Stimulance: eficient impotriva constipatiei

Vaccin la doua luni! Reactii adverse...

Copilasul tau are probleme de sanatate ? Cauti un sfat ? Incearca aici.

Moderatori: Daria, danielac

Mesajde bulinuta » Mie Iun 28, 2006 12:03 pm

Astazi e ziua cea mare. Vom merge la vaccin. Sper ca o sa fie bine, cred ca ii voi pune un supozitor paracetamol pt copii. Doamne ajuta! Nu stiu de ce am asa emotii. Cred ca pt ca mi-e frica de febra si alte complicatii. Va spun maine cum a fost. :(
bulinuta

Mesajde danielac » Mie Iun 28, 2006 1:07 pm

bafta multa si fara febra!!!!
poze cu Diana:

Imagine
danielac

Mesajde suri » Mie Iun 28, 2006 8:07 pm

ah, si noi am avut vaccinul de 4 luni azi :cry: ... a reactionat mai rau decit la cel de 2 luni :cry: , l-a usturat tare piciorusul :cry: ... uf, bine c-a trecut; noroc, daca pot spune asa, de canicula asta, ca l-a toropit si-a dormit mai mult decit de obicei (asta si cu ajutorul unui supozitor de paracetamol :wink: ).

bafta tuturor mamicilor si sanatate "vaccinatilor" (si nu numai) !!!

p.s: un "slide" la care mi-au dat lacrimile: http://www.woow.ro/index.php?file=Mama
ImagineImagine
suri

Mesajde bulinuta » Joi Iun 29, 2006 11:45 am

Of, a plans si iar a plans de mi s-a rupt sufletul. I-am pus si eu paracetamol si a fost linistita noaptea, a dormit pana la 4,30 a papat si iar a dormit. Nu a facut febra, dar astazi mi s-a parut ca ar avea si i-am pus termometrul si a avut 37 cu 7. E mult, doctorita a zis ca e febra daca are peste 38? I-am mai pus un supozitor ca era tare agitata, nu stiu dar se poate sa fie de vina si caldurile astea. La ea in camera erau 29 de grade. Nici nu stiu cum sa o mai imbrac, saraca, mi-e mila de ea. Nici de mancat nu prea mai mananca.. :(
Am ramas surprinsa ca i-a facut vaccin in amandoua piciorusele. Voi ati patit asa ceva. Cu cine am vorbit a spus ca doar intr-un picior i-a facut bebelului. Unde i-a facut intr-un picior s-a cam inrosit putin si i-am pus comprese. A spus ca e normal la vaccin contra hepatitei sa aiba reactie locala....
bulinuta

Mesajde suri » Lun Iul 03, 2006 8:52 pm

la 2 luni puiutul primeste vaccin in ambele picioruse ( :cry: ) : dtp intr-unul si antihepatitic in celalalt. antipolio, cel de-al treilea vaccin de la 2 luni, e buvabil (2 picaturi pe guritza). dintre cele 2 injectabile, dtp-ul e cel care provoaca reactii adverse (eritem, febra). la 4 luni, puiul va primi numai dtp (iarasi :cry: ) si antipolio, la 6 iarasi 3 vaccine (ca la 2 luni) ... etc. puiul meu, de ex, n-a avut absolut nimic la 2 luni, parca nici nu facuse vaccin, nici macar nu i se inrosise piciorusul (iar io, mama desteapta, uitasem sa-i pun compresa rece !!! :oops: ). saptamina trecuta, insa, dtp-ul ne-a cam creat probleme: piciorusul l-a durut tare (chiar dk de data asta i-am pus compresa), spre seara a facut si febra (39 !!!), chiar dk ii administrasem un supozitor de paracetamol! din fericire, am putut sa-i dau panadol baby (atentie: nu se da la puiutii sub 3 luni decit cu avizul doctorului !!! chiar si-asa, cu MARE, MARE PRUDENTA !!!); minunat medicament, febra a inceput sa-i scada cam la 5 minute dupa administrare. partea amuzanta a fost cind i-am dat siropelul, care are gust de capsuni (sau portocale, sint 2 variante) si o consistenta foarte viscoasa. pruncul meu, cum pina azi a primit numai tzitzi, nu era obisnuit cu gusturi noi; ce fatza a putut face cind a simtit panadolul pe git :lol: :lol: :lol: !!! mai ca l-ar fi scuipat :lol: :lol: :lol: ... noroc ca n-a facut la fel azi, cu suculetul de morcov (dimpotriva, l-a "lipait" cu placere). mda, am cam divagat de la subiect. draga bulinuta, nu fii ingrijorata. intotdeauna, la vaccin, mamele pling mai mult decit pruncii si le doare mai tare. e DOVEDIT clinic :wink: ... dar e spre binele puiutului !

multa sanatate la mamici si la pitici :)
ImagineImagine
suri

Mesajde suri » Lun Iul 03, 2006 9:22 pm

aaa, uitasem: efecte secundare la vaccin, in afara de febra si eritem: unele mamici au constatat ca puiutii isi pierd pofta de mincare (uneori chiar si 2 saptamini !!!). nu dispera, isi va reveni si va "reintra" in grafic. de la febra, e posibil sa faca diaree - deci fii pregatita s-o hidratezi cu ceiut (atentie, insa, sa nu uiti de laptic ! trebuie sa primeasca suficient lapte, care in fond e "mincarea" ei).

caldurile au mai trecut, dar ce poti face dk revin: dk ai vreo camera orientata spre nord, muta puiul acolo pe timpul zilei. nu lasa soarele sa bata in geam, pune perdele mai groase (inul e materialul ideal). dk ai un ventilator, foloseste-l cu incredere (bineinteles, n-o sa-l pui la capul copilului :wink: ) - noi am stat cu ventilatorul zi-noapte, si-l lasam mergind chiar cind plecam de-acasa. plimbarile zilnice nu-i fac decit BINE - dar numai dimineata (cel tirziu pina la 11) si seara (dupa 5:30). si, dk efortul nu e prea mare, si crezi ca puiutza se va adapta, unii medici recomanda sa muti baita de seara la amiaza (intre cele doua plimbari) - asta doar pe timp de canicula; cind vremea se normalizeaza, poti reveni la programul "de seara". si, regula de aur, pe care din pacate foarte putine mamici o inteleg si-o aplica: NU INFOFOLITZI PRUNCII !!! alege hainute lejere, musai din bumbac, de preferinta cu minecute si pantalonasi scurti. caciulita e total inutila, n-o ajuta decit sa transpire mai mult. noi, mamicile, nu cred ca am purta caciula la 30 de grade :D ... atunci de ce sa chinuim puiutzii :wink: ?

sanatate si pupici la mamici si la pitici :)
ImagineImagine
suri

Mesajde Melinda Puskas » Mie Iul 05, 2006 9:46 am

Noi nu am avut reactiile "normale" dupoa vaccin (piciorus rosu, febra). La primul nici macar nu au plans!!! Insa am avut la ambii o reactie mult-mult mai suparatoare! De atunci li s-a "sticat" somnul de noapte! Inainte de vaccin nu se trezeau deja decat odata catre dimineata, iar dupa vaccin aproape din ora-n ora! Cu fiica mea am scapat de aceasta reactie in doi ani (!!!), iar cu cel mic ne chinuim inca.
A mai patit cineva ca si noi?!
Imagine,
Imagine
Melinda Puskas

Mesajde bulinuta » Mie Iul 05, 2006 1:54 pm

Fetelor, sunt disperata! Fetita mea nu mai vrea sa manance, mananca doar fortat si fff putin, 50, 60,70, ml. Doctorita a spus ca nu din cauza vaccinului, dar eu cred ca asta e. Doarme destul de bine, dar nu mai vrea sa manance. Ce sa fac? E de la vaccin? Ce ziceti? Nu vad alta cauza. A mai patit cineva asa ceva? :cry:
bulinuta

Mesajde danielac » Vin Iul 07, 2006 1:59 pm

bulinuta scrie:Fetelor, sunt disperata! Fetita mea nu mai vrea sa manance, mananca doar fortat si fff putin, 50, 60,70, ml. Doctorita a spus ca nu din cauza vaccinului, dar eu cred ca asta e. Doarme destul de bine, dar nu mai vrea sa manance. Ce sa fac? E de la vaccin? Ce ziceti? Nu vad alta cauza. A mai patit cineva asa ceva? :cry:

nu am patit asa ceva... imi pare rau ca nu te pot ajuta.

cum se mai simte micuta?
poze cu Diana:

Imagine
danielac

Mesajde ananda » Vin Iul 07, 2006 10:46 pm

bulinuta, daca nu are si alte simptome nu te speria, trece!

nu o forta sa manance, da-i mesele la un interval mai mare decat inainte, poate asa vrea.

nu stiu daca e din cauza vaccinului, ca a trecut destul de mult de cand l-ati facut. eu as zice ca mai degraba caldura e de vina, ca nici piticul meu n-a mancat prea bine in ultima vreme. important e sa fie bine hidratata (apa sau ceai daca nu vrea laptic).

pentru ei temperaturile astea mari sunt un stress mai mare decat pentru noi, e normal sa se resimta!

oricum ei au perioade de crestere mai accentuata in care mananca mult si perioade in care nu mai cresc cine stie cat si nici nu mananca mare lucru. de exemplu BB al meu a luat cate 1 kg/luna in primele 3 luni si 200 g de la 3 la 4 luni! atata vreme cat e vesel si sanatos eu nu ma impacientez.

sanatate si pupici!
ImagineImagine

"M-am nascut si eu/ sa vad ce mai faceti./Sanatosi, voinici?/Cum o mai duceti cu fericirea?"
ananda

Mesajde dinutu » Sâm Iul 08, 2006 12:09 am

si tudor dupa vaccinul de 2 luni s-a trezit mai des decat inainte noaptea.
bulinuta, si eu cred k din cauza caldurii nu manank. inceark sa-i dai sa manance afara, undeva la umbra (poate gasesti un loc ferit undeva). bafta!
Imagine
Imagine
dinutu

Mesajde lilith8 » Joi Mai 24, 2007 1:53 pm

de ce nu are bvoie sa pape 2 ore? :roll: :?:
lilith8

Mesajde Daria » Joi Mai 24, 2007 2:29 pm

Nu are voie lapte matern, care contine anumiti anticorpi.
Imagine
Daria

Mesajde dinutu » Joi Mai 24, 2007 10:18 pm

Mai nou se pare ca nu ar trebui sa manance un sfert de ora dupa vaccin...(cel care se administreaza pe gura)
Imagine
Imagine
dinutu

Mesajde ella14 » Dum Aug 19, 2007 3:41 am

si noi vom face vaccinul (2 luni) saptamana viitoare.am foarte mari emotii.
o sa-l trimit pe sotul cu fetita la vaccin ca sa planga el alaturea de ea :)
ella14

Anterior

Înapoi la Medicina