Stimulance: eficient impotriva constipatiei

FIV - partea a 14-a !

Vreti sa discuti despre sarcina ? Aici este locul potrivit.

Moderatori: Daria, mandita, Roxana_G

FIV - partea a 14-a !

Mesajde Daria » Sâm Feb 09, 2008 7:21 am

Sa fie un capitol plin de reusite si numai si numai vesti bune !

partea a 5-a: http://www.bebelusultau.ro/forum/viewtopic.php?t=4883
partea a 6-a: http://www.bebelusultau.ro/forum/viewtopic.php?t=5090
partea a 7-a: http://www.bebelusultau.ro/forum/viewto ... 86&start=0
partea a 8-a: http://www.bebelusultau.ro/forum/viewtopic.php?t=5433
partea a 9-a: http://www.bebelusultau.ro/forum/viewtopic.php?t=5791
partea a 10-a: http://www.bebelusultau.ro/forum/viewtopic.php?t=6432
partea a 11-a: http://www.bebelusultau.ro/forum/viewtopic.php?t=7049
partea a 12-a: http://www.bebelusultau.ro/forum/viewtopic.php?t=7790
partea a 13-a: http://www.bebelusultau.ro/forum/viewtopic.php?t=8395

Va invit la noul capitol, care sa va implineasca visul, sa aveti parte numai si numai de succese !
Felicitari mamicilor si gravidutelor si tinem pumnii pentru fetele in focuri !

Va copiez aici cateva informatii utile, sper sa nu va suparati, poate ajuta noile venite:

Preturi orientative pentru FIV:

Giulesti:
* FIV 1400 EURO( daca este nevoie de ICSI nu se mai plateste nimic in plus)
* ET (transferul de embrioni congelati) 300 EURO
* La al 2 lea FIV ai reducere 300 euro , la al 3lea si urmatoarele 600 euro
* Congelarea 150 Euro

Medsana:
• ET(embriotransfer- transfer de embrioni congelati) 4000 Ron
• ICSI(injectie intracitoplasmatica de sperma) 8700 Ron
• IUI(inseminare intrauterina de sperma) 1800 Ron
• FIV (fertilizare in vitro) 6900 Ron

Med New Life
- FIV (fertilizarea in vitro) 3000 Euro

Sabyc
- FIV ( fertilizarea in vitro) 3000 Euro
- FIV-ul simplu 1500 euro facut cu dr. Tutunaru+dr. Matei, FIV +ICSI 1800 euro, congelarea embrionilor intra in pret,dupa care anual se platesc 150 euro/an pt congelare.Daca nu se formeaza embrioni se plateste doar punctia,deci se primesc inapoi cca 3-4 sute de euro si la al doilea FIV se face o reducere. Dr. Tutunaru in curand va face si GIFT care va costa 1000 euro.

CMU (Centrul Medical Unirea)
- FIV 1900 euro, ICSI 500 euro. Face : Cezara Bucur+Cocei.

"Constantin si Elena" Bucuresti-Compartiment medicina materno-fetala
- 2500 Ron in cazul in care exista embrioni. In afara acestuia mai sunt analizele + tratamentul. Nu se face inca ICSI si nu exista posibilitatea congelarii embrionilor.

Timisoara
- FIV + ICSI 2800 €
- cca 1100 € medicamentele
- cca 3.000.000 lei analizele de sange.
La a doua incercare cred ca fac cu 500 € in minus.

* aceste preturi nu includ medicatia si nici investigatiile efectuate anterior inscrierii in procedurile de mai sus

Cluj
Departamentul de Reproducere Umana Asistata Cluj Napoca,
str. Clinicilor nr.3-5, telefon 0264-592771 interior 165
- FIV 600 EURO
- FIV+ICSI 750 EURO
Tratamentul nu e inclus.

Szeged
Lista noua de preturi:
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Analize hormonale - 14.000 ft
Ecografia - 7.500 ft
Ovulometria si monitorizarea cu ultrasunete - 105.000 ft
Punctia ovariana - 105.000 ft
ET - 115.300 ft
ICSI -110.000 ft
hatching -50.000 ft

Budapesta
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Hormonalele (FSH,LH,E2,PROL) - 14.000 ft
Ecograf+citologice - 16.700 ft
Total 1 = 54.700 ft

Stimulare + monitorizare 105.000 ft
Punctie 105.000 ft
ET 115.300

Daca faci toate astea la ei te costa in total 380.000 ft. Bineinteles, daca ai analizele facute in tara nu mai platesti cei 54.700 ft , vei plati doar consulatia de inceput, adica 12.000 ft.

Cultura blastocyt - 50.000 ft
ICSI - 110.000 ft
AHA - 50.000 ft
Congelare embrioni pt 1 an - 50.000 ft
1 Euro=272.5 ft(septembrie 2006)

Preturi orientative medicamente necesare tratamentului FIV:
diphereline 0.1 mg - 160 RON la Giulesti ( cutia cu 7 fiole)
diphereline 3.75 mg - 530 RON
menogon - 336 RON - cutia cu 10 fiole(cu card reducere de 5%)la farmaciile HELPNET si DONA
gonal f 75 ui - 72 RON
puregon 50 ui - 120 RON ( se poate lua compensat)
pregnyl 5000 ui - 27 RON

Sfaturi utile:Dieta recomandata pe perioada tratamentului si dupa ET: bogata in proteine (ou, carne, lapte, peste) bogata in grasimi (unt, ulei vegetal) saraca in carbohidrati (paine alba, orez alb, paste) si CU MULTA APA.De renuntat la cafea, alcool, zahar, ciocolata, dulciuri (prajituri), tigari (normal), zaharina, condimente gen vegeta, Knorr, margarina si, cartofi cat mai putin. Nu exces de cereale (mussli cu fructe sau alt fel, ca contin carbohidrati).

Dieta bogata in proteine/grasimi, saraca in carbohidrati/zaharuri ajuta la obtinerea de ovocite de mai buna calitate.

Dupa transferul embrionului:

- nu fumezi, nici macar pasiv;
- sa nu bei alcool, sa nu bei bauturi cu cofeina - red bull, ceai negru, cola ..., nu bauturi racoritoare cu mult acid;
- sa nu mesteci guma, fara zaharina in ceai, cafea si fara sa bei bauturi light;
- cand urinezi sau ai scaun, lasa pur si simplu sa curga de la sine, fara a presa;
- o cafea maxim pe zi;
- sa nu ai in apropierea ta tel. mobil;
- sa nu faci efort, sport, mult aer curat, usoare plimbari, sa nu faci solar sau sauna;
- sa nu folosesti tampoane interne, sa nu te speli inauntru, sa nu te speli prea agresiv, sa nu faci baie, ci doar dus, sa nu faci masaj;
- sa nu-ti vopsesti parul timp de 3 luni;
- sa nu mergi la dentist decat dupa ce ai vorbit cu medicul tau ginecolog;
- mare atentie!!! sa nu mananci ananas,(aici parerile difera,unii recomanda ananasul,altii nu..acum depinde de fiecare) patrunjel, folosit usor ca si condiment;
- sa nu mananci chips, cartofi prajiti si cornflakes;
- de redus din alimentatie rosiile, ketchup, branza tare, afumaturile;
- sa nu mananci mancare reincalzita la cuptorul cu microunde.

Valorile estradiolului: Valoarea acestuia nu trebuie sa se dubleze. Daca azi ai 100 poimaine cand repeti trebuie sa ai maxim 398. Adica maine 199 si dupa inca o zi 398.
Si tot cu ajutorul estradiolului iti vei da seama cati foliculi maturi ai. Pentru fiecare folicul cu diametru mai mare de 18 mm trebuie sa exista un raspuns estradiolic bun (nivele plasmatice de 300- 400 pg/ml (1000-3000 pmol/l)

Plante care interactioneaza cu tratamentul pentru FIV, deci sa nu le luati in timpul tratamentului:
Musetelul (nu se foloseste nici in sarcina) si Vitex agnus castus.
Echinaceea interfera cu activitatea enzimelor din sperma, deci nu le dati barbateilor!
Ginsengul interactioneaza cu tratamentele cu estrogen, deci nu il luati cand luati estrogen!
Melatonina Are ca efecte secundare/ reactii adverse scaderea progesteronului, estradiolului si Lh-ului.

Daca aveti si alte informatii, haideti sa le impartasiti cu restul viitoarelor mamici
Mai adaug si eu cate ceva, trag cu okiul la un alt forum, sper sa nu se supere fetele de acolo, care sunt experte deja !

Informatie de ultima ora: INHIBINA B, analiza, se face la Bucuresti, in Z3 de CM, fara sa mananci in dimineata respectiva, deoarece este o analiza de sange. Se face la laboratoarele Unisyn, pe bd.Tudor Vladimirescu nr.29, costa 300 RON iar rezultatul il primesti cam in 2-3 saptamani, deoarece analiza se trimite in Germania. Aceasta analiza este importanta, deoarece este mult mai concludenta decat cea de FSH. Este destul de concludenta in ceea ce priveste rezerva ovariana reala la femei, iar la barbati,spermatogeneza.
Informatia este de pe forumul DC, multumim autoarei !
Imagine
Daria

Mesajde adriana_c » Sâm Feb 09, 2008 11:15 am

Fetelor pentru mine este un capitol nou am vazut ca aveti preturi de pe la toti ....
Insa din Austria sau Germania are cineva cunostinta de costuri? :?:
Multumesc !!!
Si daca imi poate spune cineva care este cel mai bine cotat dintre toti, caci aud tot felul de povesti de o gramada.....

:D
adriana_c
adriana_c

Mesajde marya76 » Dum Feb 10, 2008 3:04 pm

Buna.Mariana Felbum, cand ai fost tu la MNL? Te intreb pentru ca stiu pe cineva care a facut FIV acolo si a ramas insarcinata.Prima data a facut cu ovulele ei si nu a mers, a doua oara a facut cu ovule donate si a reusit.Fata e din SLOBOZIA si daca citeste acest mesaj poate intra si ea pe forum sa confirme cea ce eu am spus. Marga, Chance!! Ce mai faceti fetelor? Va pup. :(
marya76

Mesajde carmanuia76 » Lun Feb 11, 2008 4:10 pm

salutare fetelor!

Am si eu o intrebare: este chiar asa de ieftin la Cluj?
Doar 750 fiv+icsi?
Mai trebuie platit ceva pe langa? Mie tot nu-mi vine sa cred ca asta e pretul.
carmanuia76

Mesajde Lucabebelus » Lun Feb 11, 2008 7:10 pm

Buna la toata lumea

citesc cu mare atentie ceea ce scrieti si aflu multe de la voi. As vrea sa va spun si eu din experienta mea.
eu am facut FIV la Sibiu la clinica Polisano, unde sincer m-am simtit tratata cu respect si atentie de catre personalul medical.

tot tratamentul inclusiv medicamentatia a fost in jur de 9000 ron(cca 2200 au fost injectiiele), in asta a intrat toata urmarirea de la prima intalnire pana la ultima(eco, controale, discutii etc)+punctia si embriotransferul care in functie de dezvoltarea embrionilor de gace in a 3, 4 sau a 5-a zi de la punctie. Mie mi-au facut in a 3 a zi.

Cu toate ca mi-au dat sanse putine de a ramane insarcinata deoarece am avut doar 5 ovule din care doar 3 s-au divizat, iar din aceste 3ovule doar 2 au fost bine dezvoltati, deci in consecinta doar 2 embrioni mi s-au transferat am ramas insarcinata. in prezent am sarcina unica sunt in 11 saptamani de sarcina (9 de la embiotransfer), ma simt foarte bine si sunt in continuare urmarita de acelasi doctor cu mare atentie.

de 4 ani am asteptat clipa asta si sincer nici acum nu o realizez pe deplin avand in vedere ca pana acum nu am avut nici un simtom de sarcina(ma refer sa greturi, varsaturi, sangerari, pafte, etc).

eu va urez la toate sa prindeti ziua asta si sa de-a Dumnezeu sa aveti copii sanatosi.

pa :D
Lucabebelus

Mesajde MARIANA FELBLUM » Lun Feb 11, 2008 10:27 pm

Buna fetelor,ce mai faceti?Mary am fost la MNL incepand cu septembrie anul trecut aproape saptamanal si eu nu contest faptul ca nu au reusite ,am relatat doar ceea ce am auzit despre embriolog pe care nu-l cunosc.Fata care mi-a povestit este o fosta angajata a lor cu care m-am intalnit la o petrecere si care mi-a relatat cu lux de amanunte cum se desfasoara activitatea la ei.Mie mi-a facut inseminarile dr GHERASIE careia nu am ce-i reprosa si apoi am fost la dr RON-EL care vazandu-mi analizele a spus sa mai fac cateva inseminari.Eu nu am fost de acord si am schimbat clinica.Stiu ca toate clinicile au si succese si insuccese dar eu nu regret deloc faptul ca am schimbat clinica.PUPICI
MARIANA FELBLUM

Mesajde marya76 » Lun Feb 11, 2008 11:22 pm

Mariana,chiar nu stiu ce sa mai fac!??Ca si tine la mine si sot totul e ok.Am facut laparoscopie pentru ca imi iesise la HSG am trompele infundate,dar in urma interventiei mi-a iesit totul ok.Doamna dr.Anca Gherasie a zis ca o sa fac inseminare, sa vedem ce zice si prof.RON EL,eu nu vreau sa mai pierd timpul,as vrea sa fac direct FIV,dar nu mai sunt sigura ca as vrea sa fac acolo[MNL]. Sa vad ce zice si sotul.PUPICI
marya76

Mesajde MARIANA FELBLUM » Mar Feb 12, 2008 10:17 am

MARY inainte de MNL am fost si la ANCAR la MEDSANA si la TUTUNARU la ELIAS si peste tot mi-au spus ca nu pot trece direct la FIV deoarece din punct de vedere medical santem ok si eu si sotul.La MNL cu siguranta vei face inseminarea intai iar mai apoi vei trece la FIV.POATE NU VA MAI FI NEVOIE.DAR ca sa treci la FIV trebuie sa te vada profesorul,eu asa am facut dar dupa ce am facut 3 inseminari.Ceea ce nu am inteles eu este faptul ca desi eu ovulez natural am facut stimulare cu MENOGON si am avut acelasi rezultat ca si pe ciclu natural adica 3 foliculi cu dimensiuni intre 18-25mm.pupici
MARIANA FELBLUM

Mesajde claudia_prea » Mar Feb 12, 2008 11:10 am

Buna dimineata fetelor,
Luca felicitari pt. bebe, sa dea DD o sarcina usoara si un bebe sanatos si frumos!
Mariana, din ce stiu eu, pe ciclu normal nu ajunge la maturitate decat un folicul, tu aveai cate trei?
Marya, intr-adevar asa cum spune si Mariana, oriunde ai merge, daca voi doi sunteti ok si analizele sunt bune, intai veti face inseminari si abia apoi faceti FIV. Poate ai noroc si ramai insarcinata la inseminare si nici nu va mai fi nevoie sa ajungi la FIV.
Va pup, Claudia
claudia_prea

Mesajde luci.eilm » Mar Feb 12, 2008 11:22 am

Si aunci cum draga Claudia apar gemenii (vorbesc de conceptia spontana, de cicluri nestimulate)? :P
M-au intristat esecurile si felicit si eu reusitele.
Pupici tuturor.
L.
luci.eilm

Mesajde stdany » Mar Feb 12, 2008 11:29 am

fetelor, va rog, ajutati-ma cu niste nume de clinici unde as putea sa fac analiza pt ureaplasma, in bucuresti.nu mai pot sa lipsesc de la serviciu in cursul saptamanii si trebuie sa gasesc o clinica unde sa pot merge sambata
Va rog, orice informatie conteaza.
Va pup
stdany

Mesajde marga birtalan » Mar Feb 12, 2008 11:33 am

Buna,
Si eu sunt fericita de reusitele fetelor, insa sunt foarte trista ptr.Lordutu.
Marya sunt bine, astept...... :( , tu cand ai zis ca mergi la RON El?
Va pup pe toate
marga birtalan

Mesajde marga birtalan » Mar Feb 12, 2008 11:37 am

Stdany, poti incerca si la Medcenter din str.Traian , nr.98, sect.3 tel.327.59.20 , sigur au program sambata de la 7.30 trebuie sa suni sa vezi daca fac analiza care te intereseaza, poti consulta si pagina lor de net cu analizele care le fac si preturi. Este vis-a-vis de Hotel Confort, pe ruta lui autobuzului 133. Insa aceasta clinica are mai multe laboratoare trebuie sa vezi ce locatie te avantajeaza.
Suna sa vezi si daca da, scrie si eu te pot ghida cum ajungi
Pupici
marga birtalan

Mesajde luci.eilm » Mar Feb 12, 2008 11:43 am

Stdany, Laborator Bios Diagnostic Str. Roma nr. 35 tel. 2305500, costa 72 RON si dureaza 72 ore. Te poti si programa daca vrei sa ai prioritate. Bafta!
luci.eilm

Mesajde stdany » Mar Feb 12, 2008 12:13 pm

va multumesc din suflet pt ajutor!
marga, la medcenter nu mi-a raspuns nimeni, dar am rezolvat cu ajutorul celeilalte tipe, luci, careia ii multumesc, m-am programat la BIOS
va pup
stdany

Următorul

Înapoi la Sarcina