Tiny Love, jucarii pentru dezvoltarea copilului tau

flora stomacala

Copilasul tau are probleme de sanatate ? Cauti un sfat ? Incearca aici.

Moderatori: Daria, danielac

flora stomacala

Mesajde Simonette » Mie Sep 28, 2005 1:53 pm

As dori sa aflu care sunt factorii care influenteaza flora stomacala a bebelusilor.Baietelul meu are scaunul moale de aproape doua saptamani (si cu niste firisoare maroni care apar din cand in cand),iar la coprocultura a iesit ca ar avea flora afectata.Avem tratament cu ecoflorina,triferment,calciu carbonic,dar as dori sa stiu cum sa previn aceasta problema.Va multumesc.
Simonette

Mesajde Dana.S » Mie Sep 28, 2005 2:29 pm

Ce varsta are bebelusul?
Flora stomacala este deteriorata, de exemplu, de antibiotice. Alaptarea naturala o imbunatateste. De asemnea, iaurtul (daca bebe e destul de mare pentru a papa iaurt).
Scuze, nu prea-mi vin alte idei la ora asta.
Imagine
Dana.S

Mesajde teo » Joi Sep 29, 2005 11:28 am

Noi am avut aceleasi probleme cand bebe avea 3 luni si eu am luat antibiotic pt infectie urinara si bebe sugea, flora lui a fost practic anhilata si facea multe scaune pe zi si nu dugera nimic era si malabsortie la nivelul stomacelului adica calciu si ce avea nevoie nu se absorbea din cauza ca flora era distrusa, am mai patit asta la el si al 9 luni cand a luat el antibiotic si atunci se vedeau alimente nedigerate in scaun, scadea pofta de mancare, tot cu ecoflorina am trata-o dar tratamentul este de durata, iaurt si daca e nevoie vitamine deoarece antibioticul distruge si anticorpii organizmului si incepe iarna ...
De atunci la fiecare antibiotic concomitent ii dau ecoflorina sau pastilute masticabile pt refacerea florei ca sa nu mai patim la fel.
Sanatate la puiut!
teo

Mesajde Simonette » Dum Oct 02, 2005 2:33 pm

Matei are 9 luni .Prima data am avut aceasta problema la 6 luni,dar nu luase nici un antibiotic inainte.Dupa cateva zile si-a revenit,adica firisoarele acelea maro din scaun au disparut.Acum insa a luat antibiotic(Zinat,1.5ml,7 zile).deci ar fi o explicatie.Ma mai sperie si faptul ca este putin deranjat la stomac,insa tine de vreo doua saptamani ,desi a mancat numai regim.Cat priveste iaurtul,am incercat sa-i dau putin si a facut imediat un scaun mai moale.Cat timp se da ecoflorina?Doctora a zis sa-i dau doar 7 zile ,dar dupa 4 zile nu se vede nici un rezultat.Nu mai stiu ce sa-i fac.Oricum va multumesc pentru raspunsuri.
Simonette

Mesajde niki » Dum Oct 02, 2005 4:09 pm

Eu i-am dat Enterol si tot greu si-a revenit. Rezultat a avut mai degraba regimul si reintroducerea tuturor alimentelor ca la inceputul diversificarii.
Imagine
niki

Mesajde teo » Lun Oct 03, 2005 7:34 am

La cei care se reface greu flora se da si mai mult de 2 saptamani ecoflorina pana isi reface flora cum era inainte, asa era si la noi flora se reface in timp, si ecoflorina trebuie sa o dai intre mese sa fie in stomacel pe cand o sa manance ca sa se foloseasca de ecoflorina daca flora lui nu e reabilitata.
teo

Înapoi la Medicina