic si adrenalina .Dar ventolinul e spray se foloseste separat ,noi chiar fc acum un tratament cu ventolin si flixotide .
LIA2007

Mesajde niazi_dilek » Lun Noi 17, 2008 2:02 pm

Ventolin este si la sticluta,se dilueaza 1 ml in 100 ml ser fiziologic(asa scrie pe prospect)...eu asa folosesc .
Flixotide ptr ce se foloseste si cum?Nu am mai auzit de el !
niazi_dilek

Mesajde LIA2007 » Mar Noi 18, 2008 11:12 am

A... nu stiam am zis ca e numai spray cum mi-a dat mie . Noua ne-a dat pt bronsiolita :(
LIA2007

Mesajde Daria » Mie Noi 19, 2008 5:34 pm

Si noi avem, dar l-am folosit doar cu ser fiziologic.
Sa nu folosesti bronhodilatatoare decat cu recomandarea medicului pneumoftiziolog !!!
Imagine
Daria

Mesajde niazi_dilek » Mie Noi 19, 2008 11:46 pm

Vroiam sa va intreb oare se gaseste bicarbonat de sodiu perfuzabil?
Eu am cautat in toata Constanta si nu am gasit... :roll:
niazi_dilek

Mesajde ana c » Mie Ian 21, 2009 4:18 pm

ce marci aveti si pe ce criteriu l-ati ales?
am vazut atat de multe modele pe net ca nu mai stiu de care sa aleg si care e rolul fiecaruia
ana c

Mesajde anculica » Dum Feb 08, 2009 4:20 pm

Acum am vazut subiectul! Ce sa mai zic, si asa intru pe forum din an in pasti. Tocmai ii scrisesem Dariei un PM.
Eu am cumparat aparatul Omron comp air Ne C28-E. Dupa ce l-am cumparat i-a trecut Alexiei raceala, dar acum m-a luat pe mine rau de tot. Problema mea este ca nu am inca un medic care sa imi recomande exact ce sa pun in aparat, dar maine am o promisiune pentru un nr de tel al unei doctorite.
Oricum, am incercat sa imi fac mie, prima data doar cu ser fiziologic, apoi am adaugat si tinctura de musetel. Oi fi facut bine, habar nu am dar nici rau nu imi poate face.
Sa va mai spun ca iau antibiotic gravida fiind in 24 de saptamani??? :( Cu prima sarcina nu am avut nici o problema, nici macar un stranut nu cred...dar acum , de cand am coopil in grupa mica la gradi le iau pe banda....Fiind deja a treia imbolnavire(primele doua le-am inselat cu ceaiuri si alte leacuri), medicii mi-au recomandat antibiotic. Dupa 3 zile de chin fara nici un medicament incepusem sa scuip si cu firisoare de sange (tuse minunata). Cum in orasul asta la pneumolog sau cum s-or numi nu ma mai duc iar medicul de familie m-a ascultat la plamani si a zis ca nu se aude nimic, am trecut pe antibiotic, cu sufletul rupt in bucati de grija si dupa ce am inceput sa fac febra. Dupa nici 5 zile de la debutul bolii mele s-a imbolnavit si Alexia (mi-a tras un 39 cu 5 ) ca sa nu ma simt singura. :shock:
Cred ca am fost out of toppic rau de tot, dar va rog sa ma iertati. Chiar, daca tot am facut-o lata...a mai luat cineva antibiotic in sarcina(dupa luna a 5-a), eu iau amoksiklav.
Va pup!
Imagine
anculica

Mesajde alyna-ch » Joi Feb 12, 2009 1:03 pm

Eu am luat antibiotic si la inceputul sarcini ,si in luna7 .Sunt antibiotice permise in sarcina.Insanatosire grabnica!
Iar referitor la aparat de aerosoli avem omron,pun ser cu adrenalina atunci cand Matei face laringita.Il folosesc aproape zilnic doar cu ser si la cel mic,ajuta la respiratie!
alyna-ch

Mesajde ana c » Mar Feb 24, 2009 1:29 pm

stiu ca nu se pun substante uleioase. cel putin la aparatul meu asa scrie.
ana c

Mesajde cris_b » Mie Apr 15, 2009 1:55 pm

Folosim si noi un aparat de aerosoli. S-a dovedit foarte util dupa luni intregi de mucisori, nas infundat... raceli pe banda, iar cireasa de pe tort... inflamarea polipilor. Deh, primul an de gradinita.
Deocamdata, am pus in aparat ser fiziologic si Fluimucil. Am inteles ca e buna si solutia salina (apa plata in care dizolvi cateva cristale de sare pentru muraturi sau sare de mare). Dupa vreo 10 zile de aerosoli (cate 10-15 min/zi), a inceput sa respire mult mai bine noaptea, fara sforaituri. Evident, pana la ,,next raceala".
Fericire si pace tuturor! Cristina si Cezar
Imagine
cris_b

Mesajde ana c » Mar Mai 05, 2009 2:35 pm

e bun si pentru polipi? ajuta la ceva in afara de respiratie?
ana c

Mesajde niazi_dilek » Sâm Sep 03, 2011 8:03 am

ana c scrie:e bun si pentru polipi? ajuta la ceva in afara de respiratie?

Aerosolii sunt indicati in boli pulmonare (traheite, bronsita cronica, astm bronsic, emfizem pulmonar) si afectiuni ORL (sinuzite, rinofaringite, laringite, amigdalite). Foarte bun, nu am cuvinte!
niazi_dilek

Următorul

Înapoi la Medicina