Stimulance: eficient impotriva constipatiei

Testul Papanicolau

Copilasul tau are probleme de sanatate ? Cauti un sfat ? Incearca aici.

Moderatori: Daria, danielac

Testul Papanicolau

Mesajde Nicol » Joi Feb 19, 2004 6:25 pm

Ne place sau nu ne place, macar o data pe an ajungem la "o partida" de picioare-n aer fara orgasm la final. Si-atunci e de la sine inteles ca ne suntem noua insene datoare ca sa obtinem din asta un maximum de profit. Care maximum de profit poarta un nume neaos romanesc - testul si Babes, si Papanicolau. Sau, mai stiintific, examenul cito-vaginal. De ce? Fiindca acest test poate identifica din vreme acele modificari celulare care ulterior pot evolua spre cancer la nivelul colului uterin. Iar "din vreme" echivaleaza cu "cu mult inainte de inevitabil" si cu "in timp util pentru tratament". Sfatul nostru? Citeste si da mai departe!

OK, inca n-am auzit ca vreo femeie sa astepte cu nerabdare controlul ginecologic: nu cred ca exista vreo postura mai stanjenitoare decat intinsa pe spate, goala de la brau in jos si cu picioarele sprijinite in acele infernale suporturi metalice. Singurul lucru pe care ti-l doresti este sa fii lasata in pace sa numeri petele de pe tavan, ca de altceva sigur nu te simti in stare.

Dar e extrem de important pentru tine sa te simti in stare sa intelegi ce se petrece in timpul consultului, mai ales in cele cateva momente cat dureaza recoltarea unui test Babes-Papanicolau. Motivul? Desi, din anii 40, cand a fost introdus in practica medicala, testul Papanicolau a scazut cu 70% numarul deceselor prin cancer de col uterin, el nu este o metoda infailibila. Unele studii au aratat pentru testul standard o rata de pana in 55% de rezultate fals negative, ceea ce inseamna ca ceva ar putea merge prost, fara ca testul sa identifice problema. Un alt numar de teste, chiar daca mic, se intorc la ginecolog cu eticheta "ilizibil" (nesatisfacator pentru evaluare); adica, in traducere libera, va trebui sa treci inca o data prin calvarul suporturilor et co.

S-o luam cu inceputul: testul consta in recoltarea, prin stergere cu un tampon, a unei probe de celule din mucoasa colului uterin. Ca sa-ti pastrezi seninatatea - manopera suna muuuult mai dureros decat se simte. Celulele sunt trimise apoi la laborator si verificate pentru a se identifica eventualele modificari semnificative din punct de vedere diagnostic. Testul poate pune in evidenta leziunile inflamatorii nespecifice cauzate de varii forme de vaginita si poate releva unele aspecte semnificative pentru cateva dintre infectiile vaginale banale.

Dar punctul sau forte este reprezentat de identificarea acelor modificari celulare caracteristice, induse de un anume agent patogen - virusul papiloma de tip uman, care produce o infectie cu transmitere sexuala ce afecteaza pana la 85% dintre femei, intr-un moment sau altul din viata. Desi legatura dintre virusul papiloma si cancerul de col uterin a fost bine documentata, prezenta lui nu echivaleaza cu o sentinta la moarte. De fapt, riscurile sunt mai degraba minuscule: exista peste 200 de tulpini de virus papiloma, iar majoritatea sunt absolut inofensive - doar 17 dintre ele sunt considerate a prezenta riscuri semnificative ca precursori ai cancerului cervical.

Cum poti contribui la acuratetea rezultatelor:

Parte dintre rezultatele false sau neconcludente se datoreaza unor "greseli personale" ale fiecareia dintre noi si pot fi evitate daca:

iti programezi consultul intre ziua a 10-a si a 20-a de la ultimul ciclu menstrual. Cateva picaturi restante de sange si… aleluia vizibilitate.
nu folosesti nici un fel de medicatie intravaginala, spermicid sau lubrifiant in cele 48 de ore dinaintea examinarii. Substantele respective altereaza aspectul celulelor si pot induce rezultate fals pozitive.
nu faci dusuri intravaginale 48 de ore inainte de examinare (la urma urmei, nu e bine sa le faci in nici un caz!)
nu faci sex cu penetrare in aceleasi 48 fatidice ore (stii lozinca: pauzele mici si dese...!)

E bine de stiut ca virusul care determina aparitia verucilor genitale este dintre variantele cu riscuri minime. Mai mult, confirmarea unei infectii cu o tulpina cu risc crescut nu inseamna ca persoana respectiva va dezvolta cu certitudine un cancer - in mod surprinzator, in 99% dintre cazuri, oricare dintre tulpinile de virus dispare de la sine din organism intr-un interval de 12-18 luni.

Cancerul cervical este o boala relativ rara (in anul 2000, in Romania s-au inregistrat aproximativ 20 de cazuri la 100.000 de femei sub 65 de ani) si are o evolutie destul de lenta, uneori depasind chiar 10 ani. Totusi, 1 din 9 romance mor anual ca urmare a acestei afectiuni.

Desi majoritatea cazurilor apar la femei peste 45 de ani, in 2000 au murit din cauza cancerului de col 387 de femei sub 45, dintre care 4 tinere sub 24 de ani. Aceste date justifica din plin obligativitatea morala a fiecarei femei de a solicita efectuarea a acestui test. Mai ales ca 50% dintre cazuri au fost diagnosticate la femei care nu au facut niciodata testul Papanicolau.

Si iata ce poate si ce nu poate descoperi:
Poate:
identifica (dar nu diagnostica) celulele suspecte, cu modificari precanceroase sau canceroase;
diagnostica o infectie vaginala de tipul candidozei sau trichomoniazei .

Nu poate:
diagnostica alte infectii cu transmitere sexuala;
diagnostica sarcina;
detecta cancerul uterului, a trompelor sau al ovarelor.

Testul standard
Se face cu ajutorul unei spatule din plastic sau al unui betigas care seamana destul de bine cu cel pentru urechi. Acesta se plimba pe suprafata si la nivelul orificiului colului uterin, apoi se etaleaza pe o lama de microscop, iar lama se trimite la laborator pentru citire. Dezavantajele metodei constau in faptul ca recoltarea si pregatirea lamelor pentru citire necesita o anumita abilitate (castigata prin antrenament) din partea medicului, iar celulele recoltate se pot suprapune in mai multe straturi, ingreunand citirea. Testul standard se poate face in orice serviciu de ginecologie din tara, public sau privat, in multe dintre cabinetele de planificare familiala si in unele dintre cabinetele medicilor de familie. Preturile variaza, in general, intre 60 si 250.000 lei, iar in unele spitale parte din aceste preturi este acoperita de catre Casa de Asigurari de Sanatate.

Frotiul monostrat
Se realizeaza cu ajutorul unei periute care arata ca un betisor de cocktail, fiindca acesta este si scopul: dupa ce se recolteaza celulele, betisorul se introduce intr-un flacon cu un mediu special de cultura, in care se face "cocteilul", apoi se inchide ermetic si se trimite la laborator. Metoda are o serie intreaga de avantaje, care si justifica preturile mai mari decat ale testului standard: tehnicianul dispune de mult mai multe celule pentru citire, pe care le poate filtra, ca sa indeparteze resturile de mucus, sange etc. si sa obtina o lama mult mai usor de interpretat. O parte din proba se poate pastra pentru identificarea unor probleme de genul infectiilor cu chlamidii si gonoree, in cazul in care testul a sugerat prezenta acestor infectii la nivelul vaginului.

Acest test este accesibil in Institutele Oncologice din Bucuresti si Cluj si in cateva laboratoare private. Verifica daca medicul tau are o conventie de colaborare cu un astfel de laborator si iti poate oferi acest tip de serviciu, pentru care preturile se invart in jurul sumei de 16 euro (echivalentul in lei, bineinteles).

Ce sa faci daca testul tau se incheie cu un rezultat anormal
Iata problemele cele mai frecvente care pot aparea, insirate de la cele mai benigne pana la cele mai severe, si cum trebuie sa le gestionezi.

Definitie
Orice test Papanicolau poate evidentia o infectie cu candida sau trichomonas (o infectie cu transmitere sexuala determinata de un parazit microscopic si perfid). De asemenea, poate diagnostica inflamatia nespecifica, declansata de orice tip de iritatie a cervixului - de la o reactie alergica la spermicide pana la cea determinata de prezenta unui sterilet. Cam 75% dintre femei se pricopsesc cu cel putin o candidoza in viata si pana la 50% dintre ele ajung sa aiba de-a face cu afurisitul parazit. Poti scapa de candidoza cu ajutorul cremelor sau ovulelor anti-fungice care se pot cumpara fara prescriptie din farmacii. Daca simptomele persista, solicita ginecologului o reteta de Diflucan, un produs excelent care se administreaza intr-o singura doza pe cale orala. Pentru trichomonas se prescrie Flagyl, medicament antibacterian care a demonstrat o eficienta de 95% in tratamentul acestei infectii. Nu uita ca si partenerul tau are nevoie de acelasi tratament si nu consumati alcool in aceasta perioada (combinatia e dinamita pentru stomac si ficat). Programeaza-ti urmatorul control ginecologic peste o luna, maximum doua, ca sa ai confirmarea ca ai scapat pe bune de "vizitatori". Daca inflamatia locala persista, iar ginecologul nu poate identifica cu certitudine cauza acesteia, repeta testul Papanicolau peste alte trei luni.

Acest rezultat semnaleaza prezenta unor celule scuamoase atipice cu semnificatie neprecizata - anormalitatile sunt prezente, dar nu se poate determina ce anume le produce si cat de serioasa e problema. Astfel de rezultate pot aparea si din cauza inflamatiei sau iritatiei produse de prea mult sex si/sau prea mult dus. Totusi, de multe ori ele atrag atentia asupra existentei unei infectii cu virus papiloma. Cea mai buna optiune, daca ai primit un astfel de rezultat, este sa discuti cu ginecologul necesitatea unui test pentru virusul papiloma. Testarea se face, din pacate, doar in marile laboratoare, dar permite aflarea tipului de papiloma virus si, in consecinta, gradului de risc la care esti expusa. Femeile la care s-a diagnosticat o infectie cu una dintre tulpinile cu risc scazut trebuie sa repete testul cito-vaginal dupa trei luni, pentru a se asigura ca lucrurile au revenit la normal. In schimb, daca a fost identificata o tulpina cu risc major, intreaba-ti medicul despre posibilitatea de a face o colposcopie (un examen prin care se examineaza aspectul colului cu ajutorul unui instrument asemanator cu un microscop). Daca aspectul colposcopic este anormal se recomanda practicarea unei biopsii care sa stabileasca diagnosticul de certitudine.

Denumita si leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scazut (LG-SIL), este situatia in care celulele de la suprafata colului uterin prezinta anormalitati de forma sau dimensiuni ca urmare a infectiei cu virus papiloma. Aceasta displazie nu este cancer, dar ar putea evolua (intr-un numar destul de mic de cazuri) inspre cancer. Peste 80% dintre femeile cu LG-SIL au infectii cu tulpini de virus cu risc crescut. Ca urmare, colposcopia este obligatorie, iar ca diagnosticul sa fie complet, trebuie insotita de biopsie. Daca se confirma ca modificarile celulare sunt intr-adevar minime, programeaza un alt test Papanicolau peste 6 luni, ca sa te asiguri ca sistemul tau imunitar a invins in lupta cu virusul (cum se intampla in marea majoritate a cazurilor). Daca anomaliile sunt serioase, zona cu celule modificate poate fi indepartata prin excizie cu ajutorul unei anse sau conizatie, respectiv celulele pot fi distruse prin laser sau crio-terapie. Dupa o astfel de interventie, va trebui sa repeti testul la fiecare 3 luni, timp de un an, apoi, daca rezultatul s-a normalizat, poti reveni la ritmul de un test pe an in urmatorii 5 ani.

Denumita si leziune intraepiteliala cu scuamoasa de grad inalt (HG-SIL), indica faptul ca celulele tale prezinta modificari de tip precanceros. Si exista "sansa" ca unele dintre ele sa fie deja modificate canceros. Programeaza-te de urgenta pentru colposcopie si biopsie. Discuta cu medicul despre avantajele si dezavantajele unei excizii cu ansa electrica sau despre alte posibilitati de tratament. Dupa tratament, se recomanda repetarea consecventa testului la fiecare 3 luni in urmatoarele 9 luni, apoi anual in urmatorii 5 ani.

Leziunile celulare pot fi strict limitate la nivelul mucoasei cervicale (CIS - carcinom in situ) sau pot aparea aspecte sugestive pentru invazie (profunda in structurile colului sau in alte organe ori tesuturi). Diagnosticul se confirma prin colposcopie cu biopsie. Pasul urmator este reprezentat de consultarea unui ginecolog oncolog, care iti va evalua situatia si va decide, impreuna cu tine, asupra tipului de tratament care ti se potriveste. In stadiile cele mai precoce, conizatia (excizia unui con de tesut de la nivelul colului) poate rezolva problema definitiv (daca biopsia confirma faptul ca excizia s-a realizat in limite de securitate) si ulterior vei avea nevoie doar de repetarea consecventa a testelor Papanicolau. Daca stadiul este mai avansat, s-ar putea pune problema unei histerectomii (indepartarea totala sau partiala a uterului, eventual si a trompelor si ovarelor) asociata sau nu cu chimioterapie si/sau radioterapie. Este important de insistat asupra faptului ca aceasta forma de cancer poate fi vindecata, daca este depistata in stadiile incipiente.

Concluzia logica? Niciodata nu e prea devreme ca sa-ti faci primul test Papanicolau.

Ce nu trebuie sa uiti
Dupa recoltare, indiferent cat de mult iti doresti sa te vezi scapata, nu tasni spre usa cabinetului si libertate inainte de a stabili cu medicul cand si cum iti vei primi rezultatele. Fixeaza o noua intalnire in timp util, inainte ca rezultatele sa prinda praf pe ele sau sa fie aruncate cu ocazia curateniei de Pasti din cabinet.

Daca ti se pare ca medicul se orienteaza dupa deviza: "vestile care nu se dau sunt bune", intelege-te cu asistenta lui sa-ti dea un semn, ca sa fii sigura ca rezultatele tale nu s-au ratacit undeva pe parcurs. Alternativa ar fi sa afli numarul de telefon al clinicii sau cabinetului si data aproximativa la care se trimit rezultatele inapoi. La urma urmei, nimeni nu-ti poate urmari interesele mai bine decat tine insati; de ce sa nu te asiguri ca situatia iti ramane sub control?

Atunci cand primesti rezultatul, nu neglija sa pui orice intrebare care ti se pare relevanta, chiar daca testul e negativ. Inclusiv asigura-te ca stii exact cand va trebui sa-l programezi pe urmatorul. Un an de liniste trece intotdeauna mai repede decat te astepti.

De asemenea, daca afli ca va fi nevoie sa treci prin etape ulterioare de diagnostic si tratament, nu lasa totul de azi pe maine, convinge-te ca ai inteles exact despre ce este vorba si continua-ti cruciada in sprijinul propriei sanatati.

Daca in orele care urmeaza recoltarii testului simti un oarecare disconfort local sau te trezesti cu cateva picaturi de sange pe chilot, nu intra in panica, e normal. Dar daca sangerarea este abundenta, apar crampe severe sau durere, contacteaza-ti medicul imediat.

(ceea ce am scris mai sus este copiat dupa www.121.ro)

Acum intrebarea mea pt voi fetelor este: ati facut testul?
Nicol

Mesajde cristina_sb79 » Joi Feb 19, 2004 7:57 pm

Multumim mult Nicol !Foarte interesant articolul !

Eu nu am facut testul pana acum ,dar cred ca voi primi o trimitere sa il fac !
cristina_sb79

Mesajde Mella » Joi Feb 19, 2004 9:07 pm

eu am facut testul si nu o data. de vreo 3 ori.
nu vreau sa sperii pe nimeni. de fapt nu-i nimic de speriat dar e tare nasoala senzatia. brrrrrrr. nici nu vreau sa-mi amintesc. dar e f.bine sa-l faceti.
Imagine
Mella

Mesajde mitzu » Joi Feb 19, 2004 10:14 pm

Si eu l-am facut. De 3 ani il fac in fiecare an, a recomandarea dr mele.
Dar n-as zice de senzatie nasoala. Adica nu mai nasoala decat orice recoltare de secretie sau cultura vaginala. Eu am mare "lipici" la tot felul de ciuperci (candida, coci, enterococi etc) si mai mereu ajung la recoltat de "material". Testul asta e la fel. Am indurat noi si altele mai rele...
mitzu si copiii:
Imagine
Imagine
mitzu

Mesajde Roxana_G » Vin Feb 20, 2004 8:52 am

Nici mie nu imi place sa fac acest test, si totusi in ultimi ani l-am facut cel putin o data pe an. Din pacate anul trecut nu l-am putut repeta, pentru tocmai atunci am aflat ca sunt insarcinata.

Este totusi un test important si nu de neglijat. Am o colega de 22 de ani care a descoperit chiar un cancer de col incipient si a avut nevoie de operatie. De atunci repeta testul la fiecare 3-4 luni. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi fost daca nu facea deloc acest test.
Rox, mamica Alexandrei Maria si a lui Andrei Serban
Roxana_G

Mesajde Nicol » Vin Feb 20, 2004 9:16 am

Fetelor, eu l-am facut insa nu am ajuns pana acum la dr sa mi-l interpreteze. Scrie asa:

Citodiagnostic Babes - Papanicolau + ex. citohormonal - Biologie
s-au prelevat 2 lame : F.S.V. si EXO / ENDOCOL
(S) CLASIFICAREA PAP : C II
TERMINOLOGIE SISTEM BETHESADA (TBS):
Frotiu satisfacator. CS + CI (Celule Superficiale si Intermediare) + rare Celule Bazale externe
Indice PA 26%
Citoliza (+); Parakeratoza (+); Hyperkeratoza rar
Rare Polymorphs
FLORA: dens lactobacil

(C) CLASIFICAREA PAP : C II
TERMINOLOGIE SISTEM BETHESDA (TBS)
Frotiu satisfacator. Fond fibrino - mucoid hematic
Polymorphs (+); Lymphos rare; Hystios (+)
Celule Endocervicale aspect limite fiziologice la usor, rar, moderat hyperplazic, uneori cu aspect distrofic.
Rare Parabazale de Remaniere aspect +/- imatur .
Celule Metaplaziate - Metaplazie Terminala.
FLORA: dens lactobacil cu discreta flora bacteriana cocica asociata.
Concluzie: Frotiu usor inflamator, regenarativ, hipoestrogenic.

Daca stiti voi ce inseamna toate aceste "heroglife" (dpmdv :oops: ) astept sa-mi spuneti si mie.

Multumesc

PS- este nasol intradevar testul atunci cand iti ia probele, dar nu pot sa zic ca este mai nasol decat un control ginecologic, prin natura lor toate controalele ginecologice sunt nasoale!!! :( ......dar eu zic sa va faceti si voi testul pt ca asa este bine , sa stim sa ne tratam (daca este cazul - Doamne fereste) sau sa stam linistite ca suntem sanatoase!
Nicol

Mesajde Nicol » Vin Feb 20, 2004 11:03 am

Maria Boboescu a fost foarte draguta (si vreau sa-i multumesc pe forum de "fata cu toata lumea" ca mi-a trimis intr-un timp record interpretarea raportului medical.

ceau Nicol!
dupa mine lama ta e ok, ai doar o usoara inflamatie care nu pune probleme.scria ca frotiul este usor inflamator..... hipoestrogenic.hipoestrogenitatea este data si de perioada cind ti-a fost facuta recoltare (a cita zi a ciclului pt ca cantitatea de hormoni variaza de-a lungul ciclului). nu ai nici un microb mai agresiv pe acolo nici macar candida , doar niste lactobacili care se gasesc in mod normal si care probabil sunt in numar mai mare acum si de aceea ai o "usoara inflamatie". CII Papanicolau e ok!in concluzie nu sunt probleme. pt confirmare eu am intrebat-o si pe vecina mea care e morfopatolog si ea citeste lamele la dr. al meu si la unul din spitale si a zis ca " eu nu am vazut lama dar daca ceea ce scrie este in concordanta cu situatia de pe lama e de bine!"

Multumesc Maria, esti o draguta. (ca toate fetele de aici dupa forum :D - de aceia este bb-lusul tau asa deosebit!!)
Nicol

Mesajde maria boboescu » Lun Feb 23, 2004 10:05 am

CLASIFICAREA PAPANICOLAU:dupa aceasta clasificare exista 5 tipuri de lame (Elemente de ginecologie, obstetrica si chirurgie -Florentina Pricop)
I celule normale
II celule normale si inflamatorii ;inflamatia apare datorita unei infectii nespecifice, cu candida , trichomonas etc.se determina tipul infectiei si se administreaza tratament ambilor parteneri
III celule cu aspect displazic:exista anormalitati ale celulelor care atrag atentia asupra unei infectii cu virus papiloma sau acest aspect a aparut datorita inflamatiei si iritatiei determinata de prea mult sex, spermicide (alergie!), lubrefiante si dusuri vaginale(contraindicate dupa noile studii!!)
se recomanda alte teste inainte de decizia de tratament
IV celule cu aspect precanceros: se indica biopsia pt lamuriri
V celule canceroase : se indica functie de gravitate conizatia sau histerectomia cu sau fara chimioterapie si radioterapie
maria B & Anya
maria boboescu

Mesajde danielac » Mar Feb 24, 2004 3:58 pm

fetelor eu nu am facut niciodata testul, dar dupa ce am citit aici cred ca am sa il fac...
poze cu Diana:

Imagine
danielac

Mesajde carmeno111 » Dum Dec 18, 2005 3:16 pm

Eu am facut testul acum 2 zile.Medicul mi-a spus ca nu e nici o problema dar pe fisa de observatie mi-a scris "metaplazie scuamoasa matura".Din cate am mai citit aceasta inseamna o modificare a celuleor care ar putea duce la cancer.Poate cineva sa ma lamureasc???
carmeno111

Re: Testul Papanicolau

Mesajde odette » Vin Iul 11, 2008 9:56 pm

Eu am fost azi la un control de rutina. Mai mult k sa-mi rescrie reteta pt anticonceptionale si m-am trezit pana la urma k o sa-mi faca si un papanicolau pt k nu-i placea cum arata secretia mea (mentionez k eram pe la sf ciclului..adik incepe intr-o zi de sambata si se termina aprox dupa 5-6 zile si cred k era normal k secretia sa nu fie limpede sau normala). Pana acum nu mi l-a mai facut si merg la aceasta doctora de aproape 2 ani desi nu ma incanta mai deloc felul ei de a fii ( fumeaza de rupe in cabinet.. mai k avea sa tina tigara intr-o mana si cu cealalta sa ma controleze). Peste 2 sapt cik ma duc dupa rezultate :( .... Si uite cum am plecat pana la urma mai ingrijorata decat am venit... Parca stau pe ghimpi si cred k asa o sa si fiu pana pe 25 cand ma duc dupa rezultate...

A mai avut cineva aceiasi "dilema" daca ii pot spune asa, k a mea... Imi fac griji aiurea cumva? :?: HELLPPPP....
odette

Înapoi la Medicina