Stimulance: eficient impotriva constipatiei

ESPUMISAN pentru colici

Copilasul tau are probleme de sanatate ? Cauti un sfat ? Incearca aici.

Moderatori: Daria, danielac

ESPUMISAN pentru colici

Mesajde victorash » Mar Feb 07, 2006 11:21 am

ma intereseaza si pe mine daca a folosit cineva ESPUMISAN si daca da cum l-ati dat bb-lului?
victorash

Mesajde adi » Mar Feb 07, 2006 11:38 am

DA , am folosit noi Espumisan care ca si celelalte ( caci am luat tot ce era prin farmacie pe atunci sau daca nu era si auzeam de ele ne aduceau pe comanda ) a fost " apa de ploaie " si colicii au tinut pina la 4 luni 1/2 , noapte de noapte , un adevarat cosmar al vietii mele.
Imagine
adi

Mesajde adi » Mar Feb 07, 2006 11:59 am

Am inceput si noi cu Gripe , apoi Sab Simplex , Bonnisan , Espumisan , Debridat , SediBimbi , Ceaiuri peste ceaiuri , masaje pe burtica cu de toate , prosoape calde pe burtica , incalzita burtica cu fenul , chiar si plimbari nocturne cu masina dar din pacate FARA NICI UN REZULTAT.
Imagine
adi

Mesajde lidi » Mar Feb 07, 2006 2:58 pm

EI BINE NOI SUNTEM FOARTE MULTUMITI DE ESPUMISAN.IN PRIMA LUNA I-AM DAT BONISAN,DAR COLICII ERAU ATAT DE PUTERNICI INCAT NE VENEA SA NE URCAM PE PERETI.NU-L PUTEAM LINISTI DEFEL.SE FACEA CA TOCMAI AUZISEM DE ESPUMISAN SI AM INTREBAT MEDICUL DE FAM.CARE CHIAR NU STIA MULTE DE MEDICAMENT SI NE-A RECOMANDAT TOTUSI SAB SIMPLEX,DAR NU AM VRUT,SI AM LUAT DE INCERCARE SA-I ADMINISTRAM IN PARALEL CU BONISAN SI ESPUMISAN.DE ATUNCI NU-I DAM DECAT ESPUMISAN SI EU ZIC CA SUPORTA FOARTE BINE COLICII.DAVID ARE 3 LUNI(fara3zile)SI-I DAU DE 3 ORI PE ZI CAM 8 PICURI.
ORI SA SE FI OBISNUIT ORGANISMUL LUI LA CUMPLITELE DURERI DE COLICI :?: NU STIU :!:
FI O STEA PE CERUL VIETII!!

http://picasaweb.google.com/lidiaciorca
lidi

Mesajde adi » Mar Feb 07, 2006 3:06 pm

Noua ne-a recomandat dr. fetei Espumisan , de fapt pe atunci era pe lista de gratuitati ( nu stiu daca acum mai e ) dar repet , la noi nu a avut nici un efect insa ma bucur ca la voi e de ajutor. Cu certitudine nu s-a obisnuit organismul lui cu durerile ci unul din medicamentele pe care i le dai il ajuta.
Imagine
adi

Mesajde x_tina » Mar Feb 07, 2006 3:20 pm

Si eu am avut Espumisan, cu gust de banane. N-a fost de folos, ca si SabSimplex. Mariei i-au trecut colicile la 4 luni cu Debridat si-i alina durerea si ceaiul de anason cu chimen.
Imagine
x_tina

Mesajde adi » Mar Feb 07, 2006 3:24 pm

Oanei i-am dat Debridat de doua ori : la 2 si la 4 luni insa de fiecare data a facut diaree de la el asa ca am renuntat sa-i mai dau.
Imagine
adi

Mesajde x_tina » Mar Feb 07, 2006 3:26 pm

Si eu am avut Espumisan, cu gust de banane. N-a fost de folos, ca si SabSimplex. Mariei i-au trecut colicile la 4 luni cu Debridat si-i alina durerea si ceaiul de anason cu chimen.
Imagine
x_tina

Mesajde lidi » Mar Feb 07, 2006 3:37 pm

DEPINDE DE ORGANISMUL FIECARUI COPIL.ORGANISMUL LUI DAVID A RASPUNS CEL MAI BINE LA ESPUMISAN(nici in prezent nu-i dau nimic altceva decat espumisan)SI RAREORI ARE VREO CRIZA DIN CAUZA COLICILOR.
NU MAI ESTE PE LISTA DE GRATUITE.

lidi

Mesajde victorash » Mar Feb 07, 2006 3:51 pm

multumesc frumos! ce sa zic si noi le-am incercat pe toate si nu a dat rezultat nici unul. pana acum ii dadeam ceai baby calm cu baby drinc si sab simplex, de curand insa am auzit de acest ESPUMISAN ca ar fi mai bun decat sab simplexul . asteptam rezultate si mai avem destul de asteptat avem 1.2 luni :( :( :D :D
victorash

Mesajde adi » Mar Feb 07, 2006 4:03 pm

Pt. cei care mai au colici , am vazut prin reviste reclama la un nou gel ( spun nou pt. ca acum 2 ani sigur nu era ). Se numeste ALTERMED FLATULIN GEL de Walmark Romania- pentru combaterea acumularii de gaze din burta copilului. Merita sa incercati. Eu i-am dat si Gelopectose care e de fapt un tratament simtomatic al regurgitatiilor si vomelor sugarului si cica optimizeaza digestia la copii dar nici asta nu ne-a fost de ajutor.
Imagine
adi

Mesajde JewelDiana » Mie Feb 08, 2006 2:52 pm

Flatulin gel de la Altermed este nemaipomenit, pe noi ne-a ajutat f mult si la fel si Bonnisan. La noi Espumisan nu a avut nici un efect:( cred ca depinde de fiecare copil, nu-i regula.
Imagine
JewelDiana

Mesajde sweety » Mie Feb 08, 2006 3:58 pm

Ar fi posibil ca administrind aceste "tratamente" impotriva colicilor, scaunul bebelului sa prezinte modificari atit de consistenta cit si de culoare?!
ImagineImagineImagine
sweety

Mesajde lidi » Mie Feb 08, 2006 4:02 pm

EU UNA N-AM AUZIT SA FIE POSIBIL. CITESTE PROSPECTUL PICATURILOR.

lidi

Înapoi la Medicina