Tiny Love, jucarii pentru dezvoltarea copilului tau

dr Tutunaru, Elias

Vreti sa discuti despre sarcina ? Aici este locul potrivit.

Moderatori: Daria, Roxana_G, mandita

dr Tutunaru, Elias

Mesajde deea » Mie Ian 24, 2007 7:41 pm

Buna,
sunt insarcinata in 10 saptamani si cazul meu este mai complicat deoarece sunt diabetica insulino-dependenta. Implicit, am nevoie de o atentie sporita din partea doctorului si din nefericire prima mea intalnire cu dr. Tutunaru nu a fost deloc multumitoare. Nu s-a uitat nici macar pe analizele facute de mine in prealabil,tot consultul durand nu mai mult de 5 min. Vreau sa va intreb daca cunoasteti ceva despre acest doctor, despre care am gasit ,de altfel ,numai cuvinte de lauda pe alte siteuri.Daca vreo graviduta a mai luat contact cu el,impartasi-ti-mi impresiile voastre,doresc din tot sufletul sa cred ca s-a comportat asa doar la prima intalnire si ca la celelalte va fi bine.....
deea

Mesajde ana_mag » Joi Ian 25, 2007 11:42 am

Draga Deea,

Sper sa iti raspunda mai concret alte femei, eu iti pot spune anumite lucruri care nu au legatura directa cu Dl Tutunaru.

Din experienta mea... modul in care decurge o intrevedere depinde in mare masura de medic, dar si de atitudinea ta. Medicii si mai ales cei buni si renumiti sunt oameni care TREBUIE sa exploateze la maximum timpul de care dispun. Daca un medic in care ai incredere nu ti-a spus anumite lucruri sau nu a stat mai mult la consult cel mai probabil e ca nu era cazul. Asa cum am citit si eu la randul meu, nu mai tin minte unde, nu trebuie sa ne asteptam ca la medic sa fim alintate si tratate ca niste printese. Asta fac acasa sotii nostri, parintii, prietenii... Iti spun din proprie experienta ca si eu am fost nu dezamagita, ci FOARTE dezamagita de modul in care am fost tratata, ca sa descopar apoi ca mesajul pe care eu il transmiteam medicului respectiv era foarte timid, nehotarat... cu alte cuvinte nu stiam ce vreau.

Nu iti pot spune altceva. Parerea mea despre Dl Tutunaru (buna) vine doar din ce am citit - si am citit cam tot ce-am gasit despre medici in acest domeniu, din curiozitate si din nevoie.

Speram sa te ajute raspunsurile noastre! In final, tu esti cea care decide daca un medic este cel potrivit sau nu.

Sarcina usoara si frumoasa! :) Si mai povesteste-ne...
ana_mag

Mesajde DIANA STEFANESCU » Vin Mar 30, 2007 1:49 pm

draga deea,
eu am fost una din pacientele DR. TUTUNARU si am fost de fffffff multe ori la el la cabinet(super cabinet-cu lampioane si alte chinezarii)si-l asteptam cate o ora -doua pana venea ,iar eu veneam de la Buzau si noroc ca aveam unde sa raman daca intram in noapte,dar sa trecem peste asta.DA SI EU CU SOTUL INTRAM SI DUPA 5MINUTE, NE PENSETA DE 1MILION .SE UITA FFFFFFFF REPEDE PE ANALIZE SI NE DADEA ALTE ANALIZE TOT IN BUCURESTI SI IN FINAL MI-A SPUS CA SUNT LA PREMENOPAUZA SI NU SE MAI POATE FACE NIMIC.
INAINTE DE A IESI PE USA CABINETULUI NE-A SPUS CA SA INCERCAM CU HOMEOPATIE.
AM ramas masca .si am iesit de nu ne-am vazut.eu cel putin nu cred nici o boaba in aceasta homeopatie.poate ca sunt eu mai ciudata dar........
asa ca nu vreau sa te descurajez dar am sa merg la GIULESTI si am sa incep alte investigatii.
bafta multa si tine-ma la curent cu problemele tale.poate mai vorbim
AAAAAA STAI ERA SA UIT TUTUNARU ARE SI UN SITE(WWW.INFERTILITATE.RO)
PA !TE PUP.
DIANA STEFANESCU

Mesajde g_sim » Vin Mar 30, 2007 2:53 pm

Si eu am fost nevoita sa renunt la "serviciile" doctorului Tututnaru din aceleasi motive: asteptam 1-2 ore pana sa intru iar consultatia dura cca. 5 minute, in privinta tarifului... se respecta - 1 milion. Nu avea nici o modalitate de a inregistra starea mea de sanatate la acel moment astfel ca atunci cand reveneam pt. el eram o pacienta cu totul noua, daca incercam sa-i aduc aminte de cele ce imi spusese anterior imi replica cum ca el nu poate sa retina atata informatie. In final am decis sa schimb medicul.
g_sim

Mesajde ana_mag » Lun Apr 02, 2007 9:55 am

Imi pare rau ca a trebuit sa treceti prin experiente neplacute. Eu aveam o parere atat de buna despre acest medic, e drept numai din citite, caci nu l-am cunoscut personal. Va doresc tuturor sa beneficiati de atentia de care aveti nevoie si sa fiti tratate asa cum se cuvine. Numai bine tuturor!
ana_mag

Mesajde gyanne » Mie Mai 16, 2007 11:47 am

am fost supravegheata in timpul sarcinii de doctorul tutunaru, felul in care s-a ocupat de mine in timpul sarcinii a fost extrem de superficial, ca sa nu spun bataie de joc, nu l-a interesat nici sanatatea mea si nici a bebelusului , am avut contractii in toata ultima luna de sarcina si mi-a spus linistit ca am colul de 6 cm si nu nasc prematur, si ca bebe e ok chiar daca e burta contractata, iar ultima consultaie a decurs cam asa : l-am intrebat despre starea placentei mi-a spus ca e ff imbatranita si calcificata si cand l-am intrebat daca bebe este hranit si oxigenat mi-a raspuns ce-ti mai trebuie eu ti-a scot si ti-o fac direct statuie, l-am intrebat despre colul de 6 cm daca o sa se stearga si o sa pot naste normal si cam cat o sa stau in travaliu cu un asa col si raspunsul a fost ca fatul este mic, de 3100 kg, ca sunt piscina olimpica si ca-l scuip si ca ne auzim pe 28 dec-pentru toata aceasta consultaie am platit 1,5 mil. nu am reusit sa nasc am avut contractii de pe 28 dec pana pe 4 ian cand am nascut, cu toate ca l-am sunat sa-i spun ca nu nasc, ca am contractii si ca bebe se misca anemic mi-a spus ca asteptam pana pe 10 ian, sa merg sa fac monitorizare si asteptam, l-am spunat iar si a fost vizibil enervat , eu am mers iar la spital pentru monitorizare, si pe 4 ian dimineata cand l-am sunat nu era in bucuresti-asta pot spune ca a fost sansa si a mea si a copilului meu- asa ca am nascut cu doctorul rotaru care a fost impecabil. nu aveam dilataie, cand mi-au rupt membranele aveam putin lichid si era verde noroi, si am intrat direct la cezariana, in 30 de min am si nascut. intre timp doctorul tutunaru insista sa nasc normal. inteleg ca este de preferat nasterea normala insa cand nu se poate insistenta si obsesia pentru o nastere normala este criminala din punctul meu de vedere.
acum bebelusul meu are 4 luni , si saptamana trecuta am primit diagnosticul de retard psihomotor usor, medicul neurolog si medicul pediatru mi-au spus amandoi ca este datorat conditiilor de hipoxie din ultima perioada de sarcina si din pacate toate framantarile mele pe care doctorul tutunaru a stiut asa de bine sa le ia in ras s-au adeverit- bebelul meu nu a fost bine hranit si oxigenat , nu am avut dilataie si nu am reusit sa nasc natural si ma gandesc cu groaza daca era nasteam cu el ce ar mai fi urmat. acum mergem la ortoped si la kinetoterapie facem gimnastica si masaj si medicul neurolog ne-a spus ca sunt sanse ff mari sa se recupereze si sa fie un copil normal, insa de ce asa???? in loc sa ne bucuram de copilul nostru mergem sa indreptam ceea ce a stricat un om pe care nu l-a interesat decat cum sa-mi ia banii mai repede si pe care l-a durut in cot de sanatatea mea si a copilului meu.
gyanne

Mesajde ana_mag » Mie Mai 16, 2007 1:02 pm

Este dincolo de cuvinte ce povestesti tu!... Sanatate multa bebelului, o sa fie bine, sa fiti incredintati ca asa va fi!
Eu altceva nu mai pot spune...
ana_mag

Mesajde minuneamea » Lun Mai 21, 2007 3:35 pm

trist ce TI SE INTIMPLA.....si eu AM FOST PACIENTA DR. TUTUN....dar dupa citeva vizite (participa si sotul meu) am decis cu repeziciune sa-l schimbam....vrea doar bani!si multi fara sa aiba o responsabilitate in ceea ce face.....RESPECTUL FATA DE PACIENTI.....
INGERASII ASTEPTATI
minuneamea

ce

Mesajde anculica » Lun Mai 21, 2007 7:13 pm

Cand am citit ce a scris gyanne asa m-am enervat. Eu nu stiu de ce se mai duce lumea la doctorii astia? Si te mai fac sa te simti ca si cum tu nu esti aia pregatita cu intrebarile si nu stii ce vrei. Mai fetelor nu mai cotizati la astfel de neoameni doar pentru renumele lor!!!! Noi ii tinem pe piata ducandu-ne la ei, pt faima si renume.
Si in Timisoara sunt astfel de doctori, invechiti, care se manifesta de parca clientela ar fi pe banda rulanta si care te fac sa te simti onorata ca " vezi doamne " te-a primit la consultatie. Si cand vii a doua oara habar nu are cine esti, vede prin tine si te face sa te simti de parca ai vorbi in fata unei oglinzi.
RUSINE acestor (ne)oameni. Si eu am incaput pe mana unuia dar l-am schimbat la timp. Cu toate asta mi-a mancat cativa ani din viata batandu-si joc de sufletul meu si de nestiinta mea. Ei, de cand am patit-o, am hotarat sa ma interesez de o suta de ori inainte sa merg la un medic. Cu toate asta, cel mai bine trebuie sa ne ghidam dupa cum te simti in urma conversatiei pe care o ai cu medicul, sa vezi ca medicul este si un om , care iti intelege temerile si intrebarile. Nu ma astept la alintari si mangaieri, cum zicea Ana Mag, dar nici la o asa indiferenta totala.
Gyanne, nu iti face griji, baietelul tau isi va reveni frumos si bine. Si a mea a suferit intrauterin(asa a zis pediatra), ca statea cu un piciorus flexat aproape tot timpul, nu vroia sa il intinda, si acum sa o vezi, alearga ca un strutz.
Pupici!
Imagine
anculica

Mesajde gyanne » Dum Mai 27, 2007 3:48 pm

Nasterea in sine este un proces natural si fiziologic, asa a lasat Dumnezeu sa fie si cred ca de cele mai multe ori totul decurge firesc si fara probleme; am cautat sa merg la un medic considerat ca fiind ff bun tocmai pentru ca in situatia in care apar probleme sa fim pe maini bune si sa primim ajutor....lucru care din pacate nu s-a intamplat. mi-ar fi prins tare bine daca anul trecut cand am hotarat la ce medic sa mergem as fi gasit si alte relatari ceva mai realiste despre dr tutunaru, nu doar povestirile emotionante pline de laude, mai ales ca nu e vorba de alegerea unei posete...daca nu e buna nu imi place sau se strica nu-i bai iau alta, pentru fiecare dintre noi cred aducerea pe lume a unui copil este un miracol si este ceva unic...si este normal sa cerem de la medicul la care mergem profesionalism si responabilitate.
Va multumesc mult pentru incurajari :))))) pupici
gyanne

Mesajde oana bugheanu » Lun Mai 28, 2007 4:29 pm

gyanne,este infiorator ce povestesti.sincera,sa fiu am intrat special ptr tine.am nascut acum 2 ani,cu dr. tutunaru,o super fetita,DAR a omis sa-mi spuna efectele secundare ale medicatieie din sarcina,asupra mea si in special asupra minunii mele.de dragul perfomantei de a mai aduce pe lume un suflet,eu ma lupt cu un sindrom recuperator,cu pubertate precoce,iar in primul an de viata al copilului am trait prin spitalecu tot felul de afectiuni ale copilului.nu mai pun in discutie depresia posnatala,amplificata datorita hormonilor din timpul sarcinii.acum sa spunem ca suntem ok,dar daca stiam prin ce o sa trecem,sincera sa fiu,nu vroiam sa chinui un suflet nevinovat,numai de dragul de a face copii.
oana bugheanu

Mesajde ancutzei » Mar Mai 29, 2007 7:29 am

Din pacate, am citit foarte multe povesti despre astfel de medici. Din pacate traim intr-o societate care nu respecta omul si atitudinea acestor medici este in acord cu atitudinea societatii luate global. Vezi atitudinea politicienilor fata de alegatori, vezi medicii...pana si vanzatoarea de la paine se uita cu greata daca o deranjezi sa-i ceri o paine mai prajita sau neprajita, in functie de preferintele personale. Am citit undeva ca gradul de civilizatie se reflecta in calitatea serviciilor, iar tara asta minunata are niste servicii care lasa mult de dorit. Ma enerveaza cozile la culme. Stau oamenii ca oile ca sa isi procure ceea ce le este necesar...batranii, bolnavii la farmacie, la posta pentru un amarat de colet stai la 3 cozi...Imi vine sa urlu.

In afara au acel sistem de programare cu numar. Cand intrii in institutie iti iei numarul de ordine. Il compari cu cel in curs si stii cat mai ai de asteptat. In timpul asta poti sa te plimbi, sa stai afara pe banca, sa citesti o revista, orice...Si cel mai important, nu se baga numeni in fata.

Medicii au depus un juramant. Oare nu pot fi trasi la raspundere pentru faptele lor? Oare clientela care li se pare ca vine, no matter what, nu poate fi oprita? Eu cred ca mi-as scrie povestea in toate ziarele locale, si as pune afise pe toti pomii, ca sa stie lumea de ce este capabil. Cred ca de noi depinde ca astfel de lucruri sa nu se mai repete si o alta mamica sa nu treaca prin ce ai trecut tu din cauza lor. Cred ca este si de datoria noastra sa informam pe altii pentru ca tacerea noastra ii ajuta pe ei sa persevereze in prostie si altii le vor plati scump greselile. Ma scuzati ca am divagat dar m-am suparat...a cata oara (?) pe oamenii astia carora le mai spunem doctori :!:
Anca si bebe Alexandra
Imagine
ancutzei

Mesajde Malina » Joi Iun 07, 2007 9:09 am

este regretabil ceea ce s-a-ntamplat cu mamicile/ bebelonii respectivi si-s convinsa ca mai sunt multi altii - din pacate

chiar si-n ciuda descrierii nemaipomenite pe care am auzit-o despre primul medic cu care am zis ca nasc, dupa a 3-a vizita la el... am decis sa-l schimb pt ca asa am simtit eu ca trebuie! si cand zic asta - ma refer la felul in care am fost tratata de catre el... si asa am ajuns la dr. Tutunaru

si eu am fost pacienta doctorului Tutunaru dar spre deosebire de voi eu am numai cuvinte de lauda!
mie personal nu mi-a luat NICIODATA niciun ban - drept este ca pe vremea aceea nu avea cabinet ci consulta doar la spital - la prima vizita la el... am vrut sa las "plicul" si a aruncat cu banii dupa mine plin de nervi si mi-a zis ca daca umblu cu d'astea stricam prietenia!
si... atunci l-am vazut prima data! si am fost "trimisa" la el tot de o pacienta al carui nume nici nu si-l amintea.

de acum 2 ani si jumatate de cand l-am vazut prima data, i-am trimis direct si indirect o multime de viitoare mamici sau mamici aspirante cu probleme grave de infertilitate si toate-si strang azi in brate copiii!

asa cum peste tot se-ntampla, consider ca si aici functioneaza liberul arbitru!
nu-ti place sau nu esti multumit...poti sa schimbi...
alegerea este a noastra!
eu cand fac o alegere, o fac constienta fiind si de cele bune si de cele rele care pot sa derive din alegerea facuta.

gyanne nu stiu daca este bine sa-l judeci pe cel cu care TU ai ales sa nasti, practic - in ciuda semnalelor pe care singura ti le-ai trimis...

sa nu ma intelegi gresit! imi pare sincer rau pentru ceea ce vi s-a intamplat tie si copilului!

eu insa, cand mi se-ntampla ceva - bine / rau - caut motivatia in actiunile mele si nu sa invinovatesc pe altii...
eu asa consider ca trebuie sa fac.
mai stiu ca... viata pe care o avem fiecare ne este scrisa dinainte;
de unde stii ca faptul ca sunteti in situatia in care sunteti - nu este cel mai mic rau care vi se putea intampla ...putem sa vedem lucrurile si asa...

cu siguranta ca dr. T s-a schimbat fata de cum era aum 2 ani si jumatate cand l-am cunoscut prima data - toti ne schimbam!
sunt de asemenea convinsa ca noi toate l-am adus in situatia asta.
puneti-va-n situatia lui:
iese din garda (unde a avut "n" controale / nasteri / alte operatii) n-ajunge bine acasa, si suna telefonul ca... pe nu stiu care mamica au apucat-o contractiile...si... fara o clipa de ragaz - trebuie s-o ia de la capat!
nu este in Bucuresti? - dar oare..el nu are dreptul la viata personala?
sau... pentru a face fata cerintelor, care se dovedeste ca-s din ce in ce mai mari si numarului in crestere de paciente - nu trebuie sa se specializeze in permanenta? sau sa lucreze cu aparatele cele mai performante - care costa bani???
sau...poate ca ar trebui sa refuze din pacientele noi... cum sa faca asta fara sa starneasca vorbe?

repet!
nu-i iau apararea sub nicio forma!
sunt convinsa ca reactiile la aceaasta postare a mea vor fi din cele mai...neasteptate :D
insa eu asa vad lucrurile. vad un om care incearca sa faca fata unei situatii care... probabil ca acum il depaseste - datorita numarului mare de paciente.

[/b]
Malina

Mesajde dianaalecu » Joi Iun 07, 2007 9:42 am

Imi pare rau sa aud ce s-a intamplat cu anumite gravidutze si bebei la Dr. T.
Mie imi este foarte greu sa cred, mai ales ca eu am fost si sunt pacienta Dr. T, si nu am decat cuvinte de lauda la adresa lui.

Nu a fost zi in care sa il sun si sa nu imi raspunda la telefon, si credrti-ma ca am fost o persoana mai mult decat stresanta.

Ma duc la el din februarie 2005.....deci am deja ceva ani de cand il cunosc. Este doctorul care s-a chinuit cu mine sa raman insarcinata, am nascut cu el si ince se mai chinuie cu mine vis-a-vis de anumite probleme pe care se pare ca inca le am.

Cum spunea si MALINA, probabil ca s-a schimbat in ultimul timp, dar tot nu pot sa cred ca schimbarea asta este chiar asa "IN RAU"cum spun fetele, si daca este adevarat, este numai vina noastra.
Eu mergeam la alt DR. inainte de al cunoaste pe Dr. T, si sincer va spun ca mergeam la el de 4 ani, dar nu mi-a dat odata nr. de telefon sa il sun sa ii spun ca am probleme, si ulterior am aflat din alte surse, ca daca nasteai noaptea nu se deplasa la materintate, cum face Dr. T.

Deci.....nu neg faptul ca intr-adevar anumite persoane au cunoscut si alta "fata" a dlui. Dr, dar eu va spun ca sunt mult mai multe persoane care il vorbesc de bine.

Multa bafta.
octav
dianaalecu

Mesajde anculica » Joi Iun 07, 2007 1:53 pm

[quote="Malina"]

gyanne nu stiu daca este bine sa-l judeci pe cel cu care TU ai ales sa nasti, practic - in ciuda semnalelor pe care singura ti le-ai trimis...

eu insa, cand mi se-ntampla ceva - bine / rau - caut motivatia in actiunile mele si nu sa invinovatesc pe altii...
eu asa consider ca trebuie sa fac.
mai stiu ca... viata pe care o avem fiecare ne este scrisa dinainte;

sunt de asemenea convinsa ca noi toate l-am adus in situatia asta.

sau... pentru a face fata cerintelor, care se dovedeste ca-s din ce in ce mai mari si numarului in crestere de paciente - nu trebuie sa se specializeze in permanenta? sau sa lucreze cu aparatele cele mai performante - care costa bani???
sau...poate ca ar trebui sa refuze din pacientele noi... cum sa faca asta fara sa starneasca vorbe?

Doamne Malina, cum poti sa afirmi asa ceva???Esti o fericita careia nu i s-a intamplat nimic grav, ca daca ti se intampla asa ceva nu mai ziceai asa. Tu ai fi considerat ca tu esti de vina, daca i s-ar fi intamplat copilului ceva???? Sau poate ca, considerai ca e copilul de vina pt ca a stat prea mult in burta, nu??? Acum nu vreau sa fiu ironica cu tine dar cred ca plutesti cand afirmi asa ceva. Cum Dumnezeu sa fie de vina mama sau copilul in cazul Gyanei , de exemplu. De vina e dr care nu a dat importanta sarcinii avansate. Traim in secolul 21, nu mai suntem in epoca de piatra cand mureau si mama si copilul in cazuri asemanatoare. Rolul doctorilor este sa previna astfel de nenorociri.
Si tot ce ai mai scris tu aici, adica ce am citat eu....aparate performante care costa bani.....Doamne, dar daca nu face fatza sa nu mai accepte cliente si NORMAL CA AR TREBUI SA SE SPECIALIZEZE!!! sa caute sa invetze cat mai multe, daca i-ar placea meseria(nu vorbesc despre medicul T, ci despre medici in general).
Vorbe starnesti orice ai face, nu poti multumi pe toata lumea, deci, daca nu face fatza sa nu isi mai ia angajamentul fatza de atatea paciente.
Nu vreau sa te superi pe mine dar mi se pare ca habar nu ai cum e sa te nenoroceasca un medic din cauza nepregatirii sau a ignorantei. Iti doresc ca viata asta sa te tina cat mai departe de astfel de probleme, sa iti fie scris sa nu ai parte de ele.
Imagine
anculica

Următorul

Înapoi la Sarcina