Stimulance: eficient impotriva constipatiei

Suzete ???

Impartaseste-le si celorlalti din experienta ta.

Moderator: mitzu

Suzete ???

Mesajde Daria » Lun Iun 14, 2004 11:58 am

Mamicilor,
ce suzeta ati cumparat bb-ilor nou-nascuti ? Ce marca, material ? Si cu ce ocazie i-ati dat-o bb-ului ? Va cer sfatul pentru ca nu am idee :( Ce fel de ceai ati dat bb-ilor in primele saptamani ?
Va rog sa-mi scrieti !!!
Daria

Mesajde Roxana_G » Lun Iun 14, 2004 12:29 pm

Prima suzeta am primit-o cadou, era de la Disney parca, din silicon. Urmatoarea am cumparat-o eu, de la Nuk, ortodontica, asemanatoare cu tetinele ei de la biberon.

Prima data i-am dat suzeta pe la 2 saptamani cand incepusera crizele de colici. Cateodata o vroia, altadata nu. De la 2 luni si un pic a refuzat-o categoric, asa ca acum le tin amintire.

Legat de ceai, am incercat sa ii dau insa nu prea voia. Cel pe care l-a acceptat cel mai bine (abia de la 3-4 sapt) a fost ceai contra colicilor la pliculete. Am mai incercat cu Hipp Chimen si Anason, instant, insa nu il prea agrea.
Rox, mamica Alexandrei Maria si a lui Andrei Serban
Roxana_G

Mesajde teo » Lun Iun 14, 2004 2:33 pm

Prima suzeta a fost Baby Nova din latex ortodontica marimea ce-a mai mica, si a primit-o din prima noapte acasa la 4 zile, au inceput colicile si daca nu-i dadeam suzeta plangea intruna, cu suzeta se linistea si nu mai avea senzatia de foame, pentru ca atunci cand are colici si ii mai dai sa suga se aglomereaza in burtica lui toate si plange continuu, mai bine o suzeta si masaz pe burtica.
Suzetele bune pentru dormit trebuie sa aiba gaurele pe plasticul care face contact cu fata, in caz ca curge saliva sa iasa prin gaurele.

Am avut tot dinprimele zile si suzeta chicco toata din latex marime 0-2 luni, dar era imens si rotund cauciucul din jurul suzetei si ii ajungea peste nas, era cam prost facuta, pe urma a aparut un model cu cauciuc in forma de fundita care lasa nasucul in pace, dar Dennis era deja obijnuit cu Baby Nova.

Al meu a baut ceai din prima zi, de musetel sau de fenicul (chimin dulce)ambele indicate, contra colicilor, ceaiuri Hipp granule care se dizolva in apa.
teo

Mesajde Dana.S » Lun Iun 14, 2004 4:09 pm

Bebelutza mea a primit suzeta fara nici o problema la 5-6 zile de la nastere, tot pentru calmarea colicilor.
Am avut la inceput doua suzete, una Chicco ortodontica in forma de funditza si inca una, nu mai stiu ce marca era, rotunda si la varf. I-au placut amandoua, dar mie mi-a placut mai mult cea ortodontica mai ales pentru ca datorita formei se sprijinea mai bine pe patutz si o scapa mai rar, altfel o scapa foarte des si plangea dupa ea din 2 in 2 minute. Asa, dupa ce se calma burtica o scapa doar cand adormea bine de tot si nu o mai cerea pana nu isi facea somnul.
Acum (la 3 luni) continuam cu aceleasi suzete. Avem 4 si in fiecare seara, dupa baitza primeste una sterilizata (fiarta 3 minute). Ii mai schimb suzeta si in timpul zilei daca o arunca pe jos. La inceput (pana pe la 2 luni) ii spalam suzeta si o stergeam cu spirt (dupa care o clateam bine ca sa mai piarda din miros) de cateva ori pe zi, dupa ce adormea. Pe urma m-am lenevit. :oops:
Am avut si am in continuare mare grija pe unde si cum pun suzeta cand nu e la ea in gura (intr-un loc curat, cu varful in sus). Evident ca ea cand o scapa, pica intr-o pozitie necontrolabila, dar este la ea in patutz, pe asternuturi curate sau pe hainutzele ei. Oricum isi baga manutzele in gura, atunci cand suzeta nu e disponibila pentru moment. Uneori incearca sa bage si manutza in gura in acelasi timp cu suzeta! Degeaba ii explic eu ca nu se poate cu amandoua deodata si ii dau exemplul cu doua floppy discuri care nu intra simultan in unitate :lol: (noi, parintii suntem amandoi ingineri de calculatoare).
Dana.S

Mesajde Theodora » Lun Iun 14, 2004 5:57 pm

Eu am folosit NUK de cauciuc,nu-mi place siliconul.Aproape de 1 an am trecut la MUM si inca o vrem.
Am taiat-o in timpul zilei,le spun ca s-a stricat si le-o dau doar pt somn!

Ceai nu le-am dat niciodata,pt ca nu au vrut!
Imagine
Theodora

Mesajde Daria » Mar Iun 15, 2004 11:35 am

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Am dat o tura pe la noi pe la farmacii, cele mai mici suzete din silicon, ortodontice sunt cele "Camera".

As vrea sa mai stiu ce fel de biberoane ati cumparat la inceput, cati ml, cate bucati. Ce fel de termometru ati cumparat pentru a masura temp.corporala ?
Daria

Mesajde Roxana_G » Mar Iun 15, 2004 1:57 pm

Eu am folosit si din cele Nuk de 125 ml si Chicco in unghi de 250 ml. Bune ambele, cele mici de la Nuk nu le mai folosesc acum ca nu am pentru ce. Poate la ceai.

Termometrul pe care il folosesc este digital. Mi-e greu sa ma pronunt daca e bun sau nu. Nu am luat clasic pentru ca luasem cu ceva timp in urma vreo 3 si nici unul nu functiona.
Rox, mamica Alexandrei Maria si a lui Andrei Serban
Roxana_G

Mesajde Daria » Mar Iun 15, 2004 2:23 pm

Nici nu stiti ce mult ma bucura faptul ca imi impartasiti experientele voastre. Eu nu am pe cine intreba, iar aici primesc raspunsuri variate care ma ajuta foarte mult :) Va multumesc foarte, foarte, foarte mult ! :wink:
Daria

Mesajde teo » Mie Iun 16, 2004 10:07 am

Eu am luat tetine Baby Nova sau Chicco de latex prima data ca sunt mai moi decat de silicon, dar la ceai foloseam silicon, ca ceaiul lasa depuneri si se fac tetinele lipicioase, nu le-am folosit mai mult de 3 luni.

Cat despre termometru am avut inspiratia sa cumpar unul pentru scanarea temperaturii timpanului adica din ureche, Braun, care merge brici de 3 ani, si in 1 secunda imi spune temperatura, pot sa-i iau si cand doarme, si sunt foarte multumita de el, pretul e cam mare, dar acum au aparut si alte firme care fac, la un pret mai convenabil, am vazut chiar si pe site, eu zic ca merita investitia, deoarece un copil nu sta sa tina termometru si niciodata nu afli exact temperatura, daca se tot misca!
teo

Mesajde Daria » Mie Iun 16, 2004 10:39 am

Buna ziua fetelor ! :) :) :)
Am fost ieri la cumparaturi, pentru ca nu mai am rabdare ! Mai urmeaza sa iau termometrul, dar nu am vazut decat tipul traditional. Desi sunt abia in a 30-a saptamana, din lista alcatuita din cele indicate de voi, abia au ramas cateva lucruri pe care trebuie sa le cumpar :) :) :)
Inca o intrebare: patutul pe care l-ati ales voi, este cel din lemn sau modelul care il poti transforma in tarc ???

P.S. Inca o data trebuie sa va multumesc pentru sfaturi ! :wink:
Daria

Mesajde Dana.S » Mie Iun 16, 2004 12:54 pm

Si noi am luat un termometru pentru ureche Omron (marca renumita pentru precizia instrumentelor de masurare), am dat aproape 2 milioane pe el si am constatat ca la BB nu e bun de nimic. Daca masuram de doua ori cu el consecutiv da valori diferite. Ma descurc insa foarte bine cu un termometru digital pus in fundulet.
Inainte de a-l folosi prima data mi se parea foarte dificil de utilizat in funduletz, dar apoi am constatat ca nu e chiar asa. Ii pot lua temperatura cand o schimb, daca nu e urgent. Dureaza cam 2 minute si piuie singur cand a ajuns la temperatura finala.
Chiar din maternitate mi s-a recomandat sa-i iau temperatura rectal, asta fiind metoda cea mai precisa.
Eu o las pe spate, ca pentru schimbatul normal, pe masa de infasat si o tin bine-bine de picioruse cu o mana si cu cealalta mana tin termometrul cautand sa misc si termometrul odata cu ea (daca e prea agitata si nu sta cuminte). Pana acum nu am avut nici o problema cu metoda asta.
Intr-o carte mai veche am vazut ca s-ar pune BB pe o parte si i se tine funduletul apasat cu o mana de masa. Ma indoiesc ca BB a mea ar sta pe o parte, dat fiind ca masa de infasat este tare si se intoarce numaidecat pe spate.
Dana.S

Mesajde teo » Mie Iun 16, 2004 8:29 pm

Si la mine e diferenta intre o ureche si alta, dar nu mare, ci doar la maruntisul de dupa 36.95 sau 36.92 deci o diferenta minora, de aceea am mentionat ca am luat mai scump, Braun ca sa fie sigur bun, Braun au inventat acest tip de termometru deci ei au suprematie, acum nu stiu cat costa ca l-am luat de 3 ani dar atunci costa 1.900.000 de mii lei. Am facut testul cu alte termometre si este temperatura la fel doar ca dureaza mult mai mult.
teo

Re

Mesajde mic » Mar Mar 29, 2005 3:27 am

Referitor la suzete si tetine, eu am folosit pt. Nicole din cele ortodontice, din silicon, de la Nuk. Am facut aceasta alegere la sfatul fratelui meu, care este medic stomatolog. Tot la sfatul lui, i-am administrat lui Nico Zymafluor, de la varsta de 2 luni. Acest medicament are rolul de a proteja dintisorii copilului, si a viitorului adult, pt. toata viata lui, de carii. Bineinteles, daca se administreaza corect, zilnic, pana la schimbarea definitiva a dentitiei de lapte, in doza corespunzatoare varstei.
Tetinele le schimbam la 3-4 luni, pt. ca asa se procedeaza, se uzeaza, si pot dauna copilului. Cand nu gaseam tetine Nuk, cumparam de la Baby Nova, ei au si tetine clasice, asa-zisele "anti-sughit", dar au si ortodontice, f. asemanatoare cu cele de la Nuk.
Suzeta i-am dat-o pe la 3 luni, in preajma botezului, pt. ca nu ma mai intelegeam cu ea...si acum folosim suzeta, doar la culcare, insa...speram sa "scapam" in curand de ea! :P
Mai tarziu, am achizitionat "sippy-cups" de la Nuk si de la Stony Angel, pt. invatarea treptata a bautului din cana...si inca suntem la faza asta...bem si din cana, insa, cam varsam continutul pe noi! :lol:
Termometru am avut din cel clasic, dar nu prea l-am folosit, pt. ca Nicole nu face temeratura, nici la vaccinare!!!
La capitolul patut, trebuie sa o contrazic un pic pe Geanina( sper ca nu te vei supara pe mine!!!:) ), noi am cumparat din cel 2 in 1, adica patut si tarc, care se pliaza si se poate transporta intr-o valiza sport. Geanina spunea ca nu se poate sprijini copilul de pat...nu stiu ce fel de model are ea, noi avem de la Cam, si e foarte solid. Nicole a inceput sa se ridice in picioare pe la 6 luni si s-a batait in patut de numa-numa!!! :lol: Insa a rezistat, si inca rezista cu stoicism! Are aproape 2 ani de folosire. In afara de asta, eu am considerat ca-i mult mai sigur pt. copil, nu se poate lovi, ca in cazul patutului clasic de lemn, pe care, oricate aparatori ai pune, tot nu-l poti "imbraca" complet, cum e acesta, din fabrica...Iar apoi, am vazut 2 cazuri de copii prinsi in gratarul patutului, care s-au prapadit prin strangulare, ca au vrut sa iasa din pat si si-au agatat hainutele in gratar...:( . Doamne-feri!!!
Premergator nu am luat, din 3 motive: 1) copilul se "leneveste" la mers, fiind sustinut in permanenta de scaunelul premergatorului 2) am vazut 3 sau 4 copii care mergeau pe varfuri datorita premergatorului..si nu in ultimul rand 3) investitia nu-si merita banii, pt. 2-3 luni...
Nicole nu a avut premergator, si a mers singura in picioare de la 9 luni! Acum merge ca un copil de 5, fuge, face tumbe, podul, etc...

ImagineImagine
Nicole
mic

Înapoi la Nasterea