Stimulance: eficient impotriva constipatiei

Ce stiti despre volvulus gastric?

Copilasul tau are probleme de sanatate ? Cauti un sfat ? Incearca aici.

Moderatori: Daria, danielac

Ce stiti despre volvulus gastric?

Mesajde anamariapetru » Dum Oct 21, 2007 2:06 pm

Buna mamicilor, ma numesc Ana-Maria si am o fetita de 6 luni. In urma cu 4 luni a fost diagnosticata la Cluj cu volvulus gastric. Am nascut prin cezariana si a avut 4kg la nastere. Dupa o luna imi scazuse in greutate ajungand la 3.4kg din cauza acestei boli.Deci volvulus gastric inseamna o rasucire a stomacului in jurul axului propriu. Mancarea se scurge foarte greu dintr-o parte in alta. Din cauza asta fetita nu are pofta de mancare si vomita in exces.La 6 luni mananca numai lapte praf, nu reusesc sub nicio forma sa-i dau un altfel de mancare doarece stomacul respinge toate alimentele in afara de laptele praf provocandu-i greata.La 6 luni are doar 5.1kg.Va rog sa ma ajutati cu sugestii si sfaturi in legatura cu aceasta boala.Poate v-ati confruntat si voi cu asa ceva.Va multumesc pentru ajutor!
anamariapetru

Mesajde Dana.S » Dum Oct 21, 2007 5:42 pm

Draga AnaMaria, este prima data cand aud de aceasta afectiune. Indraznesc totusi sa-ti raspund, eu insami fiind mamica de fetita cu probleme in perioada de sugar (manifestari foarte asemanatoare: lipsa poftei de mancare si varsaturi exasperante, crestere in greutate foarte lenta), tratament medicamentos practic inexistent.
Salvarea noastra a fost doctorita din spital care a diagnosticat-o la varsta de 7 saptamani si care ne-a sustinut nu numai medical dar si moral.
Parerea mea este ca iti trebuie un medic bun, in care sa ai incredere si cu care sa poti vorbi. Sa-ti explice ce se intampla, cat de grav e, cum evolueaza in timp, cum se trateaza, ce trebuie tu sa faci ca sa fie bine. Un medic pe care sa-l poti suna des, sa te asculte, sa-i poti spune observatiile tale si sa-ti spuna ce ar trebui sa te ingrijoreze si ce nu, cum ar trebui sa procedezi in diverse situatii. Sa te invete pas cu pas, in cele mai mici detalii cum sa-i asiguri cat mai mult din hrana necesara, sa urmareasca evolutia fetitei si, foarte important, sa te incurajeze permanent. Sa-ti dea siguranta ca faci bine tot ce trebuie facut, sa te corecteze cand e cazul, sa te linisteasca, sa te ajute sa treci peste greutati.
Imagine
Dana.S

Mesajde ella14 » Mar Oct 23, 2007 6:44 pm

cunosc eu un medic pediatru foarte bun in cluj.Dr.Miu,fiind specializat pe nutritie,diabet
daca vrei iti pot da un nr.de telefon sa-ti faci o programare la dansul

sanatate multa
ella14

Mesajde elena birzu » Sâm Ian 12, 2008 10:40 pm

Sunt si eu o mamica a carui copil a fost diagnosticat la cluj cu volvulus gastric incomplet la varsta de 7 luni.E greu si uneori simt ca nu mai am putere cand il vad cum varsa,dar medicul mi-a zis ca cuvantul cheie este RABDARE,MULTA RABDARE.
elena birzu

Re: Ce stiti despre volvulus gastric?

Mesajde lupsadiana » Mie Oct 27, 2010 9:12 am

si fetita mea a fost diagnosticata tot la cluj, la varsta de 2 luni, de dr. Margescu, dupa o saptamana de analize si examinari medicale foarte riguroase. acum are 1 an si 11 luni si e bine, tot slabuta (si la nastere a fost mica, doar de 2 kg). am trecut foarte greu peste perioada de introducere a noilor alimente, cu dese si nenumarate varsaturi, dar ne-a ajutat Dumnezeu Bunul si am depasit-o. a ramas si acum cu o sensibilitate deosebita, in sensul ca daca nu sunt atenta si ea nu mai doreste sa manance, intoarce capul in semn de "gata", dar eu ii mai dau o lingurita de ceva, varsa. daca se inneaca, varsa. daca plange mai tare, varsa... daca se trezeste noaptea speriata si dezorientata, pana ajung eu la ea varsa... deci cu varsaturile avem probleme si acum. nu stiu ce sa fac cu ea. o alta problema este faptul ca ea nu mesteca mancarea pe care i-o dau cu lingura, decat ceea ce mananca din mana. cand o hranesc cu lingura/furculita/lingurita, are tendinta sa inghita direct ceea ce i se da, fara sa mestece. de aceea si acum mancam maruntit, nu pasat, dar maruntit foarte mic, si de aceea varsaturile dese, pentru ca incerc sa o invat sa mestece, dar nu reusesc si atunci se ineaca si varsa... in rest, e sanatoasa, mare si desteapta, vorbim deja vrute si nevrute... doar astea ar fi problemele. cred ca o sa mai dureze, dar nu mai sunt asa de grele si de dese ca atunci cand era mica. trec toate si ei cresc, asa ca, intr-adevar, tot ceea ce au nevoie mamicile cu astfel de copii este rabdare si multa intelegere si sprijin din partea celor care le sunt aproape. pentru ca, dragi tatici, bunici, matusi, vecine sau ce mai sunteti, deseori mama cu un astfel de copil este exasperata, ajunge la capatul puterilor, simte ca nu mai poate si numai de sfaturile voastre in necunostinta de cauza nu are nevoie. sprijiniti-o, ajutati-o sa treaca peste momentele grele, chiar spaland pe jos dupa ce copilul a varsat sau ducand hainutele murdare la masina de spalat, dar nu ii mai spuneti ce si cum si cand sa faca. pe mine cel putin, asta ma enerva si mai tare.
lupsadiana

Re: Ce stiti despre volvulus gastric?

Mesajde liumingzhu » Mie Dec 22, 2010 9:56 am

Sunt si eu o mamica a carui copil a fost diagnosticat la cluj cu volvulus gastric incomplet la varsta de 7 luni.E greu si uneori simt ca nu mai am putere cand il vad cum varsa,dar medicul mi-a zis ca cuvantul cheie este RABDARE,MULTA RABDARE.

http://www.mmosavor.com/wow-gold/
liumingzhu

Înapoi la Medicina