Stimulance: eficient impotriva constipatiei

Help - colicii!!!

Copilasul tau are probleme de sanatate ? Cauti un sfat ? Incearca aici.

Moderatori: Daria, danielac

Mesajde danielac » Lun Sep 29, 2003 9:04 am

Pentru ALIN:

Pentru ameliorarea colicilor abdominale se pot administra:

- Bonnisan - picaturi, un produs pe baza de plante, 100% natural, 5-10 picaturi/doza
- Sab simplex – suspensie, 15 picaturi/doza
- Gripe water – solutie, ½ lgta – 1 lgta/doza
- Debridat – suspensie – 1 masura de 2-3 ori pe zi – are avantajul ca regleaza si tranzitul intestinal (adica numarul de scaune/zi)

Aceste preparate se gasesc in farmacii, se pot incerca pe rind sau alternativ, fara insa sa abuzati de utilizarea lor (cresterea dozei nu inseamna ca vor fi mai eficiente).
In completarea tratamentului medicamentos puteti utiliza ceai de colici pentru copii – Baby Drink, Babycalm – si mai putei apela la metode “ajutatoare” precum- aplicarea unui prosop/scutec cald pe burtica - asezarea copilului cu burtica in jos, pe o pernuta sau pe bratul dvs (compresia abdomenului favorizeaza emisia de gaze si amelioreaza durerea)- tineti copilul in brate cu burtica incalzita la pieptul dvs si faceti citiva pasi – si miscarea deplaseaza gazele din intestin si favorizeaza eliminarea lor- aveti grija ca dupa mese sa eructeze (sa rigiie – in termeni populari)- daca alaptati – atentie la dieta dvs.
- Si tot daca alaptati, consumati dvs ceai de chimen si anason, (se cumpara de la Plafar), in cantitati cit mai mari – dupa gustul dvs; trece prin lapte si amelioreaza colicile sugarului.
poze cu Diana:

Imagine
danielac

Mesajde ÂŞori » Lun Sep 29, 2003 9:49 am

Iti multumesc mult Daniela! Din punctul meu de vedere sper ca subiectul sa fie inchis. De o vreme nu mai avem aceasta problema. :D

Oricum sfaturile tale cred ca sunt utile tuturor celor care vor trece prin aceasta perioada.
TatĂŁ de 2 Âşoricei
ÂŞori

Mesajde danielac » Lun Sep 29, 2003 10:46 am

Sper sa nu mai aveti nici o problema Alin!!! Sanatate multa!

iata alt produs gasit de mine:

SediBimbi - sedativ pentru nopti linistite
Sirop cu actiune sedativa, antispastica pentru copii, cu gust de miere. Produs natural din musetel, Passiflora, flori de tei, portocala si miere de salcam. indicat pentru agitatie diurna si nocturna si in tulburarile functionalegastro-intestinale.
produs de Aboca (Italia)
poze cu Diana:

Imagine
danielac

Mesajde mamaluicodrin » Dum Dec 28, 2003 5:58 pm

Da, foarte utile sfaturile voastre Daniela si Geanina, multumesc. La primul copil parca nu m-am confruntat cu crize asa groaznice, cam 2 ore de plans si gemete, imi vine sa fug de acasa :shock:
O sa incercam si noi cu Bonisan..
mamaluicodrin

Mesajde ana c » Mar Dec 30, 2003 7:01 pm

eu i-am dat si Bonisan, si Sab Simplex, si Bebe drink, ultimul in loc de ceai, cite 1-2 pliculete zilnic, si tot nu i-au trecut colicii. primele doua i le-am dat la inceputul mesei, iar mai tirziu in caz de nevoie. dupa ce am terminat o sticluta de sab simplex, am observat ca au reaparut colicii si am trecut la bonisa, dupa o alta sticluta, iarasi au reaparut, asa ca alternam. bebeul meu are 8 saptamini si parca au mai incetat colicii, inainte urla noaptea si cite o ora. cind apareau colicii il puneam cu burta pe burta noastra ca sa rigiie, si el se linistea foarte repede. asa facem si acuma, mai ales ca el adoarme repede in pozitia asta dar cind il punem in pat, nu mai vrea sa doarma :)
la al nostru nu a mers cu comprese calde stropite cu spirt
o alta metoda este masarea usoara a burticii in sensul acelor de ceas
sper sa treaca mai repede colicii astia!
ana c

Mesajde raluca badescu » Mar Dec 30, 2003 10:40 pm

vai ana au trecut deja 2 luni de cand ai bb!?
parca mai ieri urma sa nasti si-mi aduc aminte cat de incurajam fiecare!
ma bucur nespus ca deja ai trecut de ce e mai greu, primele 3-4 luni tin colicile, nu pot sa-ti dau un sfat mai bun decat ce-ai primit pana acum.
nici la mine cu fetita nu prea aveau toate efect, cel mai strong medicament era leganatul pe picioare si dupa 10 minute se potolea iar dupa alte 10 adormea.
si uite asa au ramas cu naravul asta de ditamai fetita de aproape 3 ani vrea pe picioare.........e prea de tot, dar la mine nu tine, se duce la cate o bunica s-o legene sau la taica-su cand are timp.
stii cine mai urmeaza sa nasca?
mitzu.
de la gineco i-a zis pe 5-6 ianuarie, adica foarte curand.
de cand e in concediu cred ca e ocupata cu cati si in curand si cu toma.
raluca badescu

Mesajde Dana.S » Mie Apr 21, 2004 11:14 am

Ajutooooooooor! Pe puiutza mea o apuca durerea de burta la 5-10 minute de la inceperea suptului! Ce ma fac? Cum o mai hranesc? Folosesc Sab Simplex, Bonnisan si ceai Baby Drink, nici un folos. Fiecare masa a devenit un chin pentru amandoua! O tin vertical sa dea aerul afara (fara prea mult succes, din pacate), o mai pacalesc sa traga din san cateva guri de lapte, urla, ii dau suzeta ca sa se mai calmeze si incerc iar si iar. Cand avem noroc, se calmeaza dupa 15-20 de minute si isi continua pranzul linistita, adoarme imediat si doarme 3.5-4 ore, dar altfel toata tevatura dureaza uneori si mai mult de o ora, pana o conving sa suga o cantitate decenta de laptic, ca sa creasca totusi. Pe urma este evident agitata, adoarme numai cu suzeta, doarme prost, se strange de burtica, icneste si uneori chitzaie in somn. Mai dureaza si adormitul o multime. Pai nu mai imi ramane nimic pana la urmatoarea masa de peste 3 ore! Nici macar timp sa mananc nu mai am, nici vorba de inca 1-2 ore de somn peste zi (la 5.5 saptamani inca se mai scoala de doua ori noaptea). La noi functioneaza metoda cu (a)dormitul pe burta mamei, dar efectul dispare fara urma cand incerc sa o pun in patutz. Tot suzeta e de baza, din pacate.
Dar nu asta e problema cea mare, ci mancarea. In loc sa ne simtim bine in timpul alaptarii, noi ne torturam una pe cealalta.

Si ma apuca disperarea cand vad ca nu pot sa o fac sa eructeze. Cred ca aici e problema, de fapt. E lacoma si inghite mult aer de la inceput. Am incercat sa o opresc mai repede, dar nu reusesc sa-i dau aerul afara, prima la mana, iar a doua la mana, dupa ce am "smuls-o" asa, a refuzat pur si simplu sa mai suga, desi nu incepusera inca durerile.

Are cineva vreo solutie?
Dana.S

Mesajde raluca badescu » Mie Apr 21, 2004 12:54 pm

eu zic ca nu-i place laptele.acum o luna ma avut gripa si fata mea tipa la san pana la dat afar tot, cum o puneam icnea din start, ii dadeam si lapte praf si atunci am hotarat numai lapte praf, dupa 1 zi s-a linistit copilul.
o boala schimba gustul lapteli matern chiar daca n-am luat nimic, aveam si febra mare alt aspect rau.
primeste un sfat de la pediatra si incercati cu lapte praf care ti-l recomanda.
raluca badescu

Mesajde Dana.S » Mie Apr 21, 2004 2:03 pm

Tocmai a luat o masa normala: cantitate normala, in timp normal. A adormit imediat si pare linistita. Noroc ca mai exista si asemenea mese, altfel chiar ca as renunta. Fenomenul asta cu colicile in timpul alaptarii a aparut acum doua saptamani (deci la aproape o luna) si nu am putut sa-l leg de nici un eveniment (schimbare in alimentatie, etc.), pana atunci supsese foarte bine. Pediatra a zis ca se pregateste sa refuze sanul si ca sa ma mulg sa-i dau laptele cu biberonul. Am cautat alta pediatra. Intre timp am intrebat neonatoloaga de la spital si mi-a zis ca un copil care suge fara probleme pana la 1 luna nu are motive sa se intzarce. Ea mi-a dat explicatia cu aerul si colicile. Oricum, si mie mi se parea ca o deranjeaza ceva la burtica, pentru ca se strange de burtica in timp ce cauta cu disperare ceva de supt dand din cap in stanga si in dreapta.
Am fiert pompa de muls, dar nu sunt inca pregatita sa fac pasul asta. Si atata timp cat suge si creste in greutate si nu arata a fi prea nefericita eu mai incerc. Asta a fost si sfatul neonatoloagei, sa continui cu alaptatul la san, pentru ca e mai bine pentru amandoua.
Dana.S

Mesajde mitzu » Mie Apr 21, 2004 3:00 pm

Si eu sunt pentru continuarea alaptatului. Nu cred ca e o pb de lapte. Si la mine mai face chita figuri la masa de seara. Imediat dupa baie il imbrac si -l pun la san. Dar de o sapt parca ar zice ca nu-i trebe lapte chiar imediat si tipa de cum il ases in pozitie de supt. La noi au trecut colicii (3 luni si 1 sapt). Si am descoperit ca-i place sa-l taica-su in brate si sa-l tina pe burta pe mana lui (gasiti pozitia in albumul personal :lol: ). Si sta asa cam 15 minute si apoi nu mai zice nici pis cand il pun la san, mananca si se culca.
Eu zic ca un copil care n-a primit biberon deloc n-are motiv sa refuze sanul pt ca nu stie de altceva. Cred ca e o etapa trecatoare.
mitzu si copiii:
Imagine
Imagine
mitzu

Mesajde raluca badescu » Mie Apr 21, 2004 3:23 pm

eu mi-am dat cu presupusul vis-a vis de starea mamei care parea copesita de agitatia copilului, uneori dupa o perioada prea mare de chin se impune o amsura mai drastica.
bb a luat intre timp o masa normala dar daca ar fi persistat cateva zile?, eu asa am inteles ca are prb asta de acteva zile.
e ideal laptele de mama acolo unde se poate dar se intampla si o hipolactactie de la stress si nu e vina mamei, iar un unele cazuri agalactie, tot din cauza depresiei.
in general sunt de partea mamei si cu orice femeie vorbesc o cred ca dispera si ma pun imediat in pielea ei, daca eu stiu prin cate am trecut si m-am zbatut singura si fara sfaturi asa de pozitive la adresa mea, a venit timpul ca sa realizez ca de fapt binele copilului e in acelasi timp binele mamei.
eu nu-mi mi-am permis sa pot s-o astept pe asta mica sa reia sanul daca ea-l refuza fiindca tipa noaptea si la mine in casa trebuia sa fie liniste ca ii trezea pe restul, cand n-a mai vrut si n-a mai vrut dupa 2 zile s-a impus clar numai biberon, eu inainte ii dadeam mai intai san si apoi biberon, lua bine in greutate, 1,5 kg de la scaderea fiziologica, iar de la nastere1,2kg.
raluca badescu

Mesajde Daria » Mie Oct 20, 2004 6:43 pm

De cand cu reteta preparata in farmacie, bebica mea nu mai are crizele de plans din prima luna, doarme ca un ursulet de la 9 seara pana in zori. Dar cum imi dau seama daca mai are sau nu colici ??? Ca inca mai are picaturi. Voi cum stiati ca au fost "exterminati" :?:
Imagine
Daria

Mesajde mitzu » Joi Oct 21, 2004 8:33 am

in general cam dupa 3 luni dispar colicii.
mitzu si copiii:
Imagine
Imagine
mitzu

Mesajde Daria » Joi Oct 21, 2004 9:10 am

Ooo, atunci mai avem foarte putin :) Sa fie !
Imagine
Daria

Mesajde mama_sonyei » Vin Noi 05, 2004 10:07 am

Dana, daca mai face figuri cu suptul :oops: mulge-te , dar sa nu cumva sa-i dai cu biberonul :shock: ci incearca sa-i dai cu linguritza... :D
Mandra mea, la masa de seara, face exact ce zici ca face a ta : suge o tzatza si apoi nu mai vrea nici daca ii deschid TV ( :wink: e lipita de ecran si , mai nou, o linisteste imediat daca incepe sa planga); asa ca de 3 zile o las sa pape un san iar celalalt il mulg si il dau cu linguritza (cu picatura as putea spune)... Surprinzator, il mananca pe tot apoi ia suzeta in gurita si nu trec 5 min si adoarme...
La noi a trecut perioada de colici a doua zi dupa ce a facut 3 luni si nici la noi n-a mers nimic... am incercat toate produsele dar, in afara de plimbat in bratze pe burtica, nimic nu o linistea... Singura sansa este sa mananci tu ce trebuie, sa bei mult (eu consumam chiar si 2 l / zi) ceai de chimen cu anason si sa spui Tatal nostru (nasa ei i-a spus in timp ce facea figurile alea cu "smuls tzatza din gurita+tzipat" si dupa 3-4 recitari s-a calmat - mi-a zis ca a fost deochiata :? , ma rog, nu stiu, treaba e ca a mers... :) )
Un zambet, o floare, o raza de soare...
Imagine
http://www.sonya.as.ro/
mama_sonyei

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Medicina