promotie Pampers: superpret la Giant Pack 79 lei

ce trebuie sa faca nasii la botez???????????????????????????

Sfaturi utile pentru viata de familie.

Moderator: ana c

ce trebuie sa faca nasii la botez???????????????????????????

Mesajde lili257 » Joi Iul 31, 2003 2:33 pm

...am si eu o mare problema.... : IN CURUND ( SAPTAMANA VIITOARE..) BOTEZ O FETITA si imi dau seama ca sunt total pe dinafara!!!!!!!!!!
Nu am inca copii dar imi doresc foarte mult o fetita....
Poate de aceea am si acceptat cand mi s-a propus sa botez fetita unei prietene ...vechi...

VA ROG DIN SUFLET DACA STITI CUMVA CUM SE PROCEDEAZA....,CEEA CE TREBUIE SA CUMPERE NASII...SCRITI-MI....

ASTEPT CU NERABDARE MESAJELE VOASTRE...[/b][/color][/size]
lili257

Mesajde Mella » Joi Iul 31, 2003 3:17 pm

Salut!

Si eu am botezat acum 4 ani un baietel.
Totul a fost la intelegere cu parintii copilului. In sarcina noastra a revenit lumanarea, plata bisericii, trusoul copilului (hainute (din cap pana in picioare + hainutele de la biserica), un prosop mare, o bucata de panza cu care invelesti copilul dupa ce il scoate preotul din apa, o panglica), o sticla cu vin pe care o dati preotului, cruciulite mici pentru participantii la botez legate cu fundite roz (pentru ca e fetita). Noi n-am avut nici un fel de pretentii din partea parintilor (cica se fac cadouri, dar n-am acceptat)si cam atat.

Mai este prima baie de dupa botez pe care o faci tu fetitei a doua seara. In care sa pui petale de flori, o verigheta de aur, un banut de Ag.

Era f. bine daca ai fi pus acest subiect la discutii generale, dar il va muta admin.
Imagine
Mella

aca tot se discuta despre botez ...

Mesajde marius » Vin Aug 01, 2003 10:12 am

... puteti sa-mi spuneti si mie la cat timp de la nastere trebuie botezat un copilas?
Exista reguli in acezt sens?

Marius
marius

Mesajde admin » Vin Aug 01, 2003 10:37 am

O sa mut acest subiect la Discutii generale.
Puteti continua acolo discutia.
admin

Mesajde Mella » Vin Aug 01, 2003 11:07 am

eu am auzit si de botez la 2 saptamani. pe majoritatea i-am auzit ca la 3 luni. in functie si de vremea de afara (e mai bine cand e mai cald). nu cred ca e un termen anume, dar cu cat mai repede cu atat mai bine
Imagine
Mella

Mesajde george_rc » Vin Aug 01, 2003 1:31 pm

Si eu cred ca nu exista o regula, in afara de faptul ca bb-ul trebuie sa fie in stare sa faca o plimbare pana la biserica (in brate la parinti) si sa suporte baita, asa ca dupa aprox 2 luni mi se pare OK.
"Take a circle, caress it and it will turn vicious"
E. Ionescu
Album personal: http://www.bebelusultau.ro/forum/album_ ... user_id=23
george_rc

Mesajde mamaluicodrin » Vin Aug 01, 2003 4:21 pm

Mella a spus cred tot ce trebuie sa faca un nas.
Adica tu cumperi lumanarea, platesti slujba la biserica, hainutele copilului de dupa botez(care de obicei sunt albe) un prosop mare, o bucata de panza cu care invelesti copilul dupa ce il scoate preotul din apa(se zice ca nu trebuie tivuita), o panglica cu care sa legi scutecelul, o sticla cu vin pe care o dati preotului pentru impartasania copilului, cruciulite mici care se pun in pieptul celor care participa la botez. Cam atat.
Despre regula botezului: poti sa-l botezi oricand incepand din prima zi de viata :) Cel mai bine e la 40 de zile (cum a fost botezat si Iisus), dar poti oricand.
Sper sa ai amintiri frumoase.
Adriana.
mamaluicodrin

Mesajde Mella » Vin Aug 01, 2003 4:40 pm

La biserica, n-ai de facut decat sa tii tu copilul in brate, sotul sau altcineva sa tina lumanarea si veti avea de repetat dupa preot o...nici nu stiu cum se numeste, sunt cateva fraze, apoi te pune sa citesti tu din carte. Fiind fata, nu veti trece cu ea pe la altar. In functie de biserica (adica de preot) difera un pic slujba, dar in general sunt la fel toate. Nu stiu daca e si la fetite, dar pe noi ne-a pus sa facem cateva inchinaciuni. Sa ma fi vazut ce genuflexiuni am facut eu cu copilul in brate (dar s-ar putea sa fie numai la baieti pt. ca am facut in fata altarului). In rest oricum vei fi ajutata de bunica copilului. Eu habar nu aveam sa pun un scutec la copil. Noroc cu bunica finutului) care mi-a fost umbra.

Adriana, eu nu mai tin minte: cu panglicuta se leaga scutecul din panza? aici nu mai tin minte sa-i spun exact.
Imagine
Mella

Mesajde sofiabebe » Sâm Aug 02, 2003 12:01 am

Mama, da' le-aveti p-astea cu biserica! Da, ma, se boteaza copilul la cat vrei tu, poti si in ziua nasterii daca e inn pericol viata lui. Traditional e dupa 40 de zile, caci atunci poate intra si mama in biserica, i se citeste o rugaciune de dezlegare. Iisus n-a fost botezat la 40 de zile, cel mult circumcis, a fost botezat de Ioan "Botezatorul" la 30 de ani abia, si aceea numai cu apa, botezul cu Duh Sfant s-a facut numai dupa Invierea Lui, de atunci incolo exista crestini, deci oameni botezati. Nasii sunt garantii in fata lui Dumnezeu pentru mantuirea finului. Ei poarta copilul si o lumanare impodobita. Aduc hainute noi pentru a-l imbraca dupa botez, un prosop, sapun uneori si untdelemn am impresia, pe care le ia preotul. La inceputul slujbei, in pridvor, nasii repeta dupe preot niste lepadari si respectiv uniri, de asemenea spun Crezul. Dupa botezul propriu-zis, imersia in apa, urmeaza Mirungerea, apoi prima Impartasanie, deci si fetitele trec "pe la altar", doar ca nu sunt introduse in altar. Despre cadouri, exista diverse obiceiuri, depinde daca tii la ele sau preferi saa nu complici situatia parintilor. A doua zi se face baita dupa mir, adica tot ce s-a atins de apa de botez si de mirul cu care a fost uns copilul (inclusiv el insusi) nu se arunca, ci se spala intr-o apa curata si se arunca intr-un loc curat (greu de gasit acest fel de loc in Bucuresti). Apa in care se spala copilul e "ornata" cu floricele, ca sa miroasa ca ele, cu aur si argint, sa fie bogat, cu grau, sa "dea rod", miere, lapte etc. - nu mai tin minte tot. Eh, obiceiuri, dragilor, dar cel mai important este ca bebeul intra in randul crestinilor. Stiti, nasii si parintii finilor se numesc din momentul botezului "cumetri". Va pupez,
bebe
sofiabebe

Mesajde Mella » Sâm Aug 02, 2003 11:12 am

recunosc! sunt pe langa la capitolul "biserica".
rusinica! :oops: pentru mine!
Imagine
Mella

Mesajde Mella » Mie Sep 17, 2003 9:36 pm

Botez

alex scrie:Fetita noastra va fii botezata in curind si nu stim care sint traditile de parinti. Ce rebuie sa cumparam, rochita, cheltuielile, baia de a 2a zi, etc. :roll:

Mella scrie:citeste mai jos la ce tre' sa faca nasii la botez. ai acolo toate detaliile.
Imagine
Mella

Mesajde Lacri » Mar Mar 29, 2005 10:31 pm

Mi-am botezat gemenii de curand. (12 martie). Nasii trebuie sa cumpere tot ce s-a scris mai sus (de precizat ca panza aceea in care se pune copilul se numeste "mir", la orice magazin unde are lucruri de copil stie vanzatoarea de el)
Ceea ce nu s-a scris aici este faptul ca pe langa taxa pe care o achita la biserica nasii mai dau si bacsisul preotului. Nu stiu cum e la fiecare biserica, dar la noi a fost asa: taxa la biserica 650.000 lei de copil = > 1.300.000 ; preotul a cerul apoi 1.200.000 de copil spaga, deci 2.400.000 au achitat tot nasii. Si a mai pretins preotul ceva pentru cei din cor, nu stiu cat au mai dat nasii si corului.
Mai trebuie dus la biserica niste ulei -de bucatarie- sapun si un prosop care ramane la preot -prosop de maini- (necesare la ritualul botezului).
Eu am fost sfatuita sa le fac un cadou nasilor, asta pesemne tine de fiecare si de relatia pe care o are cu nasii.
La noi nu au venit nasii la baita de a doua zi, la fel, nu stiu cat de obligatoriu / important este.
Lacri

Mesajde mic » Vin Apr 08, 2005 6:40 pm

Cel mai bine a scris sofiabebe . Cateva mici precizari: cu betele, sau pamblica nu se leaga copilul, in principiu, asa era, dar in ultimul timp, nu se mai obisnuieste sa se lege copilul, ca "sarmaua", iar preotii stiu acest lucru...asa ca doar sfintesc acest obiect, iar apoi inchina copilul cu el. Din bucata de panza, trebuie facut cearceaf pt. copil. Mama chiar daca are leturghia facuta, nu are voie sa stea decat in pronaos, in timpul slujbei, apoi este chemata de preot in naos, ii este dat copilul in brate si facuta o slujba speciala pt. binele amandurora. Preotii care accepta mama in naos in timpul slujbei, nu procedeaza corect.
Despre partea cu cadourile la nasi: botezul este o fapta crestineasca, cine isi ia responsabilitatea sa fie nas, nu trebuie sa o faca pt. cadouri. El/ea devine parintele spiritual al copilului botezat, cel dator sa il protejeze in caz ca parintii naturali dispar. Asa ca botezul este intr-un fel, cam "o spalare a pacatelor", pe care toti le avem, in mai mica sau mai mare masura.
Se obisnuieste a se face un cadou simbolic, dar nu de valoare foarte mare, eu de ex. i-am facut cadou nasei un set de fata de masa si mileuri de macrame.
Dar noi fiind ...balcanici...cadoul s-a transformat in obligatie! :wink:
Imagine

ImagineImagine
mic

Înapoi la Sfaturi utile