Tiny Love, jucarii pentru dezvoltarea copilului tau

lipsa poftei de mancare la bebelusi

Aici poti posta tot ce doresti

Moderatori: Daria, Dana.S

lipsa poftei de mancare la bebelusi

Mesajde dragam » Sâm Dec 09, 2006 11:53 pm

M-am gandit ca este o problema de care s-au lovit multe mamici, nu numai eu. Claudia si Mara, fetele mele, au avut acelasi comportament : pe la 3 luni au inceput sa manance din ce in ce mai putin, sa nu ia in greutate prea mult ,sa refuze biberonul. Pentru mine a fost o perioada foarte stresanta si inca mai este ,deoarece cu Mara care are doar 4 luni inca nu sunt sigura ca am rezolvat problema. La ea se pare ca inapetenta a fsot determinata de o infectie urinara ; sa vedem daca asa e...Voi ce ziceti mamici? Ce solutii exista cand bebe nu mai vrea sa pape?
dragam

Mesajde lia_adelin » Lun Feb 05, 2007 2:08 pm

si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca si tine dar sincer inca nu i-am dat de capat.
la noi a fost si o anemie destul de mare si inca mai este putin hemoglobina ar trebui sa fie 11 pana la 1 an si la noi a fost 7.7 dar dupa 3 luni de ferum houseman am mai corectat anemia si acum avem 10.1 nici acum nu e ok dar rezonabil acum ar trebui sa fie 12 are 1 an.
i-am facut acum analizele si am descoperit ca are leucocitele 16 in loc de 9.8 si asta inseamna ceva infectie , nu stiu ce poate fi dar sunt speriata.
acum am dus urina si sper sa nu fie nici o problema.
crezi ca pot fi modificate analizele daca copilul a fost agitat cand i-a luat sange?
mi-a zis dr ca poate si un inceput de raceala ar putea modifica analizele
pupici si pofta de mancare
eu zic sa incerci sa vezi daca nu e anemica.
lia
lia_adelin

Mesajde leea_cv » Vin Feb 09, 2007 10:16 pm

Asta da problema.Si eu o am.De vreo 4 luni.Tudor are un an si aproape 2 luni si ma dispera.Nu cred ca este ceva mai frustrant pt o mamica decit refuzul copilului de a minca.Nici cind a fost bolnav nu m-am chinuit atit.Pare sanatos.Cica niste viermisori ar fi de vina.Dar nu are.I-am facut copro.Bea cu chiu cu vai laptele dimineata.Iar apoi,de nu-l fortez sa manince ceva,nici la 6 seara nu vrea sa pape.Imi vine sa ma arunc in cap de la etaj.Acu i-am luat din mag naturist un sirop pt pofta de mincare.De maine incep.Poate ...poate.
Lia eu nu cred ca agitatia poate modifica rezultatul analizelor.Un inceput de raceala...ar fi posibil
Dragam, Mara nu vrea sa pape laptele?Sau ai diversificat-o?Cica inapetenta poa' sa vina si din faptul ca le dam sa manince atunci cind nu le e foame.La carte zice sa-i lasam pina le e foame.Astfel vine si placerea de a minca.Daca nu simt stomacelul gol maninca asa...fara viata,numa pt ca ii indopam.La Tudor insa nu merge.Toata ziua de-l las flamind,tot n-ar minca nimic.Mareste perioada dinte mese.Vezi poate la Mara merge.

Pupici! :)
Carmen,Tudor si Tiana
leea_cv

Mesajde lia_adelin » Vin Feb 09, 2007 11:41 pm

buna fetelor
eu nu mai cred in analize astazi i-am repetat analizele la puiutul meu , l-am chinuit crezand ca sunt mari leucocitele dar de fapt ele se maresc din mai multe cauze cand a mancat aproape de ora cand s-a facut recoltarea cand e agitat cand e racit.....
al meu nu e racit dar a fost agitat si a mancat cu nici o ora inainte de recoltare.
si cred ca a fost si o eroare de laborator caci altfel nu-mi explic cum hemoglobina poate fi azi 10.1 si dupa o saptamana in care copilul nu a mancat f mult, aproape deloc, sa creasca la 11.4.
voi va puteti explica, ca eu nu.
si nici valorile normale pe care ei le dau nu corespund de la un lab la altul l-am chinuit saracutu intr-o saptamana i-am luat sange de 2 ori.
si in legatura cu copro sa stii ca am auzit de la cineva ca a facut f multe analize de copro si nu i-a iesit nimic si a fost cu copilul la biorezonanta si a gasit ca avea copilul viermisori. am inteles ca la biorezonanta iti poate spune tot ce are si ce poate avea in viitor si poate chiar elimina viermisorii.
eu m-am hotarat sa incerc sa vad , sunt curioasa.
sper sa nu descopar altele.
acum analizele lui sunt ok dar de mancat mai nimic pufuleti cerioss danonino si supica.
va pupam si pofta buna
lia
lia_adelin

Mesajde leea_cv » Sâm Feb 10, 2007 8:02 pm

Apoi la dracu cu medicina si laboratoarele noastre.Nici lui T nu i-au iesit viermisori in urma celor 3 analize copro.Aproape ca speram sa aiba,ca sa imi explic lipsa poftei de mincare.
De biorezonanta nu am auzit.Lia unde ar trebui sa functioneze chestia asta?In spitale? Sau e vreo actiune privata ,gen bioenergie,kinetoterapie...etc?

Io am fost la un mag de naturiste si i-am zis la domnu' ca nu is pina nu-mi da ceva pt cresterea poftei de mincare.Mi-a dat un sirop amarui si azi l-am delectat pe fii-miu cu el.A facut ca toate cele...dar a mincat apoi destul de bine.Nu stiu de-i coincidenta sau e chiar siropul.
Daca va ajuta: se cheama "sirop pofta buna" de la Favisan.E aprobat de min sanatatii.Io i-l dau dupa ureche,fara avizul pediatrei,careia cind ii spun ca nu maninca nu are nici o solutie.
Va pup
Carmen,Tudor si Tiana
leea_cv

Mesajde vlad_mom » Dum Feb 11, 2007 2:11 am

Imi dau si eu cu parerea din ce am vazut la al meu pentru ca si noi ne confruntam cu problema ... Cum le dati sa pape? Pe scaunel, la bucatarie? Eu am bagat de seama ca asa se plictiseste, nu e destul de interesant, e chiar de-a dreptul plictisitor, chiar daca mincam si noi la aceeasi masa... In schimb daca are tv-ul in raza vizuala...situatia se schimba, haleste tot, iar daca e ceva captivant la tv (progr de muzica, reclame) trebuie sa mai pun papa in castronel... Nu-mi place ideea de a minca la tv, dar nici sa stea toata ziua cu laptele de dimineata si-atit...ca daca ar fi dupa el...
Imagine
vlad_mom

Mesajde lia_adelin » Dum Feb 11, 2007 6:10 pm

buna fetelor .
leea nu stiu sincer unde este in baia mare dar in arad sunt mai multe cred ca ar trebui sa cauti pe net.
stiti ce am descoperit ca face pofta de mancare, defapt stiam ca vit c face pofta dar eu i-am dat-o cu apa si sfarmata , acum am rupt pastila in 4 si i-am dat lui sa-i simta gustul si cred ca si-a facut efectul a inceput sa manance nu exagerat dar e f bine pentru inceput. si am descoperit ca nu ne mai place lingurita si carnita e mai buna rupta in mana si nu amestecata cu mancarea, separat.
nici noua nu ne place pe scaunel dar nici tv nu ne impresioneaza noi mancam cu jucarii cand pe scaun cand pe jos cum apucam, principalul e sa mancam, mai tarziu ne invatam noi ca nu e voi.
va pupam si sa fiti cuminti
lia
lia_adelin

lipsa

Mesajde anculica » Lun Feb 12, 2007 10:36 pm

Fetelor, eu am fost la biorezonanta in Arad, la cabinetul dr Vitalie Ciobanu. M-a tinut 8 ore pt diagnosticare prin biorezonanta........enorm. In final, sunt in limitele normalului dar a gasit un parazit in organismul meu. Sa trecem peste astea, mi-a facut aprox 120 de analize in 4 minute, fara sa imi ia sange ci doar punandu-mi niste fire in anumite parti ale corpului. Ei, chestia e ca e foarte comod pentru un copil sa nu il intepi dar mi-a spus ca nu face asa analize unui copil de 1 an si 4 luni pt ca e prea mic si nu are rabdare. Oricum, eu vreau sa verific daca am parazitul respectiv. Am plecat un pic cam sceptica de acolo. A fost un pic cam SF... :roll:
Imagine
anculica

Mesajde bblusa » Lun Feb 12, 2007 10:51 pm

fetelor eu nu stiu cum e cu lipsa poftei de mincare........
la mine diana maninca tot si orice
bblusa

Mesajde lia_adelin » Mar Feb 13, 2007 7:10 pm

ce bine de tine bblusa ca nu te confrunti cu problema asta esti fericita. La 4-5 luni si al meu manca cate un castron de mancare de nu indrazneam sa-i dau eu tot iar acum stau ore in sir langa el si mananca cand vrea si ce vrea .
asa ca daca ii este foame dai sa manance chiar daca tu crezi ca uneori e prea mult.
masa noastra principala sunt pufuletii, nu-i refuza niciodata nu stiu daca sunt sanatosi dar sunt CEI MAI BUNI.
pupici pt voi
lia
lia_adelin

Re: lipsa poftei de mancare la bebelusi

Mesajde ANI » Dum Apr 13, 2008 10:40 pm

dragele mele eu sunt disperata micuta mea are un an si trei luni si are 7 kg a refuzat laptele de la 5 saptamani si de atunci ma chinui cu mancarea iam facut o multime de analize si nu ia iesit decat lipsa mare de fier i-am facut tratamentul dar nu se simte nici un fel de ameliorare nu manca cu zilele nu cu orele si plange intrunade foame si seara chiar cand nu mai poate de foame vine cu farfuria la mine si cere papa ii mananca 3 lingurite si dupa aceea nu mai vrea ca isi face greata recomandati-mi un doctor bun si salvati-ne de cosmar mai ales pe oana mea
ANI

Re: lipsa poftei de mancare la bebelusi

Mesajde supermami » Mar Apr 15, 2008 12:37 am

Nu stiu daca ati rezolvat problama cu papa a bebeilor vostrii, eu am gasit o solutie cu baietelul meu(2ani) care nu manca cu zilele. eram disperata. nu mai stiam unde sa ma mai duc cu el ce analize sa-i mai fac. de cateva luni, la noi masa e servita cu ....povesti. si ce povesti.....la inceput l-au fascinat cartile frumos desenate dar ca orice copil s-a plictisit. apoi, am inceput sa inventez.are o mare atractie fata de lup. da. la noi in poveste, lupul merge la magazin, fura bobo si vine politia cu pusca. ii sticlesc okii de curiozitate si efectiv, uita ca intre timp si mananca. multe lucruri omenesti face lupul ca uneori ma doare capul la cat ii vorbesc si ma gandesc la ce ar mai putea face lupul. dar sunt multumita ca mananca si apoi, rad cu pofta, incearca sa-i spuna povestea si surioarei lui de 1 an care nici nu se uita la el cand "povesteste" iar el, se baga in sufletul ei, ii intoarce capul spre el numai sa afle si ea ce a mai patit bietul lup.....si eu ma prapadesc de ras fericita totodata ca a mancat bine
supermami

Înapoi la Discutii generale