promotie Pampers: superpret la Giant Pack 79 lei

Hrana bebelus de 10 luni

Mamicile ne pot spune in acest forum cu ce isi hranesc copilasii.

Moderator: Daria

Hrana bebelus de 10 luni

Mesajde lilian » Vin Noi 04, 2005 11:22 pm

Buna,
Sunt nou intrata in clubul vostru si sunt putin 'stangace' ...pentru inceput.Am si eu nevoie de un sfat al mamicilor. Baieteluli meu, care maine implineste 10 luni, nu prea stiu ce mancare sa-i dau seara. Inca mancam laptica de la mamica lui si ne place atat de mult ca nici dimineata si nici seara nu vrem altceva. singura masa consistenta ramane doar masa de pranz. La pranz manacam legume pasate cu carnita de pui.Seara nu prea stiu ce i-as putea da. Deocamdata cam atata.....
Ultima oară modificat de lilian pe Dum Noi 06, 2005 11:53 am, modificat de 2 ori în total.
lilian

Mesajde niki » Dum Noi 06, 2005 10:41 am

La 10 luni poti sa-i dai seara iaurtel simplu sau cu biscuite sau cereale, o budinca de paste cu branza sau o budinca de mar (daca ii place), mamaliguta cu branza si smantana, cartof cu branza si ou si tot asa! Iti uram pofta buna!
Imagine
niki

Mesajde lilian » Dum Noi 06, 2005 11:49 am

Multumesc pentru ajutor. Nu prea vrea sa manance seara mancare. Am incercat cu iaurt simplu si cu fructe dar nu am avut succes. Cum se face budinca de mere sau cealalta budinca?? Inca nu sunt asa o perfectionista in ale bebicilor dar mi-ar place sa-mi imbunatatesc latura asta. Mi-ar place daca mi-ai mai da cateva retete probate de tine si la care ai avut succes.Dimineata nu vrea decat laptica de la mamica lui. Am incercat sa-i dam lapte praf dar nici cu acesta n-am avut succes. Luna trecuta a luat mai putin decat de obicei si am crezut ca-i este insuficient laptele si am incercat o completare.......Nu vrea!!!!Cand ii dam canuta, o duce la gurita apoi incepe sa rada si o arunca cat colo.......Cred ca a luat mai putin si pentru ca acum merge pe patut si-ii place la nebunie. se agita toata ziua si poate din cauza asta a luat mai putin in greutate..
lilian

Mesajde niki » Lun Noi 07, 2005 8:09 am

Sigur ca va consuma mai multa energie atunci cand incepe sa se agite :P Si piticelul meu asta vara cand facea eforturi cu mersul a luat mai putin in greutate. Despre retete vezi ca este subiectul retete de la Geaninoasa unde gasesti budinca de mere. La mine nu a avut succes pt ca Matei nu prea vrea lucruri dulci. Ce a mancat bine si ii fac si acum este marul copt cu cereale. Curat marul si il tai bucatele, pun putin zahar vanilat si un praf de scortisoara si il las sa se coaca la cuptorul cu microunde. La final il strivesc bine cu furculita si il amestec cu cereale. Tot bine a papat si piure de spanac cu cartof si branza (se amesteca toate). Iaurtul initial i l-am dat in biberon astfel: un borcanel de iaurt, piure de fructe daca iaurtul era simplu, o masura de cereale si daca mai era necesar putin lapte. Agitam bine treaba asta si i-o dadeam cu tetina gaurita (iese ceva grosut). Daca te mai pot ajuta cu ceva astept sa-mi spui! :P
Imagine
niki

Mesajde monique » Lun Noi 14, 2005 3:12 pm

Buna
Nu crezi ca numai trei mese pe zi e cam putin?
Eu ii dau laptele de dimineata, pe la 10-10 jumatate o gustare, asta e programul ei, doi-trei biscuiti pentru bebei la 1 manaca masa de pranz si o fructa ca desert, la 5-5 jumate de exemplu ii dau mamaliguta cu branzica de casa (cea de la covalact) si iaurt si seara dupa baie pe la 8 jumatate laptele.Si e destul de grasuta, dar asta e regimul de masa pe care mi l-a recomandat medicul ei pediatru (neonatolog pentru ca nu are un 1 an inca)
Monique
monique

Mesajde lilian » Mar Noi 15, 2005 12:38 am

Buna,

De fapt nu sunt numai trei mese pentru ca eu nu am mai pus si gustarile de sucuri sau fructe de la ora 10. Avem masa de dimineata numai de laptica de la mama (am incercat si supliment de lapte praf dar il refuza categoric), apoi suculet de fructe (portocala simpla sau cu mango, mar ras, uneori in amestec cu mango etc). Urmeaza apoi masa de pranz pe la 1:30. Papam legume pasate cu piept de pui (in jur de 70 de gr.) iar de doua ori pe saptamana inlocuiesc carnea de pui cu galbenus de ou fier. In jur de 5 incercam un iaurt simplu in amestec cu branzica de vaci sau iaurt cu fructe si ceva cereale pentru fibra. Masa asta insa este extrem de mica. uneori reusesc sa-i dau un iart intreg iar alterori daca ia 2-3 lingurite . La ora 7 urmeaza baita (cel mai asteptat moment al zilei :D ), dupa care mancam lapte de la mama si in jur de 7:30-8 suntem deja adormiti.
lilian

Mesajde niki » Mar Noi 15, 2005 8:44 am

Cred ca pana la urma conteaza si cat ia in greutate. Si Matei a avut o perioada in care manca mai prost pe seara. Dar am zis ca poate atat are el nevoie. Cand ii va fi foame eu zic ca va papa sigur mai mult. Singurul lucru pe care il poti face e sa-i variezi papica si sa inventezi gusturi noi :P
Imagine
niki

Mesajde lilian » Mar Noi 15, 2005 11:52 am

Si eu zic la fel ca un copil poate avea perioade mai bune sau mai putin bune. Cred ca daca feelingul lui e bun atunci toatul e in regula. De pilda, cand am inceput diversificarea (asta dupa sase luni si jumatate pt ca pana atunci i-am dat exclusiv san si era exact pe grafic cu greutatea) am avut probleme cu constipatia. Am avut un scaun la 8 zile. Dupa trei zile ne-am dus la medic si cand a vazut medicul cat de vioi si happy era ne-a zis, fiti fratilor seriosi cum sa dam supozitoare la copil cand starea lui e buna.Daca vedeti o mica modificare a stari lui sa veniti imediat si atunci hotaram daca ii dam ceva. Era medic si era si tata a trei copii si vorbea in ambele calitati. La noi, presupun, imediat iti dadea medicamente...)Si acum mai avem uneori probleme cu constipatia. Curios este ca la sfarsitul lui august am fost in tara si nu am avut, in cele doua saptamani cat am stat in tara, astfel de probleme. Aici ii dam numai produse organice si eu presupun ca poate de vina este apa...nu stiu

Liliana
lilian

Mesajde radu ecaterina » Dum Iun 11, 2006 11:22 pm

fetita mea are 9 luni si 9 kg,dar mananca orice ,ii dau absolut de toate fara prajeli si carne de porc.nu ii invatati mofturosi pt ca tot noi avem de suferit.problema este ca nu avem nici un dintisor si e f agitata si nu poate manaca singurica decat pufuleti.va pup pe toate si multa sanatate.
radu ecaterina

10 luni

Mesajde anculica » Mie Iun 28, 2006 12:18 am

Ecaterina imi pare rau dar nu prea sunt de acord. Ce e drept si eu i-am mai dat ce mancam eu dar asa putin pe buzite. Alexia are 2 dintisori si mesteca destul de bine dar nu i-am dat absolut orice. Exista totusi o listuta de alimente interzise inainte de 1 an, nu stiu ce sa zic dar faptul ca ai spus ca tot noi vom avea de suferit e adevarat dar eu cred ca in sensul de a avea probleme cu ei cand sunt mai mari. M-am tot documentat si opinia generala este totusi sa nu le dai absolut orice, in primul an se formeaza celulele adipoase iar copiii supraalimentati tind sa devina obezi la maturitate. Bineinteles nu e cazul fetitei tale care ai zis ca are 9 kg, ceea ce cred ca e normal pt cele 9 luni. Sa creasca mare si sanatoasa! Mofturoasa mea are aproape 9 luni si are 78 cm si 9,500 kg, acumulate doar cu lapte, cereale lungite si porcaria aia de supa, de care e indragostita. Uneori chiar imi doresc sa ii dau absolut orice dar mai astept. Probabil ca sunt o mama nebuna si exagerata. :wink:
Imagine
anculica

Mesajde niki » Mie Iun 28, 2006 2:29 pm

Eu si acum la aproape 2 ani tot nu-i dau orice. Legume papa cam de toate, fara varza si fasole din care doar a gustat :P, iar mancaricile sunt inabusite si fierte fara prajeli (partea buna e ca acum papam cu totii sanatos). Fara porc, fara prea multe lucruri conservate, fara dulciuri concentrate. Nu pot spune ca e mofturos, eu incerc sa-i gatesc cam toate felurile de papici, dar am grija la ce pun si cum le prepar.
Imagine
niki

Mesajde Inah » Mie Feb 14, 2007 12:42 pm

Buna, Buna
Noi implinim duminica 9 luni si nu pot spune ca mancam aproape orice.
Cu piureul de fructe cam asta e povestea (1 mar copt +1 para coapta + 1 borcanel NESTLE (mar, banana, piersica...multe fructe..etc) + 2 biscuitei NESTLE + 4-6 biscuitei HERO+ suc (morcov + mandarina + banana+portocala)
Cel de legume (nu prea agreat, ce-i drept): supitza clasica (morcov + patrunjel+telina + cartof + dovlecel+ardei+rosii) + piept pui / carne vitel / branza / galbenus ou
Cereale (HUMANA)
iaurtel DANONINO (cel cu branzaica de vaci si capsuni / caise)
si laaaaaaaaapte MILUMIL 3 (asta ne place la greu)
ne mai trebuie niste idei....
multumim si toate cele bune, frumoase si vesele
Kiss-kiss de la Dimitri si mama lui
Inah

Re: Hrana bebelus de 10 luni

Mesajde bl0nda_xxl » Vin Feb 12, 2010 3:41 pm

buna sunt Elena si abia am intrat aici ,am si eu cateva probleme cu bebele meu de 10 luni cum ar fi:nu stiu ce sai fac ca sa doarma noaptea sa nu se mai trezeasca asa des e un chin el inca papa laptic de la san asta e una si alta ar fi cu alimentatia mananca foarte mult si daca nui dau plange
bl0nda_xxl

Re: Hrana bebelus de 10 luni

Mesajde ana c » Sâm Feb 13, 2010 3:28 pm

Bine ai venit
Mincatul noaptaea se va sfirsi odata cu intarcatul, ai sa vezi.
Iar daca maninca foarte mult si cere in continuare, probabil ca-i mai este foame. Depinde ce si cit maninca la o masa. Ai intrebat pediatrul?
ana c

Înapoi la Retete culinare pentru cei mici