Stimulance: eficient impotriva constipatiei

E NORMAL CA BB SA AIBA SCAUN DUPA FIECARE MASA ?

Aici poti posta tot ce doresti

Moderatori: Dana.S, Daria

E NORMAL CA BB SA AIBA SCAUN DUPA FIECARE MASA ?

Mesajde ADITA » Mar Iul 12, 2005 11:10 am

Buna tuturor !!!
Sunt noua pe acest forum , dar va citesc de multa vreme si chiar fac unele cumparaturi de la magazinul on-line .
Dupa cum e si titluil subiectului deschis de mine va intreb pe voi mamicilor e normal ca bb sa aiba scaun dupa fiecare masa ?
Am o fetita de 6 luni si 3 saptamani si face kk dupa fiecare masa . Are aspectul paparei . Pana la 6 luni am alaptat-o , dar de la 3 luni i-am dat completare milumil . De la 5 luni am inceput diversificarea , Iar de la 6 luni am inceput cu lapte La Dorna cu 1,5 % grasime . Dar kk dupa fiecare masa imi face de 5 zile numai .
Ma gandesc ca daca era de la lapte facea imediat nu ? Nu dupa 3 saptamani .
Astept parerile voastre vizavi de acest subiect , poate a-ti mai avut careva dintre voi problema asta .
ADITA

Mesajde ADITA » Mar Iul 12, 2005 11:59 am

Da am vorbit si zicea ca probabil este o enteroviroza si ca mai nou , de vreo 6 luni incoace , nu se mai suprima laptele din alimentatia copilului , se merge cu mancarea normala , mai putin fructe numai mere si banane . Mi-a dat sa-i dau BIOTICS , ceva capsule , doar continutul , pentru refacerea florei intestinale .
Zice ca e normal , acum eu am vrut sa aflu si parerile voastre inainte sa mai merg si la alti pediatri .
Iti multumesc Geanina pentru rapiditatea cu care mi-ai raspuns .
ADITA

Mesajde ADITA » Mar Iul 12, 2005 12:24 pm

Pai stai sa incerc sa-ti explic ... adica are consistenta pastoasa , culoare galbena , ca si papara , miroase urat si face mult . Pana acum era constipata saracuta de ea , dar de vreo 5 zile face regulat , cum mananca cum face kk , si face mult asta ma ingrijoreaza . Am mai vorbit si cu alte cunostinte cu copii mici si ziceau ca si copilasii lor au avut perioade din astea cand faceau kk dupa fiecare masa . acum eu nu stiu ce sa cred , ce sa zic ... Mai astept vreo 2-3 zile si daca nu se regleaza cred ca merg cu pampersul sa-l arat dr.
Mai vedem noi ...
ADITA

Mesajde ADITA » Mar Iul 12, 2005 12:35 pm

Pai asa m-am gandit si eu sa mai astept un pic . Sigur va tin la curent cu starea ei .
Diaree clar nu e , nu varsa ... acum se mai chinuie si cu dintii ...oare o fi si asta o influenta ?
Mai astept sa vedem .
Mersi inca odata Geanina :!:
ADITA

Mesajde georgeta marosi » Mar Iul 12, 2005 1:26 pm

Adita, din cate stiu eu e posibil si de la dinti dar ar trebui sa aiba dearee. Si bebele meu ( 5 luni) are momente din ecestea .Acum s el face kaka de cateva ori pe zi si destul de moale.Nu prea ia in greutate cei drept, dar nici nu mananca. Eu cred ca e ceva normal sa faca kaka. Des daca nu are dearee e ok. Intreaba si un pediatru, asa pentru linistea ta sufleteasca.
Si maine este o zi,o sa vad eu ce sa fac!
georgeta marosi

Mesajde ADITA » Mie Iul 13, 2005 12:56 pm

Deci sa va spun cwe probleme are printesa mea .
Dupa cum am mai spus facea scaune dupa fiecare masa si am zis sa mai astept vreo 2-3 zile si apoi sa merg din nou la dr.
Aseara a facut ultimele 2 scaune foarte apoase si cu un miros acid f puternic ca si de otet. Bineinteles ca nu am mai stat pe ganduri si am mers la spital . Noroc ca era de garda pediatra pe care o cunoastem noi .
Deci dr. de familie mi-a spus sa ii dau vigantol doar in lunile cu r . Greseala fetelor !!! Pana la 1 an se da vigantol zilnic si abia dupa un an se da doar in lunile cu r. Si la copiii cu semne de rahitism se continua cu fluorvigantoleten pana pe la 4-5 ani cand dispar semnele de rahitism . Aveti mare grija , ca eu vedeti ce am patit.
Si din aceasta cauza fata mea nu accepta laptele , avea scaune multe si moi , semne vizibile de rahitism . Eu cand am fost la dr. de familie a si i-am spus ca mi s-ar parea ca are semne de rahitism mi-a spus sa-mi vad de treaba ca l cum arata numai rahitica nu e .
Acum i-am luat de la nestle cereale cu roscove si ii introduc treptat laptele vreo 5 zile pana isi revine , saracuta de ea . Am inceput de aseara si deja azi nu a avut nici un scaun inca .
Am scris cam mult si ar mai fi multe de zis ca am stat mai bine de 1 ora la discutii cu dr.
Daca vrea cineva mai multe informatii cu cea mai mare placere va raspund .
Ce ti-e si cu dr. astia .
A , uitasem ... inainte mai vb cu inca un pediatru si mi-a spus ca isi va reveni singura ...
Deci nu poti avea incredere nici macar in dr....
ADITA

Mesajde Daria » Mie Iul 13, 2005 1:30 pm

Si noi suntem kkcioase de cateva zile ... adica are mai multe scaune / zi, ea oricum avea 2-3 normale, papa foarte bine, dar acum sunt moi; papa doar fructe la masa de dimineata, la pranz pilaf cu carnita si iaurtul de seara a fost inlocuit cu orez fiert+banana; ii dau la indicatia pediatrei si calciu carbonic de 3 x pe zi cate 1 varf de cutit ... ceai nu bea, am incercat sa-i scot laptele dar urla cat o tine gura pana nu-i dau nu tace. Ceai nu am sanse sa-i bag pe gat, suc de morcovi bea cu placere.

Ce sa mai fac ??? :roll:

Nu stiu de unde a aparut problema, nu am schimbat nimik in meniuri ... :cry:
Imagine
Daria

Mesajde Dana.S » Mie Iul 13, 2005 1:35 pm

Nu stiu ce se intampla cu pediatrii astia, e foarte greu de gasit unul cu capul pe umeri. Si am impresia ca mai ales cei de la dispensarele de cartier sunt mai ... ciudati. Cei din spitale par mai bine pregatiti, poate datorita experientei, sau poate ca numai cei pasionati de meseria asta se duc sa lucreze in spitale. Nu stiu.
Pe vremea lui "Ceasca" se zicea ca la pediatrie ajung numai cei mai slabi, pentru ca este o meserie mai grea (pacientii nu coopereaza, nu stiu sa spuna ce-i doare) si toti fug de ea. Acum nu stiu daca situatia este aceeasi. Eu am schimbat doi pediatri pana am ajuns la doctorita de acum, in care am incredere, se pricepe si iubeste copiii.
Imagine
Dana.S

Mesajde Dana.S » Mie Iul 13, 2005 1:41 pm

Daria, mie pediatra mi-a recomandat sucul de morcov crud ca laxativ! Si chiar asa si functioneaza.
Poti incerca laptele fara lactoza si morcovul fiert. Fructele crude sunt in general usor laxative, cu exceptia bananei.
Imagine
Dana.S

Mesajde ADITA » Mie Iul 13, 2005 2:08 pm

La noi zice ca e enterocolita si putea chiar si din aer sa ia . Acum eu iti scriu meniul pe care mi l-a facut mie dr. Nu cred ca strica nimanui .
A mea are 4 mese / zi din care 2 de lapte ( 250 ml ) dimineata si seara si 2 mancarica cu completare de lapte in functie de cat mananca .
I zi - 2 mese x 50 ml lapte + 200 ml orez cu roscove
2 mese mancarica solida , chiar la borcanel , fara lapte , eventual supa in continuare sau orez cu roscove ( astea sunt cereale de la nestle pe care le poti prepara cu lapte , apa plata , lapte matern )
II zi - 2 mese x 100 ml lapte + 150 ml orez cu roscove
2 mese mancarica , fara lapte ......
III zi - 2 mese x 150 ml lapte + 100 ml orez cu roscove
2 mese mancarica ....
IV zi - 2 mese x 200 ml lapte + 50 ml orez cu roscove
2 mese mancarica ...
V zi - 2 mese x 250 ml lapte
2 mese mancarica la care pot adauga lapte
Acum se adapteaza la fiecare copil in functie de nr de mese/zi. Iar fructe mie mi-a zis sa-i dau doar banana si mar. Cerealele le pot adauga si in pireul de mar ( mar ras ) .
Calciu carbonic si eu ii dau 5 vf de cutit / zi , ii mai dau continutul din capsulele de BIOTICS sau dc vrei ecoflorina ( zicea dr ca e la fel compozitia numai ca ecoflorina e lichida iar biotics e praf si e mai ieftin ) , capsula / zi , jumate dimineata , jumate seara.
Eu va doresc la cat mai putin kk / zi .
De ex. eu i-am facut azi supica de zarzavat cu pulpita fiarta si mixate la blender , supa i-o dau cu biberonul ca bea cam 150-200 ml odata , iar pireul cu lingurita .
Daca mai ai intrebaria ... intreaba-ma .
A mea nu bea sucuri de legume si fructe nici simple , nici combinate , iar ceai f putin , cam 200-300ml/zi.
ADITA

Mesajde niki » Mie Iul 13, 2005 2:34 pm

Sanatate la printesa si imi pare bine ca ai dat de cap problemei. E greu intradevar cu pediatrii pt ca lucrurile in pediatrie se schimba de la zi la zi si nu toti sunt informati. Sper sa fiti bine cat mai repede!
Imagine
niki

Mesajde ana c » Mie Iul 13, 2005 2:45 pm

Treaba cu vigantolul o stiam si eu: se da permanent pina la 2 ani. Ia ginditi-va putin: D2 injectabil nu se elimina pe timpul verii, copilului i se injecteaza conform unei scheme la 2,4 6,... luni, dar cantitati diferite de D2. In schimb, nu am citit nicaieri si nici nu mi-a spus nimeni ca lipsa vit D la aceasta virsta poate avea astfel de urmari .
La aceeasi concluzie legata de medicii de circa si cei din spitale am ajuns si eu. Cei din prima categorie , mai ales daca practica meserie de ceva ani, nu prea se mai pun la curent cu noutatile, iar tratamentele/ medicamentele recomandate sunt aceleasi; cei din spitale insa trebuie sa accepte notatile din domeniul lor.

Sriu si eu aici dieta pentru diaree pe care ne-o recomanda pediatra noastra:(noi am tinut dieta asta dupa 10 luni)
1 zi: orez fiert si supa de morcovi(eventual indulcita cu glucoza )
2 zi: se introduce banana amestecata cu brinza de vaci
3 zi se introduce si carnea fiarta de pui.
ana c

Mesajde raluca badescu » Vin Iul 15, 2005 12:28 pm

eu cred ca este pasagera aceasta stare digestiva a copilului tau.
si ca de fapt e vorba de maturarea intregului tract digestiv, doar bb are nici 7 luni!
mananca lapte plus alte alimente si colonul lui se adapteaza si tu iti faci griji.
nu trebuie sa ramai indiferenta dar daca mananca foarte bine, e vioi, nu ii e rau, trece in cateva saptamani.
daca vrei sa-i dai tu tratament e ok, mai ales pentru linistea ta si daca ti-a recomandat dr.
unii fac dupa fiecare masa altii nu fac 3 zile! iti zic din experientza.
o fetitza imi facea la 3 zile si dadeam ceai de musetel si alteia ii dadeam ceai de menta.
era un miros imbietor in bucatarie dupa ce preparam infuziile incat fetele abia isi asteptau ceaiul.
si cel de macese e bun la aceste probleme de tranzit.
sa stii ca e mai pacatoasa constipatia ca ea dureaza in timp uneori si ani.
din fericire i-a trecut repede.
"Orice copil pe care il instruim este un adult pe care il castigam."Victor Hugo
http://www.nou-nascuti.ro/albume_foto/?ralucabadescu
raluca badescu

Mesajde ADITA » Sâm Iul 16, 2005 4:37 pm

Fetelor sa stiti ca ne-am revenit :!:
Ne-a fost de ajutor cerealele de la nestle orez cu roscove , am urmat tramamentul pe care l-am primit de la dr. si deja a 2-a zi nu a mai avut decat 2 scaune si alea normale . Acum incet , incet o sa revenim la frcte , iar galbenusul trebuie sa i-l dau mai intai fideluta si galuscuta in supe si pe urma galbenusul propriu-zis .
Va multumesc celor care mi-ati scris , mi-au fost de folos incurajarile voastre .
Va pup pe toate si sa auzim numai de bine !!!
ADITA

Mesajde niki » Lun Iul 18, 2005 7:17 am

Bravo, imi pare bine ca sunteti bine :P. Va dorim de acum sa nu mai aveti probleme!
Imagine
niki

Următorul

Înapoi la Discutii generale